Pomoc mame doma blchy

Pomoc, máme doma blchy! Ako sa ich zbaviť?

Vedeli ste o tom, že poznáme niekoľko druhov bĺch? Všetky dospelé blchy sú vonkajšie parazity teplokrvných zvierat a vtákov, pričom na prvý pohľad vyzerajú ako iná skupina hmyzu. Sú bez krídel, bočne sploštené a majú rôznu farbu od sivastej až po tmavú mahagónovú. Ich ústa sú prispôsobené na sanie krvi z hostiteľského zvieraťa, prípadne človeka. Blchy najčastejšie postihujú ľudí, ale tiež psy a mačky.

Aký je životný cyklus bĺch?

Blcha kladie pomerne veľké vajíčka, ktoré sú oválne, biele a priesvitné. Hoci sú vajíčka mierne lepkavé, takmer vždy spadnú z hostiteľského zvieraťa do oblasti podstielky a po dvoch alebo troch dňoch sa vyliahnu. Larvy sú biele a živia sa rôznou potravou. Medzi ich charakteristické črty patria najmä to, že sú malé, beznohé a na tele nesú dlhé chlpy. Larvy nemajú oči, ale sú veľmi citlivé na svetlo. Živia sa organickými látkami a krvou vo výkaloch dospelých bĺch. Trvanie larválneho štádia je asi 2 týždne. Zaujímavosťou je, že i dospelý jedinec môže zostať v kukle, kým okolo neho neprejde potenciálny hostiteľ a nestimuluje jeho konečné vynorenie. Táto schopnosť zostať v nečinnosti po dlhú dobu je kľúčom k ich úspechu.

Kľúčov fakty o blchách:       

     

      • Tento hmyz hrdzavo hnedej až čiernej farby dosahuje veľkosti 1,5 až 3,5 mm.

      • Ich ploché telá im uľahčujú nosenie a pohyb po chlpoch alebo perách na tele hostiteľa.

      • Blchy, na rozdiel od iného hmyzu majú jednoduché očné škvrny s jednou bikonvexnou šošovkou, čo je jedna z ich známych čŕt.

      • Tvrdé platničky nazývané sklerity, ktoré majú veľa chĺpkov a krátke ostne sú nasmerované dozadu a pokrývajú celé telo blchy.

      • Sklerity robia telo tvrdým, čo im pomáha odolávať veľkému tlaku a pomáhajú im prispôsobiť sa a prežiť.

      • Blcha má schopnosť kedykoľvek zmeniť svojho hostiteľa, ak nie je schopná sa rozmnožovať.

      • Existuje mnoho hostiteľov, ktorými sa blchy ako parazit živia ako sú psy, mačky, veveričky, králiky, potkany, myši, vtáky a samozrejme i ľudia.

      • Blšie uhryznutie je podobné uhryznutiu komárom, kde je uzlík epidermy podráždený v mieste uhryznutia a vedie k vyvýšenej, červenej a opuchnutej koži. Nazýva sa to aj alergická dermatitída po blchách, ktorá je spôsobená svrbivou kožou.

      • Nielen kvôli skákavým nožičkám, ale tiež vďaka špeciálnemu proteínu dokážu blchy vynikajúco skákať až do výšky 18 cm, a viac ako 30 do diaľky

    Koľko druhov bĺch existuje?

    Odhaduje sa, že na svete existuje 2500 druhov bĺch, z ktorých približne 325 sa vyskytuje v USA. Viac ako 94 % je spojených s cicavcami a takmer 6 % s vtákmi. Na cicavcoch bolo nájdených najmenej 30 druhov bĺch, ale iba blcha mačacia je vážnym škodcom domácich a hospodárskych zvierat, ale tiež ľudí. Napriek svojmu názvu je blcha mačacia primárna blcha, ktorá napáda i psov.

    Kde sa môžu blchy nachádzať?

    Larvy a kukly bĺch sa nachádzajú v oblastiach, kde sú domáce zvieratá aktívne. Môže ísť najmä o podložky na spanie pre domáce zvieratá, vlákna hrubých kobercov, čalúnený nábytok či posteľné prikrývky. Vonku v teplých a vlhkých podmienkach sa na určitých miestach, kde domáce zvieratá často odpočívajú, môžu vyvinúť larvy a kukly mačacích bĺch.

    Pozor na prípadné uhryznutie!

    Uhryznutie u ľudí sa zvyčajne vyskytuje na členkoch a lýtkach. Viacnásobné uhryznutia sú charakteristické pre opakované kŕmenie jednou blchou a nemusia nevyhnutne naznačovať napadnutie mnohých bĺch. Podobne ako iný hmyz cicajúci krv, aj dospelé mačacie blchy reagujú na oxid uhličitý emitovaný teplokrvnými živočíchmi. Ľudia si zvyčajne ich premnoženie spájajú s domácimi miláčikmi, avšak treba mať na pamäti, že prenášajú nebezpečné ochorenia ako sú napríklad tularémia alebo bartonelóza. Blšie uhryznutie sa nesmie škriabať, aby nedošlo k zaneseniu infekcie a zapáleniu rán. Dané miesto treba vydezinfikovať a použiť chladivý gél z aloe vera či inú masť, ktorá zmierni opuch.

    Ako sa zbaviť bĺch?

    Deltasect rozprašovač je  učený k priamemu použitiu proti lezúcemu hmyzu a článkonožcom vo vnútorných priestoroch. Výhodou je, že poskytuje dlhodobý účinok, pôsobí kontaktne aj požerovo a usmrcuje hmyz takmer okamžite. Prípravok pre priame použitie je určený na hubenie všetkých vývojových štádií lezúceho hmyzu ako sú nielen blchy, ale tiež ploštice, rybenky a pod., vo vnútorných priestoroch obytných budov.

    PROTECT postrek proti ploštici a blche je vhodný do vnútorných priestorov na ničenie parazitov ako je ploštica a blcha. Moderná formulácia zaručuje vynikajúcu vypudivosť a zároveň dlhotrvajúcu účinnosť pomocou účinnej látky S-metoprén – regulátor rastu hmyzu, ktorý preruší vývojové štádium jedincov.

    PROTECT FORTE prášok na lezúci hmyz účinne likviduje lezúci hmyz vo vnútorných aj vonkajších priestoroch ako sú blchy, ale tiež mravce, šváby, ploštice, švehly atď. Prípravok stačí aplikovať tenkou vrstvou na miesta výskytu, úkrytu škodcov, prípadne na potenciálne miesta výskytu škodcov (okolie WC, umývadla, vane atď.)

    Nebojte sa kontaktovať profesionálov

    V niektorých prípadoch, keď sa škodcovia na jednom mieste premnožia, nemusia uvedené prípravky zabrať. Ako sa zbaviť bĺch v domácnosti, ak teda všetky možnosti zlyhajú? V takom prípade je nutné kontaktovať odborníkov a požiadať ich o profesionálnu likvidáciu bĺch (správne označovaná ako dezinfekcia bĺch, nie deratizácia bĺch). Tí sa postarajú o profesionálne odstránenie týchto škodcov a zároveň vám poradia čo robiť, aby ste sa im v budúcnosti s istotou vyhli.

    Produkty z kategórie Blcha ľudská

    Nákupný košík
    Návrat hore