Medvedík obyčajný j Gryllotalpa gryllotalpa

Ako sa zbaviť medvedíka obyčajného

Pokiaľ vám v záhrade spôsobuje škody medvedík respektíve krtonôžka, čítate ten správny článok. Predstavíme vám charakteristiku a spôsob života tohto škodcu aj postupy, s ktorými sa zbavíte nielen medvedíka, ale aj ďalších záhradných škodcov.

Čo je medvedík a akým spôsobom nám v záhrade škodí?

Medvedík obyčajný je jedným z tých škodcov, ktorý vám môže v záhrade spôsobiť značné nepríjemnosti a zároveň existuje len niekoľko osvedčených metód, s ktorých pomocou sa medvedíka zbavíte. Pokiaľ vám meno tohto živočícha nie je veľmi známe, tak vedzte, že spadá do kategórie hmyzu, dorastá do dĺžky štyroch až šiestich centimetrov a jeho sfarbenie sa pohybuje v rôznych odtieňoch hnedej a žltej farby. Latinské pomenovanie škodca znie Gryllotalpa gryllotalpa a v našich končinách ho poznáme aj pod alternatívnym pomenovaním krtonôžka obyčajná či ľudovým označením šťúr. Pre svoj pobyt medvedíky preferujú vlhkú zem a tak sa s nimi často stretávame v záhradách, kde si pod zemou vyhrabávajú rozsiahly systém chodieb a tunelov. Aktívne sú predovšetkým vo večerných a nočných hodinách a vďaka menším krídlam disponujú tiež obmedzenou schopnosťou lietať. Hoci hlavnou zložkou potravy krtonôžok sú iné druhy hmyzu, nerobí im žiadny problém ani obhrýzať korene a listy plodín zasadených v záhrade a s obľubou si pochutia na viacerých druhoch koreňovej zeleniny bežne pestovaných v našich domácich záhradách. Nehovoriac o tom, že reprodukcia medvedíkov môže byť pri vhodných podmienkach veľmi rýchla a tak sa ľahko stane, že už v krátkom časovom horizonte bude vo vašej záhrade pobývať celá kolónia krtonôžok.

Aký postup si proti medvedíkom zvoliť?

Ak nemáte záujem o to, aby sa vám do záhrady nasťahovali medvedíky, mali by ste sa vyhýbať používaniu výhradne kravského hnojiva, v ktorom sa títo škodcovia cítia ako doma podobne ako v prípade kompostu. Môžete sa pokúsiť odchytiť ich na návnadu do plastových fliaš či téglikov manuálne vo večerných hodinách prípadne zatopiť ich podzemné chodby čistou vodou alebo vodou zmiešanou s prostriedkami bežne používanými na umývanie riadu v kuchyni. Existujú tiež ďalšie metódy na zbavenie sa medvedíkov v záhrade, miera ich účinnosti je však rôzna a drvivá väčšina domácich postupov predstavuje len dočasné riešenie, ktoré je nutné opakovať, len čo sa krtonôžky opäť v záhrade v budúcnosti vyskytnú. Z dlhodobého hľadiska teda rôzne ľudové recepty pre zbavenie sa medvedíka jednoducho nie sú dostatočne praktické.

Riešenie prinášajúce zaručené výsledky

Preto je výhodnejšie spoľahnúť sa na prostriedok špeciálne vytvorený proti tomuto druhu škodcov. V tomto smere vám odporúčame odpudzovač medvedíkov Talpa Raus predávaný spolu s dávkovačom v praktickom balení s váhou 1200 gramov. Tajomstvo úspechu tohto odpudzovača spočíva v intenzívnom zápachu, ktorý vydáva a ktorý vám poslúži tak na odpudzovanie medvedíkov, ako aj krtkov, myší či ďalších hlodavcov, ktorí by sa rozhodli vytvoriť si najnovšie bydlisko práve vo vašej záhrade. Určite tiež oceníte vedľajšiu funkciu odpudzovača pôsobiaceho vo forme dusíkatého hnojiva postupne sa uvoľňujúceho do zeme, či už v záhradách, na lúkach, športových ihriskách alebo iných trávnatých plochách, kde popisovaný odpudzovač použijeme. Čo sa týka zloženia prípravku, to je založené na rastlinnej báze a aktívnych alkaloidových látkach, ako napríklad ricín. Tie sú zdrojom zápachu prekážajúceho krtonôžkam a ďalším záhradným škodcom, pre ľudský nos tento pach nepredstavuje žiadny problém. S pomocou dávkovača Talpa raus jednoducho rozsypete na miesto v záhrade, kde sa medvedíky vyskytli alebo ktoré pred nimi chcete naopak ochrániť. Pre lepšiu aplikáciu prípravok rozhrabte do zeme a následne zalejte vodou. Týmto spôsobom bude účinný vyše mesiaca a jeho životnosť sa dá neskôr predĺžiť dodatočnými, menšími dávkami.    

Produkty z kategórie Medvedík obyčaný

Nákupný košík
Návrat hore