Ako sa zbavit maciek zo zahrady

Ako sa zbaviť mačiek zo záhrady?

Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa mačky túlajú, je hľadanie potravy. Aby sa nedostali do záhrady či na chránený pozemok, je dôležité, aby sa v blízkosti nenachádzali koše či zvyšky potravy, ktoré by ich okamžite prilákali. Jedným z prirodzených spôsobov ako im zabrániť vstúpiť na daný priestor je rozptyľovanie rôznych vôní. Mačky sú totiž neuveriteľne citlivé na vône ako je levanduľa, mäta alebo škorica. Ide však len o krátkodobé riešenie, ktoré z dlhodobého hľadiska skôr nefunguje. Aké prípravky a prostriedky sú najúčinnejšie pri boji voči túlavým mačkám?

Základná charakteristika mačiek

  • Najznámejšie mačky sú domáce krátkosrsté a domáce dlhosrsté mačky, ktoré sú skutočne zmesou rôznych plemien. Plemená mačiek sa líšia vzhľadom, dĺžkou srsti a inými vlastnosťami, ale tiež veľkosťou.
  • Mačky vo všeobecnosti žijú dlhšie ako psy, pričom mnohé sa dožívajú 20 rokov a viac.
  • Mačací sluch je oveľa citlivejší ako sluch ľudí a psov.
  • V pomere k veľkosti tela majú mačky najväčšie oči zo všetkých cicavcov. Väčšina mačiek nemá mihalnice a v noci vidia asi 6-krát lepšie ako človek.
  • Mačky majú päť prstov na každej prednej labke, ale iba štyri prsty na každej zadnej labke.
  • Mačky môžu chodiť, behať, skákať, krútiť sa a dokonca sa zrolovať do klbka. Môžu skákať na veľké vzdialenosti a krútiť sa vo vzduchu, aby získali lepší uhol útoku.
  • S ľuďmi žijú zhruba 9500 rokov a hoci sú považované za domácich miláčikov, sú prirodzene dravé a majú mnoho druhov medzi svojou potenciálnou korisťou. Existujú tie, ktoré lovia holubice, vrabce, potkany alebo jašterice a potom tie, ktoré pristupujú k majiteľom, aby im ukázali korisť.

Mačacia srsť – vedeli ste, že … ?

Mačacia srsť chráni pokožku pred slnkom, chladom, poškriabaním a uštipnutím hmyzom. Výhodou tiež je, že pomáha regulovať telesnú teplotu a podporuje hmat. Pre mačky je typické, že majú dlhé fúzy, ktoré sú pripojené k nervovým bunkám v tvári. Rovnako ako u psov, aj mačky majú k vlasovým folikulom pripevnené malé svaly, vďaka ktorým môžu stáť vzpriamené kvôli regulácii teploty alebo ako varovný signál v reakcii na nebezpečenstvo.

Mačky sa boja hluku – fakt alebo mýtus?

Vďaka ich bystrému sluchu je možné mačky odplašiť pomocou ultrazvukového odpudzovača. Toto zariadenie funguje tak, že vydáva vysokofrekvenčný zvuk, ktorý mačky (a iní škodcovia ako líšky) nemajú radi. Hluk je pre ľudí nezistiteľný, a teda dané územie okamžite opúšťajú. To, že sa mačky boja hluku je teda fakt!

Aký je rozdiel medzi mačkou domácou a mačkou divou?

Genóm mačky domácej a mačky divokej sa líši len v niektorých sekvenciách DNA, a to konkrétne v tých, ktoré sú spojené s adaptáciou zvieraťa na strach a jeho pamäťovými schopnosťami. Mačka domáca má typicky znížený prah citlivosti a zároveň má rozvinutejšiu tú časť pamäte, ktorá súvisí s vnímaním súvislostí medzi odmenou a trestom. Oblasť mozgu, ktorá je za tento typ myslenia zodpovedná, má mačka domáca vyvinutejšiu. Charakter mačky formuje však množstvo najrôznejších vplyvov, pričom biologický základ ich povahy je daný dedičnosťou. Mačka je vo veľkej miere ovplyvnená tým, v akom prostredí sa narodila, vyrastá a zároveň aký spôsob výchovy je na nej aplikovaný vtedy, ak sa jej ujme človek.

Ako odplašiť mačky zo záhrady?

Pachová ochrana na mačky pôsobí rýchlo a intenzívne, čiže postačia 2 až 3 strieknutia na dané miesto. Dá sa použiť na dvere, plot, zábradlie či rastliny. Deramax-Kitty je ultrazvukový odpudzovač mačiek, ktorý generuje špecifické ultrazvukové signály, ktoré sú pre mačky, ale tiež túlavé psy veľmi nepríjemné. Generované signály majú automatickú zmenu kmitočtu v danom rozsahu, aby si mačky na signál nezvykli a súčasne aj automatickú zmenu výkonu. Výhodou je, že vašu záhradu či chránené územie okamžite opúšťajú. Solárny ultrazvukový odpudzovač zvierat sa zameriava na účinnú ochranu ľudí a ich oblastí života a zároveň zaisťuje, aby sa so zvieratami zaobchádzalo primerane. Toto zariadenie vydáva ultrazvukové tóny, svetelné záblesky alebo akustický alarm po dobu 5 sekúnd. Po spustení audiovizuálneho stimulu sú zvieratá prekvapené a územie opúšťajú. Ide o ďalší humánny spôsob ako sa zbaviť túlavej zvery, a to pomerne jednoducho.

Domáce recepty ako sa zbaviť túlavej zvery

Existujú tiež domáce rady a tipy, ako sa zbaviť túlavých mačiek, ale tiež psov či iných zvierat, ktoré môžu znepríjemňovať život mnohým záhradkárom či pestovateľom. Za zmienku stojí fakt, že mačky majú na svojich labkách citlivé „vankúšiky“, ktoré okamžite reagujú na nekomfortný povrch.

  • Okolo kvetov či zhonov umiestnite kamienky či drobné kamene, ktoré budú pri chôdzi nepríjemné.
  • Tŕnisté odrezky umiestnite na záhradu, okolo plota, ale tiež kvetov.
  • Kávová usadenina im nevonia, čiže tú môžete vysypať kdekoľvek na záhrade.

Ďalej existuje široká škála prírodných produktov na odpudzovanie škodcov, pomocou ktorých je možné bezpečne sa zbaviť nechcených mačiek, ale aj inej túlavej zvery. Keďže mačky neznášajú citrusové vône, je možné po záhrade okrem vyššie spomenutých prípravkov rozmiestniť kôru z grapefruitu, limetky, pomaranča alebo citróna. Ide o domáci trik, ktorý nemusí vždy účinkovať, no za vyskúšanie rozhodne stojí!

Mačky v konečnom dôsledku nepredstavujú hrozbu, avšak sú nepríjemné z hľadiska škôd, ktoré môžu spôsobiť na záhradách. Každé plemeno je totiž iné, každá jednotlivá mačka je indivíduum s vlastnou dynamikou prežívania a správania.

Nákupný košík
Návrat hore