Ochrante svoje uzemie pred liskami

Ochráňte svoje územie pred líškami

Líšky sú mimoriadne tajomné a svojim spôsobom zaujímavé zvieratá, ktoré majú mimoriadne tenké nohy, špicatý nos a hustý chvost. Svoju typicky hrdzavú srsť zhadzujú na začiatku jari a na leto sa vracajú naspäť ku krátkej srsti. Sú to spoločenské stvorenia a žijú pomerne flexibilne. Bohužiaľ, sú to tiež škodcovia, keďže vedia znehodnotiť úrodu či ohroziť domáce zvieratá.

Čím sa líšky živia?

Líšky sú všežravce, a to im umožňuje prežiť v širokej škále biotopov. Králiky a hraboše poľné sú bežnou korisťou, ale strava líšky môže zahŕňať všetko od červov a chrobákov až po srny či ovocie. Mestské líšky lovia zväčša živú korisť, ale nepohrdnú akoukoľvek potravou, ktorú nájdu bežne na ulici.

Rozmnožovanie líšok – vedeli ste, že … ?

Líšky sú spoločenské zvieratá a žijú vo voľných rodinných skupinách. Tie sú zvyčajne tvorené samcom, samicou a ich mláďatami. K páreniu dochádza v zime, kedy sú líšky najhlasnejšie, keďže hlasno štekajú až vrieskajú, čím sa snažia prilákať partnera a odradiť súperov. S príchodom jari samica porodí v podzemnom brlohu mláďatá, pričom sa bežne narodí štyri alebo päť mláďat, o ktoré sa starajú obaja rodičia. Na jeseň sú mláďatá plne sebestačné. Niektoré odídu, aby založili svoje vlastné územie, zatiaľ čo iné ostávajú v rodinnej skupine. Tie, ktoré zostanú, pomáhajú rodičom pri výchove mláďat v nasledujúcom roku.

Kľúčové fakty o líškach:

  • Najväčší druh líšky obyčajnej môže v dospelosti dosiahnuť hmotnosť 3 – 11 kilogramov. Priemerná dĺžka hlavy a tela je 46 až 86 centimetrov, s dĺžkou chvosta 30,5 až 55 centimetrov. Veľkosť líšky sa dá odhadnúť z ich stôp. Stopy líšky obyčajnej sú bežne asi 4,4 cm široké a 5,7 cm dlhé.
  • Líšky majú silné nohy, ktoré im umožňujú dosiahnuť rýchlosť približne 48 kilometrov za hodinu, čo je veľká výhoda pri chytaní koristi alebo úteku pred predátormi.
  • Podobne ako mačka, aj líška je najaktívnejšia po západe slnka. Má zvisle orientované zreničky, takže vidí aj v šere a loví tak, že prenasleduje korisť, na ktorú sa vie okamžite vrhnúť. Líška má na jazyku citlivé mačacie fúzy a ostne. Chodí po špičkách, vďaka čomu pôsobí jej chôdza elegantne.
  • Mláďatá líšok sa rodia slepé a otvárajú oči až deväť dní po narodení. Počas toho sa zdržiavajú so samičkou v brlohu, kým im samec nosí potravu. Mláďatá žijú s rodičmi až do veku 7 mesiacov.
  • Líšky nemajú tvárové svaly potrebné na odhalenie zubov, na rozdiel od väčšiny ostatných psovitých šeliem.
  • Vďaka svojmu ostrému sluchu dokážu lokalizovať malé cicavce v hustej tráve a sú schopné vyskočiť vysoko do vzduchu, aby sa vrhli na korisť. Táto vynaliezavosť je jedným z hlavných dôvodov, prečo dokázali s veľkým úspechom zaľudniť naše mestá.
  • Líšky sú všeobecne považované za najvážnejšieho predátora voľne chovanej hydiny. Najbezpečnejšou možnosťou známou pri ochrane hydiny je držať kŕdeľ a líšku fyzicky oddelené, zvyčajne oplotením. Plot musí byť vysoký aspoň 2 metre, aby sa doň nedostala väčšina líšok, aj keď v niektorých zriedkavých prípadoch môže líška uspieť pri preliezaní. Dôležité však je, že aj voči týmto škodcom sa dá účinne a humánne bojovať.

Ako sa zbaviť líšok z daného územia?

Jedným z dôvodov, ktorý môže prilákať líšky na dané územie je mäkká pôda, vďaka ktorej môžu mláďatá trénovať tzv. kopanie. Mláďatá líšok totiž nemôžu vytvárať brlohy, pričom sú úplne závislé od svojej matky. Vďaka tomu sa musia veľa učiť a precvičovať kopanie, čo je najjednoduchšie na mäkkej pôde. Líšky si často vyberajú záhrady, ktoré majú v blízkosti jazierko alebo iný zdroj vody. Dokážu ich prilákať aj hospodárske zvieratá, kŕmidlá pre vtáky či zvyšky potravy. Zvyčajne vyhrabávajú veľmi plytké diery na trávniku, kde hľadajú dážďovky alebo iné druhy drobného hmyzu na potravu. Vo všeobecnosti ide o sezónny problém, pretože červy sa nachádzajú v zemi počas jari a jesene.

Solárny ultrazvukový odpudzovač zvierat sa zameriava na ochranu ľudí a ich oblastí života, no zároveň zaisťuje, aby sa so zvieratami zaobchádzalo primerane. Princíp je jednoduchý – zariadenie vydáva ultrazvukové tóny, svetelné záblesky alebo akustický alarm po dobu 5 sekúnd. Po spustení audiovizuálneho stimulu sú zvieratá prekvapené a chránený priestor opúšťajú.

Deramax®-Trap – Ultrazvukový plašič umožňuje vygenerovať ultrazvukové signály s veľmi vysokou hladinou akustického tlaku, pri minimálnej spotrebe energie. Plašič teda disponuje vysokým výkonom, ale špeciálna konštrukcia prístroja zaisťuje tiež dosiahnutie veľmi širokého účinného uhla záberu 120 stupňov.

Odpudzovač eXvision SAR20, Ultrasonic, Flashlight, Solar, PIR, IP67 vysiela štyri rôzne ultrazvukové signály až dovtedy, dokým zviera priestor neopustí. Výhodou je, že tieto zariadenia odpudzujú nielen líšky, ale tiež hraboše, divú zver, kuny, mačky či hlodavce.

Často používaným spôsobom ako odchytiť spomínaných škodcov je použitie klasickej kovovej pasce, ktorá je zväčša univerzálna, a teda slúži na odchyt akejkoľvek zveri.

Kompletnú ponuku živolovných odchytových pascí nájdete na https://odpudzovace.sk/odchytove-pasce/ nájdete tu pasce na odchyt líšky, kuny, hlodavcov ako myši a potkany

Majú líšky strach?

Líšky sa boja ľudí, hlasných zvukov, blikajúcich svetiel a náhlych pohybov. Ak natrafíte na líšku, môžete na ňu kričať, prípadne hodiť niečo jej smerom, aby ste ju odplašili. Ako už bolo spomenuté, účinným riešením sú ultrazvukové odpudzovače zvierat, ktoré vydávajú zvuk, ktorý počujú len zvieratá. Líšky si „užívajú“ tmu a vyhýbajú sa akýmkoľvek dobre osvetleným oblastiam. Avšak nechať v noci rozsvietené na záhrade môže byť v konečnom dôsledku veľmi nákladné.

Nákupný košík
Návrat hore