Ako ucinne bojovat proti kliestom

Ako účinne bojovať proti kliešťom?

Kliešte sú dôležité parazity veľkých divých a domácich zvierat, pričom sú významné aj ako prenášače závažných ochorení. Hoci žiadny druh nie je primárne ľudským parazitom, niektoré z nich občas napadnú aj ľudí, čo môže mať v konečnom dôsledku fatálne následky. Čo stojí za zmienku je fakt, že proti kliešťom sa dá účinne bojovať, a to hneď viacerými spôsobmi.

Charakteristické vlastnosti kliešťov

Tvrdé a mäkké kliešte majú veľa fyzikálnych a biologických odlišností. Dospelí samci a samice kliešťov majú odlišné sfarbenie, pričom samice sú o niečo väčšie ako samce. Tvrdé kliešte majú na chrbte „dosku“ a ústne časti, ktoré sú viditeľné pri pohľade zhora. Mäkké kliešte majú vráskavé telo bez tvrdej dosky na chrbte a samce i samice majú podobnú veľkosť. Pohľad na mäkkého kliešťa zhora by u niekoho vyvolal dojem, že nemajú ústnu časť, aj keď opak je pravdou.

Ako zistiť, že „mám kliešťa“?

V prvom rade treba podotknúť, že kliešte sú bez krídel a majú oválnu časť tela, ktorá je relatívne plochá (okrem prípadov, keď je naplnená krvou). Dospelé kliešte a nymfy majú osem nôh; larvy majú iba šesť nôh. Takzvaná “hlava” kliešťa zahŕňa štruktúry podieľajúce sa na kŕmení. Pozostáva z páru zmyslových štruktúr podobných nohám, ktoré kliešťom umožňujú rozpoznať približujúceho sa hostiteľa; páru nožových štruktúr, ktoré vyrežú otvor v koži hostiteľa a ostnatá štruktúra, ktorá vstupuje do tohto otvoru. Keď kliešť prijíma krvnú potravu, hypostom (ostnatá štruktúra) sa ukotví v mäse hostiteľa.

Kde sa kliešte najčastejšie vyskytujú?

Väčšina kliešťov sa vo všeobecnosti nachádza v biotopoch, ktoré podporujú veľké množstvo stavovcov ako sú cicavce, vtáky žijúce na zemi a jašterice. Niektoré z najproduktívnejších biotopov sú vlhké lesy a oblasti vegetácie na okraji lesov, pozdĺž lesných chodníkov a na trávnatých poliach. Ďalšie biotopy zahŕňajú oblasti okolo trás elektrického vedenia, ktoré vedú cez lesy či opustené trávnaté dvory v mestských oblastiach. Kliešte sa však nachádzajú aj vo vysokej tráve, kde ich človek „schytá“ najčastejšie.

Niekoľko faktov o kliešťoch:

  • Pri kŕmení sa pevne prichytia a nedajú sa ľahko uvoľniť. Väčšina druhov má široké spektrum hostiteľov, čím je zabezpečený relatívne istý zdroj krvi.
  • Väčšina druhov má dlhú životnosť, a to 5 rokov alebo viac.
  • Sú tiež prenášačmi širokej škály chorôb, vďaka čomu sú nebezpečné.
  • Kliešte môžu človeka i živočícha uhryznúť kedykoľvek, avšak najaktívnejšie sú v apríli až septembri. Našťastie dnes existuje mnoho spôsobov, ktoré môžu ľudia urobiť, aby ochránili seba a svoje rodiny pred kliešťami.
  • Kliešte zvyčajne potrebujú viac ako 24 hodín na prichytenie, kým prenesú patogén uhryznutím, vrátane baktérií, ktoré spôsobujú lymskú boreliózu. Niektoré infekcie sa však môžu prenášať rýchlejšie.
  • Nie každý kliešť je nositeľom choroby. Je však dôležité odstrániť kliešťa, aby sa zabránilo infikovaniu chorobou alebo spôsobeniu akejkoľvek infekcie v mieste uhryznutia. Odstránenie tiež zaisťuje, že sa kliešť nebude rozmnožovať.

Ako kliešťa odstrániť?

Odstránenie kliešťa je jednoduchý proces, ktorý je možné ľahko vykonať doma bez špeciálnych prípravkov alebo liekov. Na odstránenie kliešťa je vhodné použiť sterilizovanú pinzetu. Treba ho ťahať nahor rovnomerným tlakom, čím sa vyhnete krúteniu, stláčaniu alebo rozdrveniu kliešťa. Ak však nie je možné odstrániť zvyšok kliešťa, je nutné navštíviť pohotovosť.  Na záver je potrebné vložiť kliešťa do zapečateného vrecka alebo nádoby; ponoriť do alkoholu alebo pevne obaliť páskou. Niektoré kliešte sú však veľmi  malé, takže je ťažké ich voľným okom vidieť. Preto je ťažké zistiť, či bola odstránená celá hlava, resp. celé telo kliešťa. Ak však nie je vidno žiadne zjavné časti hlavy kliešťa, treba ešte minimálne mesiac sledovať prípadné kožné infekcie či iné príznaky podobné chrípke.

Chráňte sa pred kliešťami včas

Pokiaľ musíte prechádzať cez husto zalesnené oblasti, noste dlhé nohavice a dlhé rukávy. Ideálne je tiež svetlé oblečenie, vďaka ktorému je možné kliešťa spozorovať v podstate okamžite. Na exponovanú pokožku a oblečenie je ideálne použiť repelent proti hmyzu. BROS repelent proti kliešťom na odevy ich nielen odpudzuje, ale aj zabíja. Nanáša sa na oblečenie a obuv a účinkuje okamžite, pričom má dlhodobý účinok. Pri použití na oblečenie chráni až 20 dní. PROTECT® repelent proti kliešťom a komárom ponúka dlhotrvajúcu účinnosť proti dotieravému hmyzu vo voľnej prírode a nanáša sa nielen na oblečenie, ale tiež priamo na pokožku. BROS repelent rozprašovač proti komárom a kliešťom odpudzuje aj kliešte, ale tiež tropické komáre a muchy. Pri všetkých repelentoch je dôležité riadiť sa podľa priloženého návodu a rešpektovať postup aplikácie.

Po pobyte v prírode sa skontrolujte

Po akomkoľvek pobyte v prírode nezabudnite svoju pokožku skontrolovať! Vykonajte teda celotelovú kontrolu, aby ste sa uistili, že vás nenapadol kliešť, pričom netreba zabúdať na fakt, že uprednostňujú najmä teplé a vlhké miesta ako sú podpazušie, slabiny a vlasy.

Kedy kontaktovať lekára?

Samozrejme nič nie je zaručené a kliešť môže človeka napadnúť aj vtedy, ak dodrží vyššie uvedené tipy a triky. Kontaktovať lekára je nutné najmä vtedy, ak kliešť spôsobil bolesť hlavy, horúčku, zdurené lymfatické uzliny, búšenie srdca, problémy s dýchaním až paralýzu. Veľakrát ide o život ohrozujúci stav, čo netreba v žiadnom prípade podceniť ani brať na ľahkú váhu.

Nákupný košík
Návrat hore