Mravce v zahrade

Mravce v záhrade – prečo sú nebezpečné a ako sa ich zbaviť?

Mravce sú v prírode veľkými pomocníkmi, ktorí požierajú mŕtve zvieratá, iný hmyz, kypria pôdu a sú nezastupiteľné v potravinovom reťazci. Ak máte záhradu, ich prítomnosť vo vašom zelenom kráľovstve nesmiete prehliadať. Môže sa stať, že vplyvom premnoženia mravcov v záhradke príde k zničeniu časti úrody. Čo spôsobuje prítomnosť mravcov v záhrade a ako sa ich v exteriéri zbavíte?

Prečo sú mravce v záhrade škodlivé

Mravce v záhrade dokážu ničiť plodiny a zároveň roznášať na rastliny choroboplodné zárodky či cudzopasníkov, a to predovšetkým vošky. Premnožené mravce v záhrade si budujú pod zemou mraveniská a týmto spôsobom ničia korene rastlín. Majú radi sladké plodiny, čo znamená, že dokážu obhrýzť jahody alebo pupene kvetov. Počas honby za potravou lezú po listoch plodín a vypúšťajú na ne kyselinu mravčiu. Listy začnú žltnúť a odumierajú. Najväčšie nebezpečenstvo tkvie v tom, že mravce chránia vošky usadené na rastlinách. Majú totiž veľmi radi látku, ktorú vošky produkujú tzv. medovicu. Aby mali k medovici neustály prístup, mravce prenesú vošky do bezpečia a tam, kde nájde tento parazit dostatok potravy. Voškami napadnuté plodiny časom odumierajú. Keď zbadáte v záhrade veľké množstvo mravcov alebo nájdete ich mravenisko, ihneď začnite konať. Najúčinnejšie na mravce sú insekticídne prípravky.

Nástraha na mravce

Nástrahy na mravce domček sa nám v mysli spájajú s prostriedkom proti mravcom, ktorý sa aplikuje vo vnútorných priestoroch. Dobre sa však osvedčili aj na boj s mravcami v záhrade. Dokonca ani mravec faraón nedokáže nástrahám odolať. Tento prostriedok proti mravcom je vysoko účinný vďaka tomu, že vyhubí celú kolóniu. Nástraha na mravce domček sa jednoducho umiestni do trás mravcov alebo k mravenisku. Mravce si následne začnú pochutnávať na jedovatom géle ukrytom v domčeku. Gél zanesú i do mraveniska a postupne uhynie celá kolónia mravcov.

Granulované nástrahy na mravce

Rovnako účinné ako domček sú granulované nástrahy na mravce. Granulovaný insekticídny prípravok môžete používať vo vnútri domu i v záhrade. Nástrahu vo forme granúl umiestnite všade tam, kde predpokladáte pohyb mravcov. Nemusíte sa obávať, že by nástrahu nedopatrením skonzumovali deti alebo domáce zvieratá. Prípravok má silno horkastú chuť, ktorá však mravcom neprekáža. Aby ste granule chránili pred vlhkosťou, uložte ich do deratizačnej staničky. Granule zanesú mravce do mraveniska a do dvoch týždňov uhynú všetky mravce v hniezde.

Prášková alternatíva

Okrem gélu a granúl na mravce v záhrade perfektne účinkuje prášok proti mravcom. Prášok je nutné rozsypať na cestičky, k chodníkom alebo k štrbinám, z ktorých mravce vyliezajú. Z prášku je možné vyrobiť roztok. Podľa návodu zmiešate odporúčané množstvo prášku s vodou a tekutinu nalejete priamo na mravenisko. Mravce uhynú do 24 hodín.

Nákupný košík
Návrat hore