hlodavce v aute

Máte pod kapotou auta kuny? Takto sa ich zbavíte!

Sú veľmi šikovné a inteligentné. Ak sa kunám zapáči pod kapotou vášho auta, máte problém. Dostať ich odtiaľ totiž vôbec nebude jednoduché. A môžu tam narobiť poriadne škody!

hlodavce v aute2

Čo spôsobí kuna v aute?

Myslíte si, že ak parkujete v garáži, vyhrali ste nad kunou? Tak to ste na omyle. Kune stačí naozaj maličká škáročka na to, aby sa dostala dovnútra. Pokojne sa pretiahne aj cez štrbinu pod dverami. Takže ani v garáži nie je vaše auto v bezpečí. A to najmä v zime, kedy si kuna hľadá teplý brloh. Vtedy je pre ňu vyhriaty motor auta doslova rajom. Nebezpečenstvo sa zvyšuje, ak žijete v blízkosti lesov, kde sa kuny vyskytujú častejšie. Čo teda taká kuna v aute dokáže? Nič príjemné.

Ak by sme mali spomenúť tie menšie problémy, začneme nečistotami a zápachom. Kuna sa živí vajíčkami, hlodavcami, vtákmi a nezriedka si trúfne aj na hydinu. Svoju usmrtenú korisť odvlečie do brlohu, kde si na nej pochutnáva. Ak sa teda usídli pod kapotou vášho auta, pripravte sa na pravidelný prísun hnijúcich ostatkov zvierat a nepríjemný zápach. No nečistota nie je to jediné, čo hrozí vášmu autu, ak sa doň nasťahuje kuna.

Omnoho horším problémom je to, že kuna si rada pochutnáva aj na rôznych izoláciách a gumových častiach v aute. Na tých si nielenže brúsi zúbky, ale ich aj konzumuje. Niektoré sú totiž vyrábané z ekologických materiálov, ktoré kune chutia. Často sa stáva, že prehryzie aj káble! Hrozí to najmä v zime, kedy je pre ňu teplý motor auta útočiskom. Ak sa vám teda ráno nepodarí naštartovať auto, môže ísť o vážnejší problém, ako je vybitá batéria. Kuna môže mať na svedomí aj káble od elektroinštalácie, zapaľovania, či dokonca brzdové hadice. A to je už naozaj nebezpečné. Takže ak si všimnete, že sa vo vašom aute usídlil neželaný návštevník, okamžite konajte. Čo treba urobiť?

Zaberajú na kunu v aute babské recepty?

Viete, že kunu nesmiete zabiť? Loviť ju môžu len poľovníci. Musíte teda nájsť humánny spôsob, ako sa jej zbaviť. Mnohí motoristi tvrdia, že im kunu pomohli vypudiť rôzne domáce recepty. Z tých najpoužívanejších môžeme spomenúť napríklad ľudské vlasy. Kuna sa totiž ľudí bojí. Schovajte teda pod kapotu chuchvalec vlasov, zabalený do pančuchy. Veľmi účinnou zbraňou proti kune sú pachy. Silné parfumy, aromatické oleje, či kozmetika s výraznou vôňou, by teda mohli zabrať. Stačí, ak ich pod kapotu nastriekate. Neskúšajte chytiť kunu do pasce je to veľmi náročné pre tieto účely máme pasce na kuny. Či to však ozaj funguje, je otázne. Treba skúsiť! Čo však funguje zaručene, sú špeciálne odpudzovače a spreje proti kunám.

Takto sa kuny zaručene zbavíte

Existujú dva spôsoby, ako sa zbaviť kuny v aute. Oba sú veľmi účinné, no fungujú na úplne odlišnom princípe.

  1. Spreje proti kunám

Ako sme už spomenuli, kuna nemá rada výrazné pachy. Veľmi účinné sú preto spreje proti kunám so špecifickým zápachom. Tie je potrebné nastriekať na miesta v aute, kde sa kuna zdržiava, teda najčastejšie pod kapotu auta. Existujú tiež spreje, ktoré po aplikácii zanechajú lepkavú vrstvu. Takéto spreje sú bez zápachu, no kuny odpudí práve lepivá vrstva. A preto sa miesta, kde je aplikovaná, nedotýkajú. Oba typy sprejov sú vodeodolné a postrek je účinný dlhšiu dobu. Nemusíte sa báť, že ho zmyje napríklad dážď alebo sneh.

  1. Odpudzovače kún a hlodavcov do auta

Čo je ešte lepšie, ako sa snažiť kún v aute zbaviť? No predsa vôbec ich do auta nepustiť! Ako to dosiahnuť, keď kune stačí na to, aby sa kdekoľvek dostala, aj drobná škára? Použite špeciálne ultrazvukové odpudzovače kún do auta. Takýto odpudzovač nie je nutné pripájať na autobatériu, pretože je napájaný bežnou 9V batériou. Oproti odpudzovačom, ktoré sú napájané autobatériou, je to veľká výhoda. Nehrozí tu totiž nebezpečenstvo vyradenia elektroniky vozidla. Odpudzovač vydáva krátke a intenzívne ultrazvukové signály, ktoré sú pre ľudské ucho nepočuteľné, no pre kuny a hlodavce veľmi nepríjemné. Tento plašič je vhodný nielen pre osobné autá, ale dokonca aj pre poľnohospodárske stroje, karavany, lode a podobne.

Nemusíte sa báť, že vám spreje proti kunám alebo odpudzovače „vybielia“ peňaženku. Spreje sú lacnejšie, ale na druhej strane vám odpudzovače vydržia naozaj veľmi dlho, a to aj pri nepretržitej prevádzke. Ak použijete lítiovú batériu, výdrž je až dva roky. Stačí si teda len zvoliť, ktorý spôsob boja proti kunám je pre vás pohodlnejší a vhodnejší.

Nákupný košík
Návrat hore