Hrabos polny  ako sa ho mozem zbavit

Hraboš poľný – ako sa ho môžem zbaviť?

Keďže hraboš poľný sa v našom pásme vyskytuje pomerne často, je tiež známy aj ako poľná myš s krátkym chvostom, čo pomáha vysvetliť pôvod slova „hraboš“. Už na prvý pohľad je jasné, že má menšie uši a kratší chvost ako hraboš brehový. Farba sa mení od šedej až po žltohnedú, ale spodná strana tela je vždy bledšia.

Dôležitý zdroj potravy pre mäsožravé živočíchy

Za zmienku stojí predovšetkým fakt, že hraboš poľný je jedným z najpočetnejších cicavcov a predstavuje dôležitý zdroj potravy pre mnohé mäsožravce. Ide predovšetkým o sovy, lasice, hady a líšky, ktoré sa spoliehajú práve na hraboša poľného ako dôležitú súčasť ich potravy. Domáce mačky každoročne zabíjajú veľké množstvo hrabošov. Nárast populácie králikov sa tiež považuje za škodlivý pre biotop hraboša poľného, ​​pretože znižuje trávnatú pokrývku. Hraboše sú však často kontrolované na lesných plantážach, kde môžu spôsobiť značné škody na mladých stromčekoch a všeobecne rastlinách tým, že požierajú kôru na úrovni zeme.

Zaujímavosti o hrabošoch, ktoré by ste mali vedieť aj vy:

  • Hniezdna sezóna u hrabošov poľných je od marca do októbra, aj keď v niektorých rokoch to môže byť pokojne aj skôr. Mláďatá, ktoré sa narodili na začiatku sezóny, sa môžu rozmnožovať v tom istom roku. Hraboš poľný má 1 až 8 mláďat a tie sa osamostatnia po 14 až 21 dňoch.
  • Dospelý hraboš poľný váži asi 20 až 40 g. Dĺžka tela dospelého jedinca je 9 cm až 12,5 cm s chvostom 3 cm až 4 cm.
  • Toto zviera nemá tendenciu vstupovať do domov, ale často ho možno vidieť na dvoroch.
  • Jeho srsť je sivohnedá na hornej časti a krémovo šedá na spodnej časti.
  • Uši hraboša poľného sú zaoblené a osrstené, zatiaľ čo oči sú v porovnaní s myšami menej výrazné.
  • Hraboše poľné sú osamelé a vysoko teritoriálne zvieratá, ktoré zúrivo a agresívne bránia svoje územia pred votrelcami. Pri boji sú mimoriadne hlučné, vydávajú hlasné škrípanie a zlostné štebotanie. Každý jedinec si vytvára cestičky cez steblá trávy, začínajúc od trsu, kde sa nachádza hniezdisko.
  • Hraboše sú vo všeobecnosti úspešní plavci a vynikajúci potápači. Hraboše, ktoré sa nachádzajú v blízkosti vody, často prežijú prílivy a záplavy v dôsledku plávania a šplhania na okolitú vegetáciu.

Ako prebieha rozmnožovanie hrabošov poľných?

Rozmnožovanie hrabošov poľných prebieha celoročne. Samice sa začínajú páriť do 25 dní po narodení a samce sa pária, keď majú 45 dní. Hraboše hniezdia v močiarnych trávach alebo pod zemou v norách. Mláďatá sa rodia slepé, nahé a bezmocné. Samica sa o mláďatá stará asi dva týždne, kým sa úplne neodstavia.

Čím sa hraboše poľné kŕmia?

Hraboš poľný je bylinožravec, ktorý sa živí listami, stonkami, koreňmi a semenami tráv, ostríc a pŕhľavy. V zime prechádza na jedenie kôry a koreňov stromov. Faktom tiež je, že zjedia každý deň až 60 percent svojej telesnej hmotnosti. Hraboše majú vo svojich norách skladovacie komory, kde uchovávajú potraviny ako sú semená a rastliny. Systém nory môže obývať veľa hrabošov všetkých vekových skupín v skupinách známych ako kolónie. Dĺžka nory zvyčajne nepresahuje niekoľko stoviek štvorcových stôp.

Pozor na hrabošov! Ako sa ich môžem zbaviť?

Vedeli ste o tom, že hraboše poľné poškodzujú korene trvaliek ako sú  rôzne rastliny, jarné cibuľoviny a koreňové plodiny na záhrade? Taktiež požierajú steblá trávy a tzv. pristávacie dráhy, ktoré za sebou zanechávajú nevzhľadný trávnik. Do dvorov a záhrad ich lákajú rôzne zdroje potravy a úkryty. Na rozdiel od myší a potkanov zvyčajne nehľadajú úkryt v budovách, pričom sa vyskytujú vo výraznejších počtoch v upravených oblastiach počas relatívne miernych, ale zasnežených zím.

Pasce na myši – áno alebo nie?

Na zabíjanie hrabošov je možné použiť pasce na myši. Arašidové maslo je výborná návnada na odchyt hrabošov, pričom najlepší čas na pasce je jeseň alebo neskorá zima.

Elektronický plašič – efektívny a bezpečný

Špičkový zvukový a vibračný plašič (odpudzovač) krtkov, hlodavcov, hrabošov, hadov poskytuje rozsah účinnosti až 1200 m². Vstavané dva elektromagnetické bzučiaky, batériové napájanie, vysoký výkon a bezpečnú prevádzku zaručuje Deramax®-Dual elektronický plašič. Výhodou je, že tento typ odpudzovača je maximálne bezpečný a efektívny.

Pachový odpudzovač, ktorý by nemal chýbať v žiadnej domácnosti

Pachový odpudzovač Total odor StopPest na myši a hrabošov obsahuje veľmi silne zapáchajúce zložku, ktorá im je veľmi nepríjemná a radšej sa chráneným priestorom vyhnú. Výhodou je, že obsahuje iba prírodné látky a je účinný nielen na hraboše poľné, ale aj myši. Pôsobí tak intenzívne a rýchlo, že postačia 2 až 3 streknutia na dané miesto, ktoré následne títo škodcovia opustia. Odpudzovač je možné nastriekať na povaly, kuríny, králikárne, kôlne, stajne, sklady, dvere, ploty, stromy, kamene i skalky.

Lákavý gél pre hlodavcov, ktorému neodolajú

Energy Gél Extrém UNIVERSAL 230g je najúspešnejší z celého radu produktov určených na elimináciu hrabošov poľných. Jeho mimoriadne vlastnosti spočívajú v tom, že je stále čerstvý, voňavý a veľmi lákavý pre hrabošov. Výrobca ho však ponúka ako energetický doplnok stravy, keďže pri prekročení kŕmnej dávky 2g na 1kg váhy hlodavca môže dôjsť k zlyhaniu srdca zvieraťa.

Prírodný repelent, ktorý stojí za vyskúšanie

Ak sa však chcete hrabošov zbaviť prirodzene, ideálne je zmiešať nasekané feferónky s vodou a čistiacim prostriedkom na riad. Túto zmes je potrebné preliať do rozprašovača a nastriekať na miesta, kde sa vyskytujú hraboše. Tento postrek udrží hraboše ďaleko od rastlín a nepoškodí tiež životné prostredie.  

Produkty z kategórie Hraboš

Nákupný košík
Návrat hore