Hmyz škodiaci v záhrade. Škodce v záhrade a ich likvidácia. Ochrana rastlín voči hmyzu v záhrade.

Ako ochrániť vaše rastliny pred škodlivým hmyzom

V boji proti škodcami v podobe hmyzu v záhrade je kľúčové detegovať ich prítomnosť čo najskôr. Ak sa vám podarí nájsť vajíčka, zlikvidujte ich ihneď. V takomto prípade nemusíte používať žiadnu chémiu či iné prostriedky. Samozrejme, že nie vždy je uvedený prístup možný. Ktorý hmyz sa najčastejšie vyskytuje na plodinách v záhrade a ako sa dá proti nemu chrániť?

Najviac rozšírený škodiaci hmyz v záhrade

Rastliny a plodiny môžu v záhrade zničiť rôzne škodce, nielen hmyz. Avšak medzi najviac rozšírený hmyz patria vošky a molice. Prevenciou proti tomuto hmyzu sú postreky, ale tiež sieťky proti hmyzu a rôzne pasce vo forme lepkavých pásikov. Lepové doštičky hmyz nalákajú svojou farbou i zápachom. Čiastočne pomáhajú ich likvidácii, ale hlavne dokážu identifikovať ich prítomnosť.

Voška v záhrade

Vošky sú malý hmyz s mäkkým telom, ktorý sa živí rastlinnými šťavami. Existuje viac ako 4 000 druhov vošiek, vyskytujú sa na celom svete. V našich záhradách sú najbežnejšie vošky zelené, čierne, hnedé a žlté.

Ako škodia vošky v záhrade

Vošky odoberajú rastlinám živiny, čo môže rastlinu oslabiť a poškodiť. Poškodzujú rastliny i tým, že vošky vylučujú medovicu, sladkú tekutinu. Medovica priťahuje mravce a iný hmyz, pokrýva celé rastliny a bráni fotosyntéze. Vošky sa môžu šíriť na iné rastliny v záhrade prostredníctvom mravcov, ktoré ich prenášajú. Preto je dôležité kontrolovať mravce v záhrade, aby ste zabránili šíreniu vošiek.

Ako sa brániť proti voškám

Vošky môžete ručne odstrániť z rastlín pomocou vody a mydla alebo pomocou kefy. Existuje niekoľko druhov hmyzu, ktorý sa živí voškami, ide o lienky či dravé muchy. Tento hmyz môže pomôcť kontrolovať populáciu vošiek v záhrade. Účinnou metódou sú tiež chemické postreky.

Molica v záhrade

Molice sú drobný hmyz, ktorý sa podobne ako voška živí šťavami z rastlín. Dospelé molice sú malé s priemerom asi 1 mm, ich telo je biele alebo žlté.

Ako škodia molice v záhrade

Tieto malé hmyzie škodce sa živia šťavami z rastlín, najmä z mladých výhonkov, púčikov a spodnej strany listov. Ich prítomnosť môže spôsobiť rôzne problémy, ide hlavne o zakrivené listy, žltnutie, deformácie a oslabenie rastlín.

Ako sa brániť proti moliciam v záhrade

Odstraňujte burinu a choré rastliny, ktoré môžu byť hostiteľmi molice. Vysaďte v záhrade rastliny, ktoré molice odpudzujú, napríklad bazalka, levanduľa a mäta. Riedené mydlové roztoky sú šetrnejšou cestou k odstráneniu molíc, avšak oveľa účinnejšie sú biologické insekticídy založené na mikroorganizmoch alebo prírodných látkach.

Autor: Gabriela Kudláčová – senior copywriter

 

 

Nákupný košík
Návrat hore