Dive macky na zahrade

Divé mačky na záhrade – čo sa s tým dá robiť?

Nie je žiadnym tajomstvom, že pre niektorých z nás sú mačky dokonalým domácim miláčikom. Sú to rozumné a spoločenské zvieratá, ktoré robia radosť nejednej rodine, a to deň čo deň. Avšak nie pre každého sú mačky vysnívaným domácim miláčikom, čo treba mať rozhodne na pamäti.

Mačka ako domáci maznáčik

Hoci je známe, že mačky uprednostňujú interakciu so svojimi majiteľmi pred cudzími ľuďmi, sociálne správanie mačiek sa môže líšiť. Kvalitu interakcie medzi človekom a mačkou môže ovplyvniť aj pohlavie majiteľov, vek a voľný čas, ktorý majú k dispozícii. V prvom rade je dôležité uvedomiť si, že potenciálni majitelia by sa mali s mačkou dobre zoznámiť predtým, ako si ju vezmú do svojho domova ako spoločníka, a teda na základe chovania mačky spraviť konečné rozhodnutie. Problém nastáva vtedy, ak sú mačky „neželanými hosťami“ na súkromnom pozemku, trebárs na záhrade. Ako ich bezpečne odplašiť?

Základná charakteristika mačiek

Najznámejšie mačky sú domáce krátkosrsté a domáce dlhosrsté mačky, ktoré sú skutočne zmesou rôznych plemien. Plemená mačiek sa líšia vzhľadom, dĺžkou srsti a inými vlastnosťami, ale líšia sa relatívne i veľkosťou. Rovnako ako aj psy, tak i mačky vyzerajú veľmi odlišne od ľudí, ale zdieľajú mnohé z vlastností nášho tela ako je obehový systém, pľúca, tráviaci trakt, nervový systém atď.

Vedeli ste, že … ?

  • Mačky majú dobrý zrak; môžu vidieť oveľa viac detailov ako psy.
  • Mačky sú veľmi citlivé na zvuk, s rozsahom sluchu nad aj pod rozsahom frekvencií, ktoré môžu ľudia rozpoznať. Počujú lepšie ako ľudia a dokonca lepšie ako väčšina psov.
  • Mačacie kosti, ktoré sú porovnateľné s dlhými kosťami našich rúk a nôh, sa nachádzajú v dolných končatinách mačky.
  • Mnoho mačiek často škrabe alebo hnetie nábytok, posteľnú bielizeň, závesy a iné druhy materiálu, aby odstránili vonkajšie vrstvy predných pazúrov a udržali ich ostré. Je zrejmé, že tento zvyk môže byť veľmi deštruktívny.
  • Mačke vypadávajú vlasy prirodzene po celý rok, hoci rýchlosť vypadávania závisí od klímy, výživy a celkového zdravia.
  • Mačky bez pazúrov môžu mať problém vyliezť a brániť sa a nemali by sa púšťať von.
  • Zaujímavosťou je, že má v tele 250 kostí v porovnaní s 206 kosťami, ktoré sa nachádzajú v ľudskom tele.
  • Divoké mačky zvyčajne jedia hlodavce, vtáky, ryby, hmyz, odpadky i krmivo pre domáce zvieratá bez dozoru. Akonáhle kolónia mačiek nájde ľahký zdroj potravy, zvieratá sa budú neustále vracať, a to skutočne kdekoľvek (záhrady, súkromné pozemky …).

Čím sa mačky živia?

Mačky sú mäsožravce, čo znamená, že potrebujú predovšetkým živiny, ktoré sa nachádzajú v živočíšnych produktoch. Mačky sú lovci, ktorí konzumujú korisť, ktorá obsahuje veľké množstvo bielkovín, mierne množstvo tuku a minimálne množstvo uhľohydrátov, pričom ich strava si aj dnes vyžaduje tieto všeobecné proporcie. Okrem toho je ich potrava bohatá na živiny vrátane vitamínov, minerálov, mastných kyselín a aminokyselín.

Pozor na divoké mačky!

Divoké mačky sú potomkami domácich mačiek, avšak tie neprišli do kontaktu s ľuďmi. Divoká mačka, ktorá je často zamieňaná s túlavými mačkami, v skutočnosti nikdy nepatrila k osobe ani nemala žiadnu socializáciu s ľuďmi. Radšej žijú v kolóniách, od niekoľkých jedincov až po niekoľko desiatok mačiek.

Životný cyklus divých mačiek

Koreň problému predovšetkým divých mačiek pochádza zo sklonu zvieraťa k rozmnožovaniu. Treba si uvedomiť, že mačky sú pohlavne dospelé vo veku šiestich mesiacov a môžu mať od jedného mačiatka až po dvanásť, a to niekoľkokrát do roka. Priemerná dĺžka života divej mačky je len pár rokov. Väčšina sa nedožije dospelosti v dôsledku predácie, chorôb a podvýživy.

Divé mačky ako škodcovia

Majitelia domov sú odrádzaní od pokusov o odchyt divých mačiek bez odbornej pomoci. Hoci divé mačky nemožno považovať za divé zvieratá v najprísnejšej definícii, ich správanie ľahko napodobňuje správanie neskrotnej divočiny. Divoké mačky môžu totiž škrabať, hrýzť a dokonca môžu veľmi ľahko prenášať infekcie na ľudí. Pokiaľ ide o dlhotrvajúci problém, je na mieste požiadať o pomoc odborníkov, ktorí majú v tomto smere bohaté teoretické a praktické skúsenosti. Samozrejme, že na prevenciu ako takú existujú rôzne prostriedky, a teda odpudzovače mačiek, ktoré rozhodne stoja za vyskúšanie.

Odpudzovače a plašiče divých mačiek

Total odor odpudzovač na mačky do exteriéru je zmes organických látok, pričom pôsobí tak intenzívne a rýchlo, že postačia 2 až 3 strieknutia na dané miesto. Používa sa na dvere, ploty, stromy, rastliny, kamene, skalky alebo vysoko nasiakavé povrchy.

Deramax®-Trap – Ultrazvukový plašič (odpudzovač) mačiek, psov a divokej zveri slúžina ochranu vnútorných i vonkajších priestorov pred mačkami, psami a divokou zverou (vydry, srnčie, jelenie, divoká zver, líšky, zajace). Prístroj je pre človeka úplne bezpečný a bezhlučný. Výhodou je, že tento typ plašiča je ekologický, a teda žiadnym spôsobom neznečisťuje životné prostredie.

Odpudzovač KEMO M094N je univerzálny ultrazvukový generátor so 4 reproduktormi vhodný pre väčšie alebo členitejšie priestory. Výhodou je, že vysiela pulzujúce agresívne ultrazvukové vlny, ktoré zvieratá vnímajú ako veľmi rušivé a nepohodlné. Zariadenie dokáže odplašiť nielen spomínané divé mačky, ale tiež hlodavce, psy, hmyz či vtáky. Dokonca obsahuje otočný ovládač, ktorým sa dá plynule nastaviť vysielaná frekvencia od nižších počuteľných cez stredné na hranici počuteľnosti, až po ultrazvuk do 40kHz.

Produkty z kategórie Mačka

Nákupný košík
Návrat hore