Mame doma svaby ako sa ich mozeme zbavit

Máme doma šváby – ako sa ich môžeme zbaviť?

Vedeli ste o tom, že šváby sa vyskytujú po celom svete a existuje viac ako 3500 druhov švábov? Keďže šváby žerú širokú škálu potravín, vrátane hnijúceho odpadu, predpokladá sa, že šíria množstvo chorôb prenášaných na ľudí, a to vrátane salmonely a gastroenteritídy. Dokonca môžu spôsobiť i alergické reakcie, čiže obozretní musia byť tiež alergici.

Charakteristika švábov – vedeli ste o tom?

Niektoré druhy švábov môžu používať svoje krídla na „plachtenie“ na krátke vzdialenosti. Každý šváb má pár dlhých tykadiel a šesť nôh, ktoré sú zvyčajne dlhé a ostnaté. Telo je sploštené zozadu dopredu a má oválny tvar, vďaka čomu sú schopné ukrývať sa v malých trhlinách alebo štrbinách, ktoré sa dotýkajú vrchnej aj spodnej strany tela. Nezrelé šváby, známe ako nymfy, vyzerajú ako menšie bezkrídlové verzie úplne dospelých jedincov.

Zaujímavosti o šváboch:

 • Šváb dokáže zadržať dych na štyridsať minút a bez hlavy vydrží aj týždeň. Niektoré druhy švábov môžu existovať pri teplotách pod bodom mrazu.
 • Môžu sa skrývať v trhlinách a štrbinách, pretože sú malé.
 • Šváby sú extrémne rýchle. Dokonca aj mláďatá švábov dokážu bežať tak rýchlo ako ich rodičia.
 • Šváby môžu žiť až jeden mesiac bez jedla a bez vody dva týždne. Jedia veľa druhov potravín vrátane cukrov, bielkovín a tukov.
 • Šváby sú tu už stovky tisíc rokov a vyvinuli sa do jedného z najprispôsobivejších chrobákov na Zemi. Ukazujú taktiku prežitia, ktorá im pomáha existovať takmer v akomkoľvek prostredí.
 • Môžu tiež šíriť škodlivé baktérie, vrátane baktérií, salmonely, stafylokokov a streptokokov, preliezaním cez odpadky a kanalizáciu na kuchynské dosky.
 • Mnohé z viac ako 3500 druhov švábov na svete dokážu lietať. Lietajúce schopnosti švábov sa líšia v závislosti od konkrétneho druhu a niekedy aj sexuálnej kategórie, do ktorej patria.

Čím sa šváby najčastejšie živia?

Na úvod treba podotknúť, že šváb zožerie prakticky čokoľvek, od rozsypaného jedla na kuchynskej podlahe až po fekálie. Požité baktérie môžu prežiť v tráviacom systéme švábov, niekedy aj mesiace alebo dokonca roky. Šváby môžu preniesť obsah žalúdka dokonca aj na jedlo a predpokladá sa, že prípadná choroba sa môže preniesť na ľudí, ktorí požijú jedlo kontaminované švábmi.

Kde sa šváby môžu vyskytovať?

Šváby sa najčastejšie zdržujú v kuchyniach a iných priestoroch na prípravu jedla, takže sa môžu živiť rozliatym jedlom, pričom tiež majú prístup k vode. Úkrytové miesta sú najmä:

 • praskliny a štrbiny v stenách,
 • stiesnené priestory ako napríklad za chladničkou, v špajzi alebo pod hromadou časopisov, novín alebo kartónových škatúľ,
 • akýkoľvek nábytok,
 • kuchynské skrinky,
 • priestory pod umývadlami,
 • priestory okolo ohrievačov vody,
 • priestory v odtokoch.

Čo spraviť, aby som v domácnosti nemal švábov?

Základom je čistota! Pravidelne čistite a vysávajte domácnosť, uchovávajte potraviny v tesne uzavretých nádobách a uistite sa, že skrine či poličky zostanú suché. Ideálne je používať tiež odvlhčovač na zníženie vlhkosti a okamžite zlikvidovať zvyšky potravín či rozliate tekutiny.  Netreba zabúdať na pravidelné vynášanie smetí, špinavého riadu a utesnenie štrbín či otvorov v stenách a podlahách, kde sa môžu ukrývať.

Zamorenie švábmi – dávajte pozor!

Okrem toho, že výkaly švábov slúžia ako identifikátor druhov švábov a ako potenciálny indikátor miesta hniezdenia, predstavujú pre ľudí zdravotné hrozby. Keď šváby zamoria vnútorný priestor alebo dom, fekálne látky vylučované hmyzom škodcom môžu ohroziť kvalitu vzduchu, pokiaľ sa dostane do vzduchu. Výkaly švábov obsahujú určité bielkoviny, ktoré pôsobia ako alergény s potenciálom dostať sa do vzduchu. Alergény obsiahnuté vo výkaloch švábov majú nepriaznivé účinky najmä na ľudí s astmou.

Ako sa môžem zbaviť švábov bezpečne a rýchlo?

Návnada je najefektívnejšia a najbezpečnejšia zo všetkých metód kontroly, hoci na účinnú kontrolu napadnutia švábmi je potrebné umiestniť a správne umiestniť viacero návnad. Návnady sa musia umiestňovať na miesta, kde sa kŕmia, ale tiež v blízkosti iných vstupných miest. Návnady by sa však nikdy nemali umiestňovať v otvorených, exponovaných alebo extrémne horúcich alebo vlhkých priestoroch. Nezabudnite vymeniť návnady podľa potreby, aby ste zabezpečili účinnosť.

BioStop lepová pasca na šváby je vhodná na zistenie prítomnosti švábov, likvidáciu malého zamorenia, alebo na udržanie čistého stavu bez švábov. Účinne láka a bez insekticídov ničí lezúci hmyz.

IMIDASECT TRAP nástraha na šváby je vysoko účinná návnada insekticíd vo forme gélu na priame použitie v nástrahovej pasci proti rusovi domovému (Blattella germanica), švábovi obyčajnému (Blatta orientalis), švábovi hnedopásavému (Supella longipalpa) a švábovi americkému (Periplaneta amaricana) a ich nymfám. Výhodou je, že šváby úhynu počas 10 dní. Nástraha s obsahom gélu aplikovaná za normálnych podmienok zostáva pre švábov a rusov aktívnou a účinnou návnadou až po dobu 2 mesiacov.

Elektronický lapač švábov predstavuje špičkovú technológiu na okamžitú likvidáciu švábov pomocou elektrického výboja. Je opakovateľne použiteľný pri nízkej spotrebe elektrickej energie a bez rizika spôsobenia druhotných kontaminácií. Lapač je neškodný pre životné prostredie a likviduje šváby bez použitia chemických látok, čo je jedna z hlavných predností. Vhodný je najmä do jedální, kuchýň a iných priestorov, najmä všade tam, kde sa manipuluje s jedlom.

 

Produkty z kategórie Šváby

Nákupný košík
Návrat hore