Ako sa zbaviť mravcov

Ako sa zbaviť mravcov

Poradíme vám, akým spôsobom možno zakročiť proti mravcom, ktorí sa rozhodli nasťahovať do vášho domu, bytu alebo záhrady. Dozviete sa tiež, aké riziká sa s týmito škodcami spájajú a aké preventívne postupy v ich prípade zaberajú.

Prečo a kde si na mravce treba dať pozorPrečo a kde si na mravce treba dať pozor

Kým v prípade kuny alebo líšky postačí aj jediný predstaviteľ týchto živočíšnych druhov na vykonanie značných škôd a nepríjemností, mravce v domácnosti možno nepôsobia nebezpečne. To platí však len v prípade, že ich u seba vídate len ojedinele prípadne v malých množstvách. Rozsiahla mravčia kolónia totiž môže byť zdrojom nejednej bolesti hlavy. Mravce sú známe svojou výnimočnou schopnosťou odniesť výrazný násobok vlastnej hmotnosti a pri získavaní potravy sú schopné prekonať aj zdanlivé prekážky, ako sú napríklad obaly, v ktorých sú zabalené pre nich lákavé a voňavé pochúťky.

Hlavným cieľom mravcov sa tak stáva kuchyňa, v ktorej by teda mali byť jednotlivé potraviny dobre zabalené a uložené na menej dostupných miestach. Aby ste do vašej kuchyne nechcene neprilákali mravce, nezabudnite tiež umývať kuchynský riad čo najskôr po jeho použití a nenechávajte ho po niekoľko hodín zabudnutý v kuchynskom dreze spolu so zvyškami potravín od obeda či od večere. Mravce navyše môžu do múky, cukru, sladkých aj slaných potravín vo vašej domácnosti prenášať baktérie a následná konzumácia podobne poznačených jedál vám môže privodiť zdravotné nepríjemnosti.

Vo väčšom množstve sa môžu mravce nasťahovať taktiež aj do vašej záhrady, ktorej podzemné priestory zaplnia svojimi tunelmi, ktoré využívajú na svoju prepravu a kladenie vajíčok zaručujúcich ich rozmnožovanie. Neprekvapuje ani, že obhrýzajú listy a plody rastlín, šíria vošky a roznášajú zeminu z črepníkov.

Čo na mravce zaberie?

Existujú viaceré ľudové metódy, ktoré sľubujú, že s práve ich pomocou sa mravcov zaručene zbavíte. Väčšina postupov spočíva v natretí miest, ktorými sa mravce u vás doma zvyknú pohybovať výťažkami produktov s výraznou arómou, ako je napríklad ocot, citrusové plody či prostriedky využívané na umývanie riadu. Mravce tiež odpudzuje kuchynská soľ, krieda bežne využívaná v školách, droždie s medom či škorica. Prístup mravcov do vášho domu alebo do bytu v neposlednom rade obmedzia sieťky proti hmyzu umiestnené na okne. V záhrade by zas mieru výskytu mravcov malo znížiť pestovanie aromatických bylín, predovšetkým mäty piepornej.

Účinnú alternatívu vám ponúkajú prípravky špeciálne určené pre boj proti mravcom a ďalším predstaviteľom z kategórie lezúceho hmyzu. Väčšina z dostupných prostriedkov je rovnako účinná vo vnútorných priestoroch rodinných domov, chát a bytov, ako aj v exteriéri, či už hovoríme o balkónoch, schodiskách alebo terasách. Všeobecne sa vám oplatí na začiatok pozorovať, odkiaľ sa k vám mravce dostávajú a kadiaľ ich cestičky vedú. Práve v týchto miestach najvýraznejšej aktivity by ste mali pre čo najlepší výsledok aplikovať niektorý z prostriedkov proti lezúcemu hmyzu, vrátane mravcov.

Príklady prípravkom proti mravcom

Vyskúšať môžete užitočné nástrahy značky Protect, pri ktorých je však nutné dokázať rozlíšiť, či máte u vás doma dočinenia s čiernymi mravcami alebo s takzvanými faraónskymi mravcami. Dlhodobou účinnosťou a jednoduchým spôsobom využitia sa vyznačujú insekticídy z dielne výrobcu Biotoll a pokiaľ dávate prednosť povrchovým sprejom, osvedčí sa vám praktický Biolit plus proti mravcom.

Ak zase hľadáte ekologické riešenie bez obsahu chemických látok, oceníte prírodnú bariéru proti mravcom. Tá je založená na aromatických esenciách meniacich návyky mravcov vo vašom okolí. V neposlednom rade máte k dispozícii prášok proti mravcom Bros, granulovaný odpudzovač mravcov, gél na mravce a ďalšie produkty, spomedzi ktorých si môžete zvoliť prípravok čo najviac vyhovujúci vašim potrebám a požiadavkám pre zbavenie sa mravcov vo vašej domácnosti.

Nákupný košík
Návrat hore