Otravne muchy  ako sa ich da zbavit

Otravné muchy – ako sa ich dá zbaviť?

Muchy predstavujú jeden z najotravnejších druhov hmyzu vôbec, keďže ich výskyt je skutočne rozšírený, a to v podstate počas celého roka. Za zmienku stojí tiež fakt, že mucha domáca je potenciálnym prenášačom mnohých chorôb ako je týfus, hnačka, cholera či gastroenteritída, aj keď je to skôr menej pravdepodobné, ale stále možné. Dá sa výskyt muchy eliminovať? Čo muchy priťahuje a akým spôsobom sa ich zbaviť rýchlo a účinne?

Zaujímavé fakty o muchách, o ktorých ste možno nevedeli:

  • Muchy priťahuje svetlo, preto sa pri obývaní vnútorných priestorov často zhromažďujú okolo okien.
  • Nižšie teploty predlžujú životný cyklus, zatiaľ čo vyššie teploty ho skracujú. Vo všeobecnosti muchy ukončia životný cyklus v priebehu niekoľkých týždňov, pričom ako dospelé žijú priemerne niekoľko týždňov,
  • Muchy žijú vždy v blízkosti vhodných zdrojov potravy a miest na rozmnožovanie. V domácnostiach hľadajú teplé, vlhké rozkladajúce sa organické látky.
  • Sú pohlavne dimorfní (samci a samice sú rozdielni), vďaka čomu je pomerne ľahké rozlíšiť pohlavie.
  • Muchy majú iba 2 oči, ale každé z nich má viac ako 4 000 šošoviek.
  • Muchy nakladú počas jedného mesiaca života až okolo 3000 vajíčok.

Z akých častí sa skladá mucha?

Mucha domáca je stredne veľký obyčajný hmyz, ktorého farba je od svetlej až po tmavosivú. Telo je rozdelené na tri časti, pričom hlava nesie pár zložených očí a pár tykadiel. Ďalej je to hrudník, ktorý má dobre vyvinuté tmavé pozdĺžne pruhy. Hrudník má tiež pár krídel a tri páry nôh. Nohy a telo sú pokryté krátkymi chĺpkami, ktoré vylučujú lepkavú látku. Poslednou časťou, z ktorej sa skladá mucha, je brucho, ktoré má svetlé a tmavé znaky.

Rozmnožovanie múch – vedeli ste?

Samička znáša na jedno miesto asi 120 až 150 vajec. Vajcia sú znášané do konského hnoja a iných hnijúcich materiálov, pričom sú krémovo bielej farby a sú dlhé asi 1 až 2 mm. Larva je bielej farby a pri narodení je dlhá asi 1 až 2 mm. Na prednom a zadnom konci tela sú prítomné párové špirály, pričom sa živí rozkladajúcimi sa organickými látkami. Obdobie lariev trvá 2 až 7 dní. Následne kukla má tmavohnedú farbu a toto štádium trvá 3 až 6 dní, avšak v zime sa môže predĺžiť. Celý životný cyklus od vajíčka po dospelého jedinca môže počas leta trvať 5 až 6 dní. Muchy nežijú dlhšie ako 15 dní v lete a dlhšie ako 25 dní v zime.

Kde sa muchy vyskytujú najčastejšie?

Muchy vo všeobecnosti žijú v tesnej blízkosti vhodných zdrojov potravy a miest na rozmnožovanie. Živia sa rôznymi potravinovými látkami; väčšina múch nájdených v budovách a okolo nich sa však živí a rozmnožuje v teplej, vlhkej a rozkladajúcej sa organickej hmote. Nájdeme ich však tiež okolo kanalizácie, pri netesnostiach v podlahách či premočenej pôde rastlín v črepníkoch. Nie je tiež žiadnym tajomstvom, že sa množia v odpadkoch, hromadách kompostu alebo hnoja či dokonca na mŕtvolách zvierat.

Mušky ovocné – čo s nimi? Ako ich výskyt minimalizovať?

Akonáhle je domácnosť či záhrada zamorená ovocnými muškami,  musia sa lokalizovať a zlikvidovať všetky potenciálne miesta rozmnožovania. Pokiaľ sa miesta rozmnožovania neodstránia alebo nevyčistia, problém bude pokračovať bez ohľadu na to, ako často sa insekticídy aplikujú na kontrolu dospelých jedincov. Nájdenie zdroja môže byť veľmi náročné a často si bude vyžadovať veľa vytrvalosti. Povedzme, že hnijúci zemiak alebo cibuľa zabudnutá niekde vzadu v skrini môžu byť dôvodom rozmnoženia množstva ovocných mušiek. Ideálne je udržiavať domácnosť čistú a za zmienku stoja tiež sieťky proti hmyzu, ktoré sa dajú jednoducho umiestniť na okná, a tým pádom eliminovať ich prechod do interiéru.

Ako sa môžem zbaviť múch?

Na trhu existuje samozrejme niekoľko druhov účinných prostriedkov na odstránenie múch, ktoré sú cenovo dostupné a rozhodne stoja za vyskúšanie. Bros Spray proti muchám a komárom je aerosólový prípravok, ktorý pôsobí okamžite. Používa sa v interiéri a hodí sa okrem múch a komárov aj na mole, šváby, octomilky vošky a iný lietajúci či lezúci hmyz.

BioStop lepová pasca na muchy je vhodná na použitie najmä všade tam, kde sú muchy problémom. Pasca na hmyz, ktorá je úplne neškodná pre životné prostredie, neobsahuje insekticídy. Je vhodná na ničenie múch aj na miestach, kde je používanie insekticídov zakázané alebo sa neodporúča.

CRYO je zmrazujúci sprej proti hmyzu, ktorý je účinný proti lietajúcemu a lezúcemu hmyzu, osím hniezdam, švábom, pavúkom, mravcom, blchám, plošticiam, švehlám a taktiež proti muchám, komárom, osiam, sršňom atď. Je vhodný na vonkajšie aj vnútorné použitie, v otvorených priestoroch, ako sú kuchyne, priestory s potravinami a spálne.

Pasca na škodlivý hmyz di martino® KILLA na PET fľašu je ochrana pred muchami a škodlivým hmyzom v olivových hájoch, ovocných sadoch, viniciach, stajniach, farmách, chovateľských staniciach, záhradách i terasách. Prírodná žltá farba je atraktívna pre mnoho druhov hmyzu a univerzálny nadstavec je použiteľný na všetky bežné plastové fľaše na vodu

Insekticid Biotoll® Universal na hmyz je určený pre zásahy proti hmyzu v domácnostiach, zdravotníckych zariadeniach, potravinárskych prevádzkach, spoločenských zariadeniach a iných. Výhodou tiež je, že je vysoko účinný proti švábom, rusom, muchám, mravcom, komárom, všiam, blchám, moliam šatovým, rybenkám, roztočom, škodcom potravín a tkanín. Okrem toho je bez zápachu a jednoduchý na použitie. Je vyrobený na vodnej báze.

 

Kompletná ponuka prípravkov na lietajúci hmyz

 

Produkty z kategórie Mucha

Nákupný košík
Návrat hore