Ako sa zbavit holubov zo zahrady

Ako sa zbaviť holubov zo záhrady?

Hniezdne zvyky holubov sú v podstate dosť zvláštne, keďže hniezda si zvyčajne vytvárajú na suchých rovných plochách ako sú povaly, strechy či prístrešia záhrad. Čo stojí za zmienku je fakt, že hniezda bývajú skôr chatrné, vyrobené z nazbieraných zvyškov, takže si zvyčajne vyberajú miesta, ktoré už majú pomerne dobrú ochranu. Z tohto dôvodu sa otvorené hniezdne búdky, ktoré je možno nainštalovať aj priamo na záhrade, môžu stať domovom pre holuby.

Zaujímavosti o holuboch

  • Štandardný holub má krátky krk s malou hlavou. Krátke nohy holuba s rovnými prednými a zadnými prstami mu umožňuje sedieť na konároch ako aj chodiť po rovných povrchoch.
  • Farba holuba je zväčša modrošedá s bielou zadnou časťou; má dúhové perie na hlave a krku; dva široké čierne pruhy cez každé krídlo so širokým tmavým pásom na konci chvosta.  Perie však môže byť tiež biele, šedé či hnedé.
  • Mláďatá sú vzhľadom veľmi podobné dospelým jedincom, sú však matnejšie a s menšou dúhovkou.
  • Holuby majú výborný sluch, vďaka ktorému vedia zaznamenať zvuky na oveľa nižších frekvenciách ako sú schopní ľudia.
  • Tieto vtáky taktiež jasne vidia objekty, ktoré sú vzdialené až 35 km. Rovnako ako ľudia dokážu rozpoznať farby, ale vnímajú aj ultrafialové svetlo.
  • Holuby sa neboja ľudí a bez problémov sa „udomácnia“ na rôznych stavbách, najmä na chránených rímsach a strechách. Majú rozmanitú stravu vrátane zŕn, semien, kukurice a zvyškov ľudskej potravy, čo im umožňuje prežiť v mnohých rôznych prostrediach.
  • Holub je potenciálne jeden z najlepších živočíchov na zvládnutie návratu z veľkých vzdialeností, a to priamo do „domov“. Aj z tohto dôvodu sa v minulosti využíval ako nosič na výmenu správ v rokoch 2500 pred Kristom až po súčasnosť.

Rôzne druhy holubov

Existuje viac ako 300 druhov holubov po celom svete. Mnohé z nich sú viacfarebné, majú krásne vzory či nápadné pierka na hlave. Najviac holubov žije v južnej Ázii až po Austráliu. V strednej Európe žije len päť druhov: holub divý, holub hrivnák, holub obojkový, hrdlička európska a hrdlička doráňaná.

Správanie sa holubov pri jedle

Holuby sa veľmi často pohybujú pešo a takýmto spôsobom zbierajú zrná a semená. V porovnaní s inými vtákmi nedokážu odstrániť vonkajší obal semien, čiže ich musia prehltnúť celé. Ďalším správaním, ktoré ich odlišuje od ostatných vtákov je to, že pri jedle zriedka používajú nohy.

Holubí trus a hniezdenie holubov
Holubí trus a hniezdenie holubov

Rozmnožovanie holubov

Holuby sa rozmnožujú vo všetkých ročných obdobiach, ale vrchol reprodukcie nastáva na jar a na jeseň. Populácia holubov sa zvyčajne skladá z rovnakého počtu samcov a samíc. Keď sa populácia náhle zníži, produkcia holubov sa zvýši a čoskoro doplní kŕdeľ. V chovných staniciach sa holuby bežne dožívajú až 15 rokov a niekedy dokonca aj dlhšie. V mestských populáciách sa zriedka dožijú viac ako 2 alebo 3 roky.

Predstavujú holuby nebezpečenstvo?

Holubí trus znehodnocuje a urýchľuje chátranie budov, a teda zvyšuje náklady na údržbu, čo nie je samozrejme nič príjemné. Veľké množstvo trusu môže zabiť vegetáciu a spôsobiť tiež nepríjemný zápach. Dokonca môžu holuby kontaminovať veľké množstvá potravín určených na ľudskú spotrebu alebo spotrebu dobytka, a práve preto je holub považovaný za škodcu. Okrem vyššie spomínaných ťažkostí, ktoré môžu spôsobiť, sú schopné tiež prenášať a šíriť choroby na ľudí a hospodárske zvieratá. Holuby sa tiež živia radom rastlín, pričom zvyčajne uprednostňujú čerešne, orgován, hrášok, brokolicu či karfiol. Môžu tiež poškodiť listy i ovocné kríky, a práve preto sú pre väčšinu pestovateľov akousi hrozbou.

Ako sa dá holubov bezpečne a humánne zbaviť?

Na boj proti problémom s holubmi je v súčasnosti k dispozícii množstvo produktov, ktoré stojí za to vyskúšať. Zvládnutie zamorenia holubmi si najčastejšie vyžaduje kombináciu produktov a techník akými je sieť proti vtákom, plašič vtákov, stop hniezdo na ochranu fasády, pasta na odpudenie vtákov a v neposlednom rade ultrazvukový odpudzovač vtákov. Samotná redukcia kŕdľa nie je dlhodobým riešením, pokiaľ na mieste zostane potrava a atraktívny prístrešok, čiže aj na túto skutočnosť treba pri ich odpudzovaní myslieť.

Deramax-Bird je ultrazvukový odpudzovač-plašič vtákov, ktorý využíva vysokú citlivosť ich sluchu a vysiela pre ne nepríjemné ultrazvukové signály s premenným kmitočtom a intenzitou. Výhodou je, že sa dá umiestniť tiež na balkón, a teda ide o účinnú ochranu proti holubom, vrabcom, drozdom či ďatľom. Plašič vtáky nezabíja, ani žiadnym spôsobom neraní, iba vymedzuje priestor, v ktorom by sa nemali pohybovať.

Prírodná bariéra proti holubom je sprej, ktorý pomáha zmeniť pomalým a neškodným spôsobom prirodzené návyky holubov, ale tiež netopierov, a to tak, že sa nanáša na zábradlia či parapety okna. Špeciálne zloženie tohto prípravku odpudzuje škodcov, a to pomerne rýchlo a jednoducho.

Mnoho záhradkárov a pestovateľov využíva tiež plašiče vtákov vo forme makiet jastrabov, havranov či sov, pričom ide o účinných pomocníkov, ktorí by nemali chýbať na žiadnom vyhradenom priestore. Súčasťou týchto plašičov je tiež solárny panel, ktorý svieti, a teda okamžite vystraší vtáky i hlodavce. Holuby totiž neznášajú pohľad alebo prítomnosť iných dominantných vtákov ako sú dravé vtáky.

Domáce recepty na odplašenie holubov

Vedeli ste, že holuby nemajú radi silné pachy ako je škorica, šťava alebo sprej z feferónok? Ak sa môžete bezpečne dostať do oblastí, kde hniezdia, môžete tieto látky aplikovať, aby ste vtáky odohnali.

Ako sa zbaviť holubov na streche – holuby na streche

Zbaviť sa holubov na streche môže byť náročné, ale existuje niekoľko metód, ktoré môžete vyskúšať:

  1. Fyzické bariéry: Inštalácia pichľavých drôtov alebo špičiek na oblúbených miestach holubov na pristávanie môže zabrániť ich usadzovaniu na streche.
  2. Siete: Použitie ochranných sietí môže zabrániť holubom prístup na určité oblasti strechy.
  3. Odpudzovače: Existujú rôzne typy odpudzovačov vrátane ultrazvukových zariadení alebo repelentných sprejov špeciálne navrhnutých na odstrašenie holubov.
  4. Odstraňte zdroje potravy: Uistite sa, že na streche nezostávajú žiadne zvyšky jedla, ktoré by mohli holuby prilákať. Zatvorte smetné nádoby a odstráňte akékoľvek zdroje vody.
  5. Strachové taktiky: Použitie predmetov ako sú falošné sovy, hady alebo plastové dravce, ktoré napodobňujú prirodzených nepriateľov holubov, môže byť dočasným riešením.
  6. Zmena uhla strechy: Holuby uprednostňujú rovné plochy na odpočinok. Zmena uhla vašej strechy na viac ako 45 stupňov môže pomôcť odstrašiť ich od hniezdenia.
  7. Profesionálne služby: Ak vás holuby na streche trvalo trápia, môže byť najlepšie obrátiť sa na profesionálnu škodcovú službu, ktorá ponúka dlhodobejšie a efektívne riešenia.

Vždy používajte humánne metódy a vyhnite sa akémukoľvek riešeniu, ktoré by mohlo vtákom ublížiť. Je tiež dôležité skontrolovať miestne zákony a predpisy týkajúce sa riadenia populácie holubov, pretože v niektorých oblastiach môžu byť chránené.

Nákupný košík
Návrat hore