Diviaky  ako sa ich ucinne zbavit a odplasit ich

Diviaky – ako sa ich účinne zbaviť a odplašiť ich?

Nie je žiadnym tajomstvom, že výskyt diviakov na Slovensku je z roka na rok vyšší, a to nielen v prírode ako takej, ale tiež na mnohých sídliskách či v prímestských častiach. Keďže ide o divú zver, pochopiteľne môže tento fakt mnohých obyvateľov vystrašiť, avšak výhodou je, že existujú spôsoby, ako ich výskyt eliminovať.

Základné charakteristické črty diviakov

Vo všeobecnosti sú diviaky stredne veľké až veľké zvieratá so sudovitým statným telom (často so sploštenými stranami), krátkymi a štíhlymi nohami a predovšetkým špicatou hlavou s krátkym krkom. Oči sú malé, avšak naopak uši pomerne veľké, čo je očividné už na prvý pohľad. Každá noha má štyri prsty, z ktorých bočné prsty sú kratšie a umiestnené vyššie na končatine. Chvost, ktorý sa môže meniť od rovného po stočený, je krátky a pokrytý srsťou, najmä smerom ku špičke. Ide teda o základné charakteristické črty, vďaka ktorým je možné diviaka spoznať aj z diaľky.

Zaujímavosti o diviakoch

  • Sfarbenie srsti pozorované medzi divými ošípanými je mimoriadne rôznorodé, od jednofarebných až po zmiešané.
  • Srsť je hrubá a štetinová a môže sa líšiť od riedko až po husto osrstenú.
  • Samce diviakov majú zhrubnutú podkožnú vrstvu tkaniva, bežne označovanú ako štít, ktorá prekrýva najvzdialenejšie svaly v oblasti bočných ramien kanca.
  • Horné kly sú u samcov ohnuté nahor a pravidelne sa brúsia o spodné, aby sa vytvorili ostré hrany. Kly bežne merajú okolo 6 cm, vo výnimočných prípadoch aj 12 cm.
  • Samice majú tiež ostré kly, ale sú menšie a nevyčnievajú ako kly samcov.
  • V prípade diviakov sa veľkosť ich domova líši podľa počtu samcov v skupine, dostupnej potravy, geografického rozsahu a akýchkoľvek hrozieb predácie. Samice majú zvyčajne menšie obydlia a zdržiavajú sa v krytých oblastiach, aby chránili seba a svoje mláďatá

Kde sa diviaky nachádzajú?

Diviaky možno nájsť v rôznych biotopoch, pričom môžu obývať trávnaté plochy, zalesnené lesy, poľnohospodárske oblasti, kroviny i močiare. Medzi ich hlavné potreby patria najmä vodné zdroje a úkryt, aby sa mohli skryť pred predátormi. Vyskytujú sa v mnohých klimatických podmienkach, ale zvyčajne sa vyhýbajú extrémnemu teplu alebo chladu.

Ako je to s rozmnožovaním u diviakov?

Sexuálna aktivita a produkcia testosterónu u samcov – diviakov je spúšťaná klesajúcou dĺžkou dňa, pričom vrchol dosahuje v polovici jesene. Osamelé samce sa presúvajú do ženských skupín a bojujú o dominanciu, pričom najväčší a najdominantnejší samci dosahujú najväčšie párenie. Párenie môže trvať aj viac ako 45 minút. Následne gravidita trvá približne 115 dní a prasnica opustí skupinu 1–3 dni pred pôrodom, aby si postavila hniezdo z vegetácie a nečistôt. Samotný pôrod trvá 2 až 3 hodiny a prasnica i prasiatka zostávajú v hniezde alebo blízko neho 4 až 6 dní. Prasnice sa znova zapoja do skupiny po 4 až 5 dňoch.

Ako diviaky medzi sebou komunikujú?

Diviaky počas agresívneho správania vrčia a škrípu, aby dali najavo vzrušenie. Ich dlhé a sploštené ňufáky im poskytujú veľmi dobrý čuch, čo je pre nich jedna z najznámejších čŕt vôbec. Keď diviaky hľadajú potravu, držia rypák pri zemi, čo môže sťažiť vnímanie blízkych predátorov. Rovnako tak môžu zanechať chemické stopy trením o zem. Ich oči sú po stranách hlavy, čo im umožňuje dobré periférne videnie. Väčšinou sa spoliehajú na svoj dobre vyvinutý čuch a sluch.

Akú stravu preferujú?

Diviaky väčšinou jedia rastlinnú stravu vrátane plodín, ovocia, orechov, koreňov a zelených rastlín. Je tiež známe, že konzumujú vtáčie vajcia, mŕtve zvieratá, hlodavce, hmyz a červy. Avšak menia svoju potravu tiež v závislosti od toho, čo je k dispozícii, čo sa mení v závislosti od ročného obdobia, poveternostných podmienok a lokality. Majú tendenciu loviť večer a v noci.

Akým spôsobom sa zbaviť diviakov?

Zbaviť sa diviakov rýchlo a efektívne nie je samozrejme jednoduché a vo väčšine prípadov je potrebné zavolať na pomoc odborníka. Ak sa diviaky nachádzajú na vašom území, a to trebárs v priestoroch záhrady, existujú prostriedky, ktoré ich môžu odplašiť.

Total odor Zver odpudzovač na diviaky,ale i zajace, jelene a srnce je pachový odpudzovač, ktorý obsahuje veľmi silne zapáchajúce zložku, ktorá je zvieratám nepríjemná a radšej sa chráneným priestorom vyhnú. Prostriedok je vysoko účinný, čiže postačia 2 až 3 streknutia na dané miesto.

Solárny ultrazvukový odpudzovač zvierat SWISSINNO je ultrazvukový odpudzovač zvierat, ktorý detekuje a odháňa diviaky, ale tiež iné nepríjemné zvieratá z daného priestoru. Vďaka svojim silným ultrazvukovým vlnám tento odpudzovač chráni oblasť cca 100 m², pričom zariadenie je vybavené solárnym panelom. Vďaka všestrannej aplikácii je ultrazvukový odpudzovač zvierat ideálnym univerzálnym zariadením na obranu proti zvieratám, a to nielen na samotnej záhrade, ale tiež v podkroví, kde sa môžu objaviť kuny.

Odpudzovač divej zveri Hornet V120 je akustický odpudzovač vysokej zveri, ktorý vysiela akustické vlny, ktoré sú nepríjemné na posluch väčšiny zvierat v blízkosti idúceho vozidla. Dosah systému je viac ako 500 metrov, čiže ide o ideálneho pomocníka pre všetkých vodičov, ktorí majú rešpekt pred stretom s divou zverou, a teda i diviakmi. Výhodu je, že akustické vlny upozornia väčšinu zvierat (jelene, srny, diviaky…) na blížiace sa vozidlo a odplašia ich, a to dokonca pri akejkoľvek rýchlosti vozidla. Avšak tieto zvukové vlny môžu byť nepríjemné pre niektorých ľudí, a preto sa odporúča ponechať odpudzovač vypnutý v mestách a husto osídlených oblastiach.

Nákupný košík
Návrat hore