Aktuálne trendy v ochrane záhrady pred krtkami

Aktuálne trendy v ochrane záhrady pred krtkami

Krtkovia sú pre záhradkárov nepríjemným návštevníkom. Krtince, ktoré vytvárajú na trávniku, v záhone či v kvetinovej záhrade môžu byť nielen esteticky nepríjemné, ale dokážu tiež poškodiť korene rastlín. Existuje mnoho spôsobov, ako sa pred krtkami chrániť. Niektoré z nich sú staré a osvedčené, iné sú nové a moderné. Aké sú aktuálne trendy v ochrane záhrady pred krtkom?

V popredí sú ekologické metódy ochrany proti krtkom

V súčasnosti rastie povedomie o environmentálnych dopadoch chemických prípravkov. Preto sa záhradníci čoraz častejšie obracajú k ekologickejším alternatívam. Rôzne repelenty na báze prírodných olejov, ako citrónový olej alebo ricínový olej, získavajú popularitu. Tieto látky sú neškodné pre životné prostredie a zároveň krtka odoženú ďaleko od vašej záhrady. Medzi ďalšie šetrné metódy proti krtkom patria:

 • Siete proti krtkom: Siete sa používajú na ochranu záhrad pred krtkami a inými hlodavcami. Siete sú vyrobené z trvanlivého polypropylénu, ktorý odoláva UV žiareniu, vetru, dažďu, hnilobe a plesniam.
 • Výsadba rastlín: Existuje niekoľko rastlín, ktoré krtko nemá rád a vyhýba sa im. Tieto rastliny fungujú ako domáce repelenty a navyše sú aj dekoratívne. Vysaďte do záhrady šalviu, mätu, harmanček, nechtík alebo levanduľu.
 • Vytvorte záhradu vertikálne: Vertikálne záhrady sú jedným z najnovších trendov v záhradníctve. Vertikálne záhrady sú skvelým spôsobom, ako chrániť záhradu pred krtkami. Krtkovia sa totiž boja výšok a vertikálne záhrady sú pre nich nedostupné.
 • Pasce na krtkov: Ďalšou šetrnou metódou je použitie pasce. Pasce na krtkov sú účinné, ale je dôležité ich používať správne.

Účinné a moderné metódy, ako odplašiť krtka zo záhrady

Krtkovia majú veľmi citlivý sluch a vibrácie vnímajú intenzívnejšie ako iné zvuky. Novými trendmi plašenia krtkov sú zariadenia, ktoré vytvárajú vibrácie alebo hlučné zvuky pod zemou. Medzi tieto zariadenia patria ultrazvukové zariadenia. Ultrazvukové odpudzovače vydávajú zvuky, ktoré sú pre krtkov nepríjemné. Ultrazvukové odpudzovače môžu fungovať na batérie alebo sa napájajú solárne. Dosah odpudzovače je niekoľko sto metrov štvorcových v závislosti od zariadenia. Tento rozsah chráni kompletne celú záhradu pred krtkami i inými hrabošmi. Ideálne je, keď v záhrade skombinujete niekoľko metód ochrany proti krtkom, čím eliminujete hrozbu zničenia pozemku.

V budúcnosti sa očakáva veľký vývoj v oblasti ochrany proti škodcom. Predpokladá sa, že na rad príde umelá inteligencia a senzory. Robotické vyhľadávače krtkov dokážu pomocou senzorov detegovať krta v nore a odplašiť ho.

Ochrana proti krtkom v záhrade môže byť šetrná a účinná. Tu je postup, ako na to:

 1. Identifikujte prítomnosť krtka: Skontrolujte, či sú krtci skutočne problémom vo vašej záhrade. Vyzerajte po krtčích kopcoch a chodbách.
 2. Vyhodnoťte škody: Posúďte rozsah škôd spôsobených krtkom, aby ste mohli rozhodnúť, či je potrebné zakročiť.
 3. Prevencia: Zvážte preventívne opatrenia, ako je inštalácia krtčích plôt alebo plochých kamenov v oblastiach, kde nechcete, aby sa krtci usadili.
 4. Šetrné metódy: Skúste šetrné metódy, ako sú zvukové a vibrácie odstrašujúce prostriedky alebo výrobu hluku a vibrácií v zemi.
 5. Krtčie pasti: V prípade potreby použite krtčie pasti, ktoré umožňujú chytiť krtka a následne ho premiestniť na iné miesto.
 6. Profesionálna pomoc: Ak problém pretrváva alebo je vážny, môžete zvážiť pomoc profesionálneho odstránenia krtkov.
 7. Monitorovanie: Nezabudnite pravidelne kontrolovať záhradu, aby ste zistili, či krtci nepokračujú v činnosti.

Je dôležité byť trpezlivý a citlivý voči prírode, keď riešite problém s krtkami. Niektoré metódy ich odstraňovania môžu byť agresívne, preto sa snažte používať šetrné postupy, kde je to možné.

Autor: Gabriela Kudláčová – senior copywriter

 

Nákupný košík
Návrat hore