Kuny na pozemku  ako sa ich zbavit

Kuny na pozemku – ako sa ich zbaviť?

Kuna borovicová má dlhé, pružné telo s čokoládovohnedou srsťou a bledožltou škvrnou okolo hrdla. Má veľké okrúhle uši a dlhý huňatý chvost, pričom veľkosťou sa podobá malej domácej mačke. Meria okolo 60–70 cm a váži približne 1–2 kg. Samce sú zhruba o tretinu väčšie ako samice. Častokrát sa nachádzajú na súkromných pozemkoch či záhradách, a teda spôsobujú mnohé ťažkosti. Ide o škodcu, ktorý v istej miere predstavuje riziko pre iné zvieratá. Ako sa zbaviť kuny, prípadne eliminovať jej „návštevu“?

Kľúčové fakty o kunách:

  • Kuna sa veľkosťou  podobá malej mačke, ale má kratšie nohy, štíhlejšie telo, huňatý chvost a špicatú tvár. Srsť sa mení od bledožltkastej až po tmavočiernohnedú. Počas zimy má kuna krásny tmavohnedý kožúšok a žiarivo oranžové hrdlo. Letná srsť je svetlejšej farby a nie je ani zďaleka taká hrubá.
  • Kuny uprednostňujú starý porast ihličnatých alebo zmiešaných lesov, aj keď potravu môžu hľadať v niektorých otvorených oblastiach.
  • Tieto zvieratá sú samotárske, okrem prípadov, keď sú v hniezde mláďatá. Väzby medzi samcami a samicami sú prechodné.
  • Dokážu otočiť nohy až o 180° a sú tiež vynikajúcimi lezcami. Bez problémov prelezú vysoké skaly či stromy, ba dokonca sa dostanú aj na strechu či do podkrovia. Môžu tiež skákať až do dvoch metrov.
  • Za zmienku stojí fakt, že lovia kedykoľvek počas dňa na jar aj v lete, pričom najaktívnejšie sú za úsvitu a súmraku. Počas týchto ročných období sú aktívne asi 16 hodín denne.
  • Kuny sa neukladajú do zimného spánku.
  • Môžu prenášať besnotu, prašivinu aj iné vážne choroby.

Čím sa kuny živia?

Kuny sú obratné živočíchy, aj keď korisť lovia zväčša na zemi. Majú mimoriadne pestrú stravu a sú klasifikované ako generalizovaní predátori; to znamená, že jedia všetko, čo ulovia. Väčšinou sa živia hrabošmi, poľnými zajacmi, veveričkami či vtáčími vajíčkami. Nepohrdnú tiež malinami alebo čučoriedkami, čo však nie je úplne ideálna správa pre pestovateľov. Okrem toho sa ich prítomnosť často používa ako indikátor podmienok prostredia, pretože sú závislé od potravy v ihličnatých lesoch a nezdržiavajú sa v spálených alebo vyrúbaných lesných oblastiach.

Kde kuny žijú?

Tieto zvieratá sú úzko spojené s borovicou, smrekom a v podstate zmiešanými lesmi. Majú tendenciu sa vyskytovať v štrukturálne zložitých lesoch a môžu sa vyskytovať vo všetkých nadmorských výškach, kde takýto biotop existuje. Zdržujú sa predovšetkým v dutých stromoch, štrbinách alebo voľných zemných norách.

Hrozba pre kuny

Medzi potenciálne hrozby pre kunu patrí odchyt a lov, ale tiež strata lesných biotopov. Tento druh je chytený a lovený v niektorých častiach svojho areálu pre svoju kožušinu.

Rozmnožovanie kún

Mláďatá sa rodia v brlohu, ktorý sa zvyčajne nachádza vo vnútri dutého stromu. Tie vážia približne 30 g, sú slepé a pokryté veľmi jemnou srsťou. Samica kŕmi mláďatá do leta a trávi minimum času mimo brlohu. Samice sa môžu rozmnožovať v prvom roku, aj keď väčšina sa rozmnoží až vo veku dvoch rokov. Samce sú pravdepodobne tiež schopné rozmnožovania až v druhom roku života.

Ako chrániť domácnosť pred kunami?

Aby sa kuna nezahniezdila na povale alebo v búde, je potrebné všetky štrbiny poriadne uzavrieť, a to pokojne aj drôteným pletivom. Štíhle a obratné zvieratá sa dostanú totižto aj cez najmenšie štrbiny s priemerom päť centimetrov! Čokoľvek, čo sa o dom opiera je pre kunu ideálnou pomôckou na lezenie. Ako prístup do podkrovia slúžia nielen stromy, ale tiež strešné škridly, ohnuté olovené tesnenia či strešné prestupy.

Účinné odpudzovače kún

Kuny je najlepšie odháňať v zimných mesiacoch, v žiadnom prípade nie na jar alebo v lete. V opačnom prípade sa môže stať, že matka – samica utečie z povaly a zanechá tam svoje mláďatá.

Deramax Profi ultrazvukový odpudzovač je plašič kún a hlodavcov, ktorý generuje špecifické ultrazvukové signály na vysokom ultrazvukovom kmitočte, ktoré sú pre drobné hlodavce a kuny veľmi nepríjemné, takže po krátkom čase chránený priestor opúšťajú a hľadajú si nové útočisko v iných objektoch, ktoré nie sú chránené.

K dispozícii je tiež sáčok Kunagone určený na umiestnenie pod kapotu vozidla alebo do podkrovia domu, ktorý má natoľko silnú arómu, že nepríjemné kuny či iných škodcov odpudzuje.

Mimoriadne obľúbený je tiež sprej na ochranu kabeláže, ktorý slúži na ochranu proti prehryznutiu dôležitých častí automobilu hlodavcami. Ide najmä o elektrické vedenia, káble zapaľovania, hadice brzdového a chladiaceho systému, klinové remene, manžety a gumové tesnenia či systémy pruženia.

Ultrazvukové odpudzovače Kemo vytvára ultrazvukové pulzy, ktoré sú veľmi nepríjemné pre drobných škodcov. Odpudzovač pôsobí predovšetkým na kuny, ale tiež lasice a drobné hlodavce. Chráni tak kabeláže a plastové súčiastky umiestnené v motorovom priestore automobilu pred zničením.

Ak uprednostňujete odpudzovače na prírodnej báze, ideálny je STOP kuna sprej, ktorý je vhodný pre použitie do interiéru, ale tiež exteriéru. Výhodou je, že účinkuje ako neviditeľný plot v miestach, kde je prítomnosť kún nežiaduca.

A rada na záver

Na záver treba dodať, že kuna väčšinou nepríde na dvor, na ktorom cíti predátora. Výhodou je, že presne takto vníma psy aj mačky. Ak však psa nemáte a nemá vám ho ani kto požičať, môžete vyskúšať vyššie spomenuté nástrahy, ktoré by mali účinkovať spoľahlivo a rýchlo. Nezabúdajte sa riadiť pokynmi na daných prípravkoch a zároveň ich používať premyslene.

 

Tu nájdete všetko na kuny https://odpudzovace.sk/kuna/

Nákupný košík
Návrat hore