Zbavte sa mravcov rychlo a jednoducho

Zbavte sa mravcov rýchlo a jednoducho

Mravce predstavujú druh hmyzu, ktorý má tri časti tela a až šesť nôh. Sú najviac príbuzné včelám a osám, ktoré majú úzky pás. Ich telo je rozdelené na hlavu, hrudník a žalúdok (časť brucha za pásom). Existuje viac ako 12 000 druhov mravcov na celom svete, z ktorých väčšina je čiernej, hnedej alebo červenej farby. Jediné oblasti, kde sa mravce nenachádzajú, resp. len v obmedzenom množstve sú Antarktída, Grónsko, Island a niektoré ostrovné štáty. Väčšina druhov mravcov žije v pôde, listoch alebo rozkladajúcich sa rastlinách. Predstavujú však hrozbu pre záhradkárov a pestovateľov, a práve preto je potrebné voči nim bojovať. Existujú účinné a efektívne spôsoby, ktoré rozhodne stoja za vyskúšanie.

Zaujímavé fakty o mravcoch, o ktorých sa oplatí vedieť:

  • Veľkosť kolónií sa pohybuje od niekoľkých jedincov až po desiatky tisíc. Každú kolóniu tvorí kráľovná, robotnice a samci.
  • Robotnice sa vo všeobecnosti nedokážu rozmnožovať, vajíčka znášajú iba kráľovné.
  • Okrídlené mravce opúšťajú hniezdo, aby sa spárili a našli nové kolónie koncom leta a na jar, často po daždi. Mnohých mravcov však zožerú vtáky a iní predátori.
  • Mnoho rastlín a iného hmyzu si vyvinulo vzťahy s mravcami, dokonca do takej miery, že mravce sú nevyhnutnou súčasťou ich životného cyklu.
  • Mravce majú najkomplexnejšiu formu chemickej komunikácie v živočíšnej ríši a spoločne plnia úlohy nad rámec akéhokoľvek hmyzu.

Správanie mravcov

Mravce využívajú svoje bystré zmysly na komunikáciu s členmi kolónie. Produkujú chemikálie nazývané feromóny, ktoré sú vnímané inými mravcami. Takzvané „dotykové správy“ prenášajú cez zvuky a vibrácie generované mravcom trením častí tela o seba samého. Tieto formy komunikácie prenášajú rôzne správy, napríklad kde sa nachádza jedlo alebo aké nebezpečenstvá sú prítomné. Mravce sa však často dostávajú do konfliktu s ľuďmi, pretože kolonizujú domy a niektoré druhy majú dokonca žihadlá, ktoré môžu ľuďom ublížiť. Sú však mimoriadne dôležitými členmi ekosystémov, v ktorých sa nachádzajú, keďže pomáhajú prevzdušňovať pôdu rovnako ako aj dážďovky. Mravce predstavujú problém najmä v bytoch a uzavretých priestoroch, kedy treba konať v podstate okamžite.

Kde sa mravce najčastejšie vyskytujú?

Mnohé mravce majú tendenciu využívať a čiastočne upravovať existujúce nory a štrbiny nachádzajúce sa v stromoch. Stavajú hniezda, ktoré sú variabilné v štruktúre a zložitosti. Môžu pozostávať z jednoduchých komôr pod kameňmi či inými predmetmi až po rozsiahle siete komôr siahajúcich hlboko do pôdy. Niektoré si stavajú len dočasné hniezda.

Čím sa mravce živia?

Dospelé mravce sa živia tekutinami, ale larvy sa živia spracovanými pevnými látkami. Väčšina tekutej stravy pochádza zo sekrétov bohatých na cukor z rastlín, bezstavovcov alebo ich lariev, ktoré prijímajú rastlinné a živočíšne tkanivo. Mravce chránia, starajú sa alebo dokonca kŕmia svojich partnerov, pričom sú na oplátku zásobovaní sekrétmi bohatými na cukor.

Ako sa mravcov zbaviť rýchlo a jednoducho?

Zamorenie mravcami v dome nie je samozrejme nič príjemné. Môže sa to stať najmä vtedy, ak hľadajú potravu, prípadne si vybudujú hniezdo na nevhodnom mieste. Kľúčovým faktorom je konať okamžite, v opačnom prípade sa budú množiť a zbaviť sa ich bude o to náročnejšie. Často hniezdia za skriňami, strešnými priestormi, ba dokonca priamo v nábytku.

PROTECT® nástraha na ničenie mravcov faraónov obsahuje účinnú látku S – metoprén, čiže regulátor rastu hmyzu, ktorý bráni vo vývoji na dospelé jedince a zároveň bráni v liahnutí samotných vajíčok. Využíva sa v interiéroch a účinok sa dostaví za približne 12 týždňov. Biotoll prášok proti mravcom je insekticídna nástraha s dlhodobým účinkom vo forme prášku, ktorá spoľahlivo ničí mravce prenikajúce zvonku do vnútorných priestorov. Obľúbeným riešením je tiež Bros sprej na likvidáciu mravcov, ale tiež švábov, pavúkov a iného lezúceho hmyzu. Výhodou je, že sa dá nastriekať priamo na daný hmyz, ktorý je okamžite usmrtený. Funguje na báze extraktu pyrethrum ‒ insekticídu rastlinného pôvodu získaného z kvetov chryzantém. Širokospektrálny insekticíd EXIT WP zo skupiny pyretroidov je určený na ničenie lezúcich a lietajúcich hmyzích škodcov v domácnostiach a okolí, na farmách vo verejných budovách a v potravinárskych prevádzkach. Je určený nielen na ničenie mravcov, ale tiež lezúceho hmyzu, bĺch či osích hniezd. Využitie má najmä vo vonkajších priestranstvách, ale je možné ho aplikovať aj v domácich miestnostiach. PROTECT postrek na lezúci hmyz 500ml prípravok je bez zápachu s okamžitou dlhotrvajúcou účinnosťou.

Niekoľko rád na záver

Pokiaľ však chcete získať dlhodobú kontrolu nad problémom s mravcami, je nutné zlikvidovať všetky mravce v hniezde a samozrejme aj kráľovnú. Totiž práve tá môže začať klásť vajíčka, ak prežije! Nezabudnite:

  • Riad ihneď umyť a jedlo ponechať v uzavretých nádobách či hrncoch.
  • Utesniť všetky malé vstupné otvory vo vonkajších stenách, dverách či oknách.
  • Vonkajšie priestory ako záhradu i balkón je nutné udržiavať v čistote, bez zvyškov potravy či odpadu, ktorý by mohol prilákať nielen mravce, ale tiež iný druh hmyzu.
  • Zlikvidovať vlhké miesta, udržiavať pivnicu a špajzu suchú.

Ak však hľadáte prirodzenejší spôsob likvidácie mravcov, môžete použiť prírodné repelenty ako sú esenciálne oleje. Pretože mravce sú citlivé na silné pachy, tieto vonné oleje môžu pomôcť odpudiť malých škodcov z domu, aj keď sa tak pravdepodobne nezbavíte celej kolónie. Vyskúšať môžete mätu, cédrové drevo, škoricu či klinček, ktorý má aromatickú vôňu.

Všetko proti mravcom nájdete na https://odpudzovace.sk/mravce/

Nákupný košík
Návrat hore