Ako sa zbavit netopierov

Ako sa zbaviť netopierov?

Netopiere sú malé cicavce, ktoré sa kŕmia v noci, a práve preto ich mnoho ľudí nepozná. Vyskytujú sa po celom svete, okrem niektorých oceánskych ostrov, ale tiež Arktídy a Antarktídy. Počas noci sa zdržiavajú najmä na povalách, v jaskyniach, ale tiež rôznych úkrytoch, ktoré sú pre nich ochranou pred predátormi a nepriaznivými vplyvmi vonkajšieho prostredia. Napriek tomu, že majú spoločné vlastnosti všetkých cicavcov, a to srsť, regulovanú telesnú teplotu, schopnosť kojiť mláďatá – netopiere sú jediné cicavce, ktoré skutočne lietajú. Čo robiť v prípade, že sa usadia na povale či v pivnici? Ako sa ich zbaviť?

Kľúčové fakty o netopieroch:

  • Takmer všetky netopiere sú nočné a mnohé žijú v jaskyniach; hoci vidia dobre, spoliehajú sa predovšetkým na svoj vysoko vyvinutý sluch, aby sa vyhli kolíziám a zachytili hmyz počas letu.
  • Netopier vydáva vysoké zvuky, ktoré sa odrážajú od predmetov, s ktorými sa stretáva.
  • Oslepené netopiere si ľahko nájdu cestu cez zložité prekážkové dráhy, ale hluchota ich necháva bezmocnými.
  • Netopiere majú silné, flexibilné krídla a veľké uši, pričom korisť získavajú pomocou echolokácie (orientácia živočíchov v priestore pomocou vysielania a spätného príjmu ultrazvuku).
  • Ročné obdobia často určujú, kde si netopiere vyberajú svoje domovy. V zime môžu niektoré prespať v jaskyniach a v lete sa vrátia do podkrovia.
  • Rastliny opeľované netopiermi majú často svetlé nočné kvety (naproti tomu včely väčšinou lákajú svetlé, denné kvety). Tieto kvety sú často veľké a majú zvonovitý tvar a niektoré netopiere sa vyvinuli špeciálne na to, aby dosiahli nektár nachádzajúci sa úplne na dne.
  • Netopiere sú možno malé, ale sú to rýchle malé stvorenia. Ako rýchlo netopier letí závisí od druhu, ale podľa nového výskumu môže dosiahnuť rýchlosť viac ako 100 míľ za hodinu.

Ako netopiere vyzerajú?

Netopiere môžu byť veľké alebo malé. Tie najväčšie majú rozpätie krídel až 1,5 metra; ostatné majú šírku len 15 cm. Ústa netopiera sú podobné ústam potkana alebo líšky. Medzi ďalšie charakteristické črty patria veľké špicaté uši a sivá či hnedá srsť. Na rozdiel od iných cicavcov sú zadné končatiny umiestnené tak, že kolená smerujú dozadu, zatiaľ, čo spodná časť chodidiel smeruje dopredu. Svaly v nohách im umožňujú lietať, pričom pri odpočinku visia dolu hlavou, čo je pre netopiere typické.

Čím sa netopiere živia?

Netopiere sú všežravé, pričom jedia najmä avokádo, banány či datle. Mnohé z nich pijú nektár z kvetov, vrátane medovky a pupalky. Niektoré druhy netopierov sa dokonca živia rybami, myšami i žabami. Samozrejme je to veľmi individuálne, keďže spôsob stravovania závisí od druhu daného netopiera.

Ako sa účinne zbaviť netopierov?

Likvidácia veľkého počtu netopierov z budov alebo stodôl je oveľa zložitejšia, pretože keď si netopiere vyberú miesto na nocľah, naďalej sa na toto miesto vracajú, a  to v pravidelných intervaloch. Najlepším spôsobom je prijať preventívne opatrenia ako zakrytie časti strechy, aby tam neboli žiadne štrbiny alebo otvory, kde by sa mohol netopier schovať.

Prírodná bariéra proti netopierom je vo forme spreju, ktorý neškodným spôsobom mení pravidelné návyky netopierov, ale tiež holubov. Môže sa aplikovať na zábradlia i parapety, kde sa títo škodcovia zdržiavajú, pričom je dôležité riadiť sa podľa priloženého návodu. Deramax®-Bat – Ultrazvukový plašič (odpudzovač) netopierov slúži na ochranu vnútorných i vonkajších priestorov pred netopiermi. Výhodou je, že tento prístroj je pre človeka úplne bezpečný a bezhlučný. Škodcovia sú trvalo obťažovaní ultrazvukovými signálmi plašiča, pričom v krátkom čase opúšťajú chránený priestor. Taktiež disponuje automatickou zmenou použitých ultrazvukových kmitočtov, ktoré sú optimalizované pre daný druh škodcov. Využíva aj rezonančné zosilnenie signálu, ktoré je dôležité pre dosiahnutie najvyššieho možného výkonu, pri čo najnižšej spotrebe energie. Najvyššia účinná vzdialenosť je do 18 metrov a rozsah účinnej plochy je do 230 m2.

Netopiere sú spoločenské zvieratá – fakt alebo mýtus?

Netopiere žijú v skupinách nazývaných kolónie. Spoločný život je spôsob, akým sa netopier chráni pred predátormi. Ak napríklad sova napadne kolóniu netopierov, väčšina netopierov je schopná  utiecť. To, že sú netopiere spoločenské je teda fakt.

Rozmnožovanie netopierov

Vedeli ste, že netopier vie spievať? Samce netopierov spievajú a rozprestierajú svoje krídla, aby takýmto spôsobom prilákali samice netopierov počas obdobia párenia. Samec počas párenia označuje svoje územie tekutinou zo svojich pachových žliaz a počas doby roja mu umožňuje nájsť si partnerku. Samica netopiera môže byť tehotná 40 dní alebo šesť mesiacov, a to v závislosti od druhu. Väčšina má jedno mláďa raz za rok.

Ako dlho žije netopier?

V závislosti od druhu môže netopier žiť od 5 do 30 rokov. U mnohých druhov netopierov žijú samice dlhšie ako samce, pričom najstarší zaznamenaný netopier sa dožil až neuveriteľných 41 rokov! Samozrejme, dosahujú dlhšiu životnosť ako iné cicavce podobnej veľkosti, ako sú hlodavce. ktoré žijú len 1 alebo 2 roky.

Sú netopiere nebezpečné?

Nie, netopiere nie sú nebezpečné. Keďže sa živia hmyzom, čo pomáha udržiavať populáciu chrobákov na zvládnuteľnom počte. Treba poznamenať, že netopiere majú povesť nositeľov besnoty. V skutočnosti je nositeľom tejto choroby veľmi malý počet netopierov. Napriek tomu, ak prídete do kontaktu s netopierom, je dobré vyhľadať lekársku pomoc.

Produkty z kategórie Netopiere

Nákupný košík
Návrat hore