krtko v zahrade

Viete, čo máte robiť, keď vo vašej záhrade začne úradovať krtko?

Ráno ste sa prebudili, uvarili si kávu a sadli na terasu. Zrazu vám pri pohľade na pestovaný trávnik zabehne až tak, že sa dusíte. Zbadali ste totiž na trávniku desiatky krtincov, ktoré zmenili trávnik na nepekne vyzerajúcu prehrabanú zeminu. Krtkovia sú medzi záhradkármi postrachom a ich prítomnosť nočnou morou. Čo robiť, keď začne krtko navštevovať váš pozemok?

Z noci na deň namiesto záhrady spúšť

Vedeli ste, že krtko za jedinú noc dokáže vytvoriť vyše 15 nepekne vyzerajúcich krtincov? Napriek tomu, že pri pohľade na krtince začnete krtka z duše nenávidieť, nehnevajte sa na neho až tak veľmi. Krtko poctil prítomnosťou váš pozemok, lebo máte kvalitnú zeminu plnú chutného hmyzu. Krtko je cicavec, ktorý sa živí predovšetkým spomínaným hmyzom, larvami a rôznymi chrobákmi. Bohužiaľ je stvorený tak, že potrebuje žrať neustále, denne zje toľko potravy, koľko sám váži. Bez potravy by sa znížila jeho telesná teplota a uhynul by. Zem teda rozrýva len preto, lebo je hladný a nie preto, aby vám zničil trávnik. Ak sa mu u vás zapáči a má pod zemou dostatok potravy, len ťažko sa ho zbavíte.

Jeho prednosťou a zároveň nevýhodou je to, že má veľmi dobrý čuch a sluch. Naopak zrakom nebol obdarovaný, rozozná len tmu a svetlo. Ako sa zbaviť krtka? Proti krtkovi využite jeho vlastné prednosti, ktoré sme už spomínali – veľmi dobrý sluch a čuch. Krtko nemá rád isté pachy a bojí sa každého silnejšieho zvuku. Z tohto dôvodu je aktívny hlavne v noci, kedy môže bez rušenia pracovať na tvorení podzemného kráľovstva. Nielen v noci, ale tiež cez deň na neho nastražte pasce, ohradníky, siete a elektrické prístroje. Ktoré sú najúčinnejšie? To sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Nastražte pasce a pachové ohradníky

Krtka môžete bezbolestne uloviť a následne ho vypustiť do voľnej prírody. Využite na jeho chytenie mechanickú alebo plastovú pascu. Pasca na krtkov SWISSINNO sa vloží do krtinca a dokáže krtka uloviť z každej strany. Na jeho chytenie nepotrebujete dokonca návnadu. Nemusíte sa obávať o domáce zvieratá, pretože pasca je zostrojená tak, aby sa do nej chytil len krtko. Lapač krtkov je možné použiť opätovne. Veľmi účinná je tiež pasca na krtkov vo forme plastovej rúrky. Rúrka sa vloží do krtovej chodbičky a po vlezení krtka sa pasca zatvorí. Na odpudenie krtkov slúži pachový ohradník  ANTIFER. Prípravok sa aplikuje na savý materiál, ktorý umiestnite na plot záhrady. Ohradník je účinný približne dva týždne a odplaší nielen krtkov, ale tiež lesnú zver.

Elektrický plašič je stávkou na istotu

Ak si chcete byť istí, že krtko sa k vášmu pozemku ani nepriblíži, nainštalujte si do záhrady odpudzovač krtkov Deramax Dual. Prístroj je napájaný batériami a vydrží efektívne fungovať po dobu 8 mesiacov, kedy neustále vydáva zvuky a vibrácie odpudzujúce krtkov a hlodavcov. Prístroj neohrozuje ľudí a ani domáce zvieratá. Je vlastne neviditeľným plotom, ktorý nepustí do záhrady jediného krtka.

Nákupný košík
Návrat hore