Pomoc pavuky Ako sa ich zbavit

Pomoc, pavúky! Ako sa ich zbaviť?

V okolí domov a budov žije veľa druhov pavúkov. Väčšina z nich je neškodná a mnohé z nich sú prospešné, pretože sa živia iným nepríjemným hmyzom ako sú komáre alebo muchy. Nie je však žiadnym tajomstvom, že pre väčšinu ľudí sú pavúky odstrašujúce svojim vzhľadom. Ako ich výskyt eliminovať? Dá sa s tým vôbec niečo robiť?

Pavúky sa líšia veľkosťou i farbou

Zatiaľ, čo sa pavúky líšia veľkosťou a farbou, sú to vzduchom dýchajúce článkonožce, ktoré majú mnoho spoločných vlastností: osem kĺbových nôh v štyroch pároch a segmentované telá pokryté tak jemným ochlpením, že to nie je vždy vidieť. Väčšina pavúkov dokáže vytvoriť siete zo štruktúr na pradenie hodvábu. Pavúčí hodváb je mimoriadne pevný a lepkavý, čo je preň typické. Pavúk patrí do triedy pavúkovcov. Bez pavúkov by sa hmyz stal veľkým problémom v celosvetovom meradle a vážne by narušil ekosystémy.

Zaujímavosti o pavúkoch – vedeli ste, že … ?

  • Už na úvod treba podotknúť, že niektoré pavúky majú menej alebo žiadne oči, pričom väčšina z nich má osem očí a všetci majú slabé videnie.
  • Väčšina pavúkov nie je farboslepá. Pavúky môžu vidieť v červenej, zelenej a modrej farbe, pretože majú bunky sietnice nazývané čapíky.
  • Pavúkom chýbajú žuvacie náustky, preto môžu prijímať len tekutiny. Korisť alebo potrava sa tráviacimi šťavami rozkladajú na tekutinu.
  • Ako už bolo spomenuté, pavúky vytvárajú hodváb, ktorý je húževnatý, odolný voči rôznym rozpúšťadlám a dokonca má vlastnosti, vďaka ktorým je tepelne vodivý.
  • V závislosti od druhu môžu pavúky naklásť až 3000 vajíčok, zvyčajne v jednom alebo viacerých hodvábnych vrecúškach. U niektorých druhov pavúkov samica uhynie po nakladení vajíčok.
  • Pavúky sú článkonožce, pretože ich kostrový systém je vrchnou vrstvou ich tela. Silný exoskelet pavúka pomáha udržiavať vlhkosť a zabraňuje vysychaniu.
  • Nežijú vo vodách ani vo vzduchu, ale dokážu sa prispôsobiť takmer akémukoľvek typu prostredia: horúce alebo chladné, mokré alebo suché, v záhrade alebo v dome.
  • Pavúky sú citlivé na svetlo, a teda uprednostňujú tmavé oblasti. Existujú však aj niektoré druhy pavúkov, ktoré uprednostňujú denné svetlo.
  • Nezáleží na tom, aký čistý je dom, pavúky sa môžu nachádzať v pivniciach, v skriniach, pod umývadlami či skrinkami, ale samozrejme aj všade tam, kde je neporiadok.

Životný cyklus pavúka – tak ako to je?

Pavúky sa liahnu z vajíčok a vyliahnuté „pavúčiky“ vyzerajú viac menej ako dospelé pavúky, aj keď niekedy sa ich farby s vekom menia. Aby mohli rásť, musia sa zbaviť svojho exoskeletu, čo robia mnohokrát počas svojho života. Na rozdiel od hmyzu, niektoré druhy pavúkov rastú aj po tom, ako sa stanú dospelými, čo je jedna zo zaujímavosti.

Ako sa pavúky väčšinou správajú?

Takmer všetky pavúky žijú ako osamelí lovci, pričom hľadajú svoj druh na párenie. Mnoho druhov pavúkov vytvára zložité siete, aby chytili korisť a poskytli si aj dostatočnú ochranu. Niekoľko tropických druhov žije v skupinách v skutočne veľkých sieťach, čo však na Slovensku a našom podnebí nenájdeme.

Viete, čím sa pavúky živia?

Všetky pavúky sú predátori, čo znamená, že útočia iba na živý hmyz, iné pavúky a iné bezstavovce. Niekoľko veľmi veľkých druhov pavúkov útočí na malé stavovce, ako sú jašterice či žaby, ale aj toto je skôr zriedkavé a deje sa to len pri niektorých typoch, najmä tropických pavúkoch. Pavúky sú však známe tým, že svoju korisť chytajú do pavučín z lepkavého hodvábu, no mnohí z nich sú potulní predátori, ktorí vedia chytiť korisť bez použitia tohto hodvábu.

Pavúky a ľudia – je to skutočne problém?

Pavúky vystrašia veľa ľudí, aj keď strach je väčšinou neopodstatnený. Niekoľko druhov pavúkov je však jedovatých, pričom tento jed je pre ľudí nebezpečný, ale uhryznutie pavúkom je v skutočnosti dosť zriedkavé. Môžu spôsobiť pohryznutie na koži, aj keď treba dodať, že väčšina pavúkov má také malé a slabé tesáky, že by človeku nedokázali výrazne ublížiť či spôsobiť závažnejšie pohryznutie.

Dá sa pavúkov z domácnosti či záhrady zbaviť jednoducho a najmä efektívne?

Vonku sa pavúky nachádzajú v stodolách, kôlňach, hromadách dreva a pod čímkoľvek, čo leží na zemi. Migráciu možno obmedziť presunutím palivového dreva, stavebných materiálov a trosiek od základov pričom netreba zabúdať ani na utesnenie trhlín a dier v exteriéri budovy, čo môže ďalej pomôcť udržať týchto a iných škodcov dostatočne ďaleko.

PROTECT Aerosol na lezúci hmyz je predovšetkým mimoriadne jednoduchý na použitie, pričom poskytuje rýchly a dlhotrvajúci účinok, ktorý si zachová po dobu 6 týždňov. Hmyz vypudí a tým zaručí kontakt s účinnou látkou. Je vhodný na pavúky, ale tiež šváby či blchy.

Vynikajúci spôsob ako „odchytiť“ tohto samotára je nainštalovať ploché lepiace karty známe ako lepivé pasce. Tieto pasce, ktoré sa často používajú na odchyt myší a švábov, sú vhodné tiež na odchyt pavúkov a je možné ich použiť najmä v exteriéri.

Ultrazvukový odpudzovač a plašič škodcov je určený na odpudzovanie škodcov akými sú už spomínané pavúky, ale tiež komáre, mravce či šváby. Zariadenie pracuje na princípe vysielania ultrazvukového signálu o frekvencii 30 50 kHz, ktorý je pre škodcov nepríjemný a následne opúšťajú chránený priestor.

Pri zavádzaní kontrolných opatrení je možné prijať preventívne opatrenia na ďalšie zníženie možnosti uhryznutia. Základom je odstrániť prebytočný neporiadok a zriedka používané predmety uložiť aspoň do plastových skladovacích nádob.

author avatar
Viktor majiteľ
Nákupný košík
Návrat hore