Ako sa zbavit hadov jednoducho a efektivne

Ako sa zbaviť hadov jednoducho a efektívne

Vedeli ste o tom, že hady sú plaché zvieratá, ktoré sa snažia vyhýbať kontaktu s ľuďmi rovnako, ako sa aj ľudia snažia vyhýbať stretnutiam s hadmi? Žiaľ, sú však chvíle, kedy sa môžu tieto plazy ocitnúť na záhrade či súkromnom pozemku, čo samozrejme nie je nič príjemné, ba dokonca stret s hadmi môže predstavovať nebezpečenstvo. Základom je záhradu zbaviť zdrojov potravy a úkrytov, kde by sa mohli zdržiavať, v opačnom prípade môže problém pretrvávať aj naďalej.

Základné informácie o hadoch

  • Veľkosť hadov sa pohybuje od veľkosti červa až po dĺžku mnohých stôp. Ich koža obsahuje šupiny, ktoré môžu byť hladké alebo ryhované. Šupiny na bruchu sú hrubšie ako tie na bokoch a chrbte hada, keďže majú poskytovať ochranu pri pohybe.
  • Nemajú žiadne končatiny, žiadne pohyblivé viečka ani ušné otvory. Zuby väčšiny nejedovatých hadov tvoria 2 rady v hornej čeľusti a 1 rad v dolnej čeľusti. Zuby sú zakrivené dozadu, aby zabránili úteku bojujúcej koristi. Jedovaté hady majú ryhované alebo duté tesáky.
  • Hady sa spoliehajú predovšetkým na svoj čuch a hmat. Ich jazyky prenášajú malé čiastočky vzduchu do úst, kde orgán v podnebí identifikuje pachy.
  • Hoci hady nemajú vonkajšie uši, majú ušnú kosť, ktorá dokáže rozpoznať vibrácie zvukových vĺn.
  • Hady udržujú populáciu hlodavcov pod kontrolou, pričom jeden had dokáže zožrať 3 až 4 myši naraz.
  • Zaujímavým faktom je, že dokážu kontrolovať množstvo jedu, ktorý vstrekujú a taktiež môžu agresívne uhryznúť kvôli potrave alebo defenzívne kvôli ochrane.
  • Mnoho druhov hadov, či už jedovatých alebo nejedovatých, vibruje chvostom, keď sú znepokojení alebo ohrození.
  • Podľa posledného sčítania je na svete 3789 druhov hadov. Toto číslo tiež stále rastie, pretože sa neustále objavuje viac druhov.

Správanie hadov

Hady nedokážu regulovať svoju telesnú teplotu zvnútra, ako to robia ľudia. Namiesto toho využívajú svoje prostredie, a teda sa vyhrievajú na slnku, aby sa zahriali alebo sa skĺznu do podzemia, aby sa ochladili. Hady sa však ľuďom radšej vyhýbajú a vo všeobecnosti ich uhryznú len vtedy, keď ich zdvihnú, stúpia na nich alebo ich iným spôsobom vyprovokujú. Hoci väčšina našich hadov je neškodná, niekoľko druhov má obranné prejavy. Pokiaľ sa však vyskytnú na pozemku, nejde o príjemnú záležitosť, a práve vtedy treba konať.

Životný cyklus hadov

Hady sa množia počas teplejších mesiacov; väčšina našich druhov sa pári koncom jari a mláďatá má v lete. Niektoré druhy ako užovka mliečna, kladú vajíčka, avšak iné ako štrkáč lesný rodí živé mláďatá. Na jeseň hady hľadajú úkryt na miestach, ako sú skalné štrbiny a nory cicavcov. Nie je nezvyčajné, že hady rôznych druhov sa v zime zdržiavajú pokojne aj spolu. Hady nikdy neprestanú rásť a každú chvíľu musia zhodiť kožu, ktorú prerástli. Mladšie hady, ktoré rastú rýchlejšie, sa môžu zhadzovať niekoľkokrát do roka a dospelé hady sa zhadzujú menej často.

Čím sa hady živia?

Všetky hady sú mäsožravce, čo znamená, že jedia mäso. Ich strava sa líši podľa veľkosti a druhu, pričom najčastejšie ide o hmyz, červy, obojživelníky, ryby, malé cicavce a príležitostne aj vtáky.

Ako chrániť záhradu pred hadmi?

Za zmienku stojí fakt, že hady sa často vyskytujú v oblastiach, kde sa vyskytujú aj hlodavce, pretože ide o jeden z ich primárnych zdrojov potravy. V prvom rade je potrebné zbaviť sa týchto škodcov, ktoré priťahujú hadov. Po odstránení zdroja potravy budú hady pokračovať v hľadaní iného zdroja potravy.

Hady tiež vo veľkej miere preferujú tmavé, vlhké miesta a je známe, že žijú v trhlinách, štrbinách a dierach. Odstránenie týchto úkrytov môže pomôcť odradiť hady, keďže sa nebudú mať kde ukryť. Dôležité je teda opraviť poškodené žľaby, potrubia a kanály. Hady sa tiež môžu ukrývať v hromadách dreva a kompostu. Ak je to možné, palivové drevo je lepšie skladovať v uzavretých a uzamykateľných drevených boxoch. Hady a hlodavce sa často ukrývajú vo vysokej vegetácii, čiže trávnik je potrebné upravovať pravidelne, pričom základom je tiež odstránenie buriny.

Prostriedky na odstránenie hadov

Výhodou je, že väčšina prostriedkov na odpudzovanie hadov obsahuje účinné prísady, ktoré fungujú jednoducho i efektívne. Sú tiež cenovo dostupné, čo rozhodne stojí za zváženie. Deramax-Cvrček elektronický odpudzovač generuje zvuk a vibrácie na veľmi nízkych frekvenciách. Chráni tiež vonkajšie priestory pred škodcami, ktorí žijú v pôde ako sú hady, ale tiež krtkovia, hlodavce, piskory a hraboše. Tieto plašiče sú bezpečné pre človeka, aj domáce a hospodárske zvieratá. Deramax®-Dual elektronický plašič (odpudzovač)  je špičkový zvukový a vibračný plašič hadov, krtkov, hlodavcovi hrabošov. Rozsah odpudzovača je až neuveriteľných 1200 m². Výhodou tiež je, že má zabudované dva elektromagnetické bzučiaky, ktoré zásadne zvyšujú výkon prístroja a jeho účinnosť. Hady sú trvalo obťažované zvukom a slabými vibráciami odpudzovača, ktoré sa šíria pôdou. Keďže sú citlivé na akýkoľvek zvuk, v krátkej dobe opúšťajú chránený priestor. Pri využití tohto plašiču nedochádza k úhynu škodcov a nevzniká nutnosť odstraňovať uhynuté zvieratá. Prevádzka prístroja je teda úplne ekologická, bez využitia chemických prostriedkov.

Ak však had predstavuje nebezpečenstvo pre ľudí alebo domáce zvieratá, najbezpečnejšie je zabiť ho na diaľku pomocou lopaty alebo motyky. Pokiaľ zabijete hada, nemanipulujte s hlavou, keďže stále môže uhryznúť reflexným pôsobením! Niekedy je lepšie požiadať o pomoc profesionála.

Nákupný košík
Návrat hore