Ako sa zbavit lasic zo sukromneho pozemku

Ako sa zbaviť lasíc zo súkromného pozemku?

Vedeli ste o tom, že lasice patria do čeľade mäsožravých cicavcov? Existuje niekoľko druhov lasíc, ktoré sa značne líšia vo vzhľade a správaní, ale všeobecne povedané, majú dlhé telo, krátke nohy, sú husto osrstené a majú tendenciu byť aktívne predovšetkým v noci, čo ich robí nepolapiteľnými.

Základné charakteristické črty lasíc – drobné cicavce, ktoré sa dostanú kdekoľvek

Lasica má rôznu dĺžku, ale vo všeobecnosti samce merajú okolo 20 – 22 centimetrov a majú dĺžku chvosta 6,5 ​​centimetra, pričom samice merajú okolo 15 – 18 centimetrov a majú dĺžku chvosta 4,5 centimetra. Priemerná lasica váži asi 198 gramov – samce zvyčajne vážia do 115 gramov a samice do 59 gramov.

Ich telo je valcovitého tvaru, je dlhé a štíhle, pričom typické je, že lasice majú veľmi krátke nohy. Ich dlhé štíhle telá im umožňujú nasledovať korisť do nory, a teda byť rýchly a obratný. Jedným z poznávacích znakov je aj to, že na chrbte majú svetlohnedú srsť a ich spodná časť je krémová, prípadne biela. Tieto živočíchy majú mimoriadne ostrý zrak a výborný sluch.

Zaujímavosti o lasiciach , o ktorých by ste mali vedieť aj vy

  • Lasica je malý mäsožravý cicavec, ktorý sa vyskytuje na každom kontinente s výnimkou Austrálie a jej okolitých ostrovov.
  • Títo drobní, ale zlomyseľní predátori sú najmenšie mäsožravé cicavce na svete, ktoré dorastajú od nosa po špičku chvosta maximálne 6 palcov.
  • Hoci sú lasice pomerne bežné zvieratá vo veľkej časti ich prirodzeného výskytu, populácie v určitých oblastiach boli postihnuté stratou biotopov a poľnohospodári ich často považujú za škodcov.
  • Kvôli širokému sortimentu potravy žijú v rôznych biotopoch vrátane lesov, živých plotov, vysokej trávy a múrov.
  • Samice zostávajú na svojom území počas celého roka, avšak počas obdobia párenia samce odchádzajú na dlhšie vzdialenosti, a to mimo svojho normálneho rozsahu, aby našli partnera. Lasice si nerobia žiadnu trvalú noru, zvyčajne využívajú tunel alebo noru niektorého zo zvierat, ktoré zožrali.
  • Prebytočnú potravu si často ukladajú do skrýš blízko vchodu do jedného zo svojich hniezd.
  • Majú tendenciu pohybovať sa po zemi v sérii krátkych slučkových skokov a často sa zastavujú, aby sa postavili na zadné nohy a preskúmali svoje prostredie. Sú tiež vynikajúcimi horolezcami.

Ako je to s rozmnožovaním lasíc?

Tieto najmenšie cicavce na svete sa rozmnožujú medzi aprílom až augustom, keďže ide o jediný čas, kedy sa samce a samice spájajú. Obdobie tehotenstva trvá približne 5 týždňov. Mláďatá v 4. týždni otvárajú oči. Schopné zabíjať a loviť sú v 5. až 8. týždni. Čo stojí za zmenku je fakt, že častokrát sprevádzajú svoju matku na loveckých výpravách. Vo voľnej prírode sa lasice dožívajú 2 až 3 rokov, v zajatí do 10 rokov.

Čím sa lasice živia?

Lasice sa živia malými cicavcami, pričom myši a hraboše tvoria 60% až 80% ich potravy, ale jedia tiež potkany, žaby a vtáky. Ich korisť je zabitá ostrým uhryznutím do zadnej časti krku. Lasice sú ohrozené najmä dravými vtákmi či mačkami.

Lasice ako škodcovia či priatelia?

Poľnohospodári vnímajú lasice ako priateľov, ale i škodcov; sú vynikajúce na odchyt niektorých druhov škodcov ako sú myši, avšak sú považované za škodcov, pretože napádajú a žerú hydinu a vajcia. V niektorých lokalitách po celom svete lasiciam hrozí strata biotopu. Lasice sa niekedy chovajú ako domáce zvieratá, treba však pamätať na to, že nie sú domestikované a môžu byť veľmi agresívne.

Dá sa pred lasicami chrániť?

Ako u iných divokých zvierat, aj tu platí pravidlo prevencie – teda zamedziť škodovým živočíchom prístup do nežiaducich priestorov. Základom je zabezpečiť kurníky a voliéry tak, aby lasice nemohli preniknúť k ohrozeným živočíchom. Netreba však zabúdať na fakt, že lasice sú veľmi malé a dokážu sa pretiahnuť aj veľmi malými priestormi. Všímajte si každé otvory či štrbiny, cez ktoré by sa eventuálne mohli dostať a následne ich opravte. V opačnom prípade sa ich výskyt môže rozširovať.

Ako sa zbaviť lasice jednoducho a efektívne?

Deramax-Profi Ultrazvukový odpudzovač je špičkový ultrazvukový odpudzovač i plašič lasíc, ale tiež iných hlodavcov, ktorý slúži k ochrane priestoru, v ktorom je umiestnený. Generuje špecifické ultrazvukové signály na vysokom ultrazvukovom kmitočte, ktoré sú pre lasice, ale i kuny či myši veľmi nepríjemné, takže po krátkom čase chránený priestor opúšťajú a hľadajú si nové útočisko v iných objektoch, ktoré nie sú chránené.

Ultrazvukový odpudzovač hlodavcov do automobilov eXvision  pracuje na princípe vysielania ultrazvukového signálu s cieľom narušiť sluchový a centrálny nervový systém hlodavcov, a teda je ideálnym pomocníkom pre všetkých vodičov.

PROTECT® NATURAL sprej je určený na odpudzovanie lasíc, ale tiež kún a iných drobných divoko žijúcich cicavcov. Môže sa používať v okolí domu (povala, pivnica, garáž a iné objekty), ale aj ako ochrana motorových vozidiel.

Odpudzovač kún KUNAGONE je vhodný aj na odpudzovanie lasíc, keďže ide o pachový odpudzovač, ktorý stačí umiestniť pod kapotu auta alebo na podkroví a následne vôňa špeciálneho vrecúška vytvorí ochrannú bariéru.

Samozrejme netreba zabúdať na fakt, že v mnohých prípadoch je lepšie zavolať odborníka, ktorý má s odchytom a plašením zvierat bohaté teoretické a praktické skúsenosti. Pokiaľ sa lasice vyskytujú v danom priestore často, prípadne je ich počet vysoký, neváhajte a kontaktujte profesionála, ktorý vám poradí najlepšie riešenie.

Produkty z kategórie Lasica

Nákupný košík
Návrat hore