Ako na premnožené komáre

Ako na premnožené komáre

Prezradíme vám, akým spôsobom zabránite premnoženiu komárov u vás doma aj vo vašej záhrade. Tiež si povieme, aké triky na komáre všeobecne zaberajú a na ktoré produkty sa v boji s týmto škodcom môžete spoľahnúť.

Prečo sú komáre hrozbou pre naše zdravie?

Zatiaľčo väčšina druhov známych škodcov zapríčiňuje škody v našich domácnostiach a záhradách, komár so sebou naopak prináša riziká a nepríjemnosti pre zdravie človeka. Pozor na komáre by ste si mali dávať obzvlášť v letných mesiacoch, počas teplejších dní a v blízkosti vodných plôch. Štípancom komárov sa však často nevyhneme tak na dovolenke, ako aj u nás doma, hlavne ak sme zvyknutí počas leta spávať pri otvorenom okne.

Pokožka, na ktorej nás poštípal komár nepríjemne svrbí a odolať nutkaniu neustále si ju škrabať je priam nemožné. Horšie však je, že komáre môžu prenášať viaceré ochorenia, ako napríklad dirofilariózu, ktorá je v prípade psov, mačiek a ďalších domácich zvierat dokonca často smrteľná. Podobný výskyt prenosu tejto choroby z komára na človeka našťastie nie je veľmi častý a je tiež menej závažný. V tropických oblastiach môžu však byť miestne komáre ešte nebezpečnejšie, keďže prenášajú nebezpečnú maláriu, žltú zimnicu a obávanú horúčku dengue.

Čo vám pomôže pri odpudzovaní komárov?

Je známe, že komárom mnohé arómy príliš nevoňajú a ak teda chcete, aby sa vám vyhýbali, môžete sa obklopiť vanilkou, etérickými olejmi z rastlín, listami bazalky alebo bazy, cesnakom či kozmetickými prípravkami na báze levandule. Komáre sa tiež neradi pohybujú v blízkosti ventilátorov a klimatizácie, pričom ich vstupu do domácnosti sa dá vo väčšine prípadov zamedziť aj sieťkou na oknách. Ochrániť vás dokážu tiež niektoré materiály oblečenia, kde platí, že bavlna vám pred komármi poskytne menšiu mieru ochrany než syntetické látky, z ktorých sa vyrába oblečenie pre rôzne športové aktivity. Pre komárov je taktiež atraktívnejšou obeťou osoba s outfitom ladeným do tmavých odtieňov, zatiaľčo človeka vo svetlejšom odeve si všímajú menej.

Mnohí z nás siahnu v rámci prevencie pred komármi po repelentoch, pri týchto prostriedkoch sa však je vhodnejšie spoľahnúť na kvalitnejšie a nie najlacnejšie produkty, s ktorými sa spája dosť vysoké riziko vzniku nepríjemnej alergickej reakcie. S používaním repelentov by ste to tiež nemali preháňať a aplikovať ich len na nechránené časti kože, kde je reálna hrozba poštípania komárom. Repelenty sa vám môžu hodiť v momente, kedy sú komáre najaktívnejšie, teda ráno a večer približne v čase východu a západu slnka.

Premnožením komárov vo vašej záhrade zabránite jej pravidelným kosením a udržiavaním v dobrom stave. Dajte si tiež pozor na lokality so zvýšenou vlhkosťou a miesta, v ktorých sa zachytáva dažďová voda, tie totiž vytvárajú ideálne podmienky pre rozmnožovanie komárov. Zvýšenému výskytu komárov v okolí vášho záhradného jazierka sa zas vyhnete chovom rýb, ktoré sa komármi aj ich vajíčkami živia.

Prípravky proti komárom, ktoré vás nesklamú

Podobne ako proti muchám, osám a iným druhom lietajúceho hmyzu, aj proti komárom je možné bojovať s pomocou špeciálnych prípravkov. Do exteriéru, napríklad na terasu, kde plánujete večerné posedenie v spoločnosti rodiny alebo priateľov sa dá umiestniť špirála proti komárom Bros funkčná po dobu niekoľkých hodín. Ak však máte záujem o účinok s dlhším trvaním, vaše očakávania nesklame elektrický odpudzovač proti muchám a komárom Biolit Plus. Jeho tekutá náplň sa spája s príjemnou arómou citronelly a dokáže si poradiť aj s komármi ukrytými na menej dostupných miestach v interiéri.

Kategóriu koncentrovaných insekticídov riediteľných vodou zastupuje  prípravok Cyper extra kontakt, kým univerzálne insekticídy v aerosole typu Effect sa vám popri komároch osvedčia aj pri odpudzovaní múch, roztočov, molí a ďalšieho hmyzu. Ak sa zas rozhodnete riešiť problém premnožených komárov od základu, odporúčame vám vsadiť na insekticídny prípravok Dimilin TB2. Jeho šumivé tablety totiž hubia už larvy komárov, vďaka čomu sa neskorších štípancov rozhodne nemusíte obávať.

Spoľahnúť sa môžete taktiež na spreje proti lietajúcemu hmyzu, ktorých výrobou sa zaoberá napríklad značka Biolit. Výhodou jej produktov je fakt, že nevydávajú zápach, ktorý by bol človeku nepríjemný a napriek tomu sú ich účinné látky dostatočne efektívne v rámci likvidácie komárov, múch a ďalších škodcov z radov lietajúceho hmyzu.

 

Nákupný košík
Návrat hore