shutterstock 561881638

Chráňte svoju domácnosť pred nebezpečnými parazitmi. Nedajte šancu plošticiam posteľným, blchám a švábom

Niektoré návštevy doma radi privítate aj každý deň a iné vám spôsobujú nočné mory. Nevítaní návštevníci v domácnostiach akými sú ploštice, blchy alebo šváby sú nepríjemnými a zdravie ohrozujúcimi spoločníkmi. Nezostáva vám nič iné, ako ich z domu odstrániť a vrátiť do vašej domácnosti príjemný pocit pohody.

Ploštica posteľná

Plostica postelna

Čo je ploštica posteľná a ako vyzerá

Ploštica posteľná (lat. Cimex lecturalis) patrí medzi okrídlený hmyz. Jej veľkosť sa pohybuje medzi 4 až 8 milimetrami. Ploštica je sfarbená do hneda a jej zakrpatené krídla jej neumožňujú lietať. O to rýchlejšie vie liezť. Veľmi ťažko jej prítomnosť odhalíte, pretože na svoje obete najradšej útočí v noci. Počas dňa sa schováva na miestach, ktoré sú vlhké a teplé (matrace, rámy postelí, všetky druhy nábytku, rámy obrazov, knihy, tapety, elektrické zásuvky). V noci ploštica vylieza a živí sa ľudskou krvou, ale nepohrdne ani zvieracou. Kŕmenie krvou prebieha raz do týždňa, niekedy aj častejšie. Ploštice sa veľmi rýchlo množia, samičky vedia za život zniesť až 500 vajíčok. Vývoj ploštice do dospelej podoby trvá necelý mesiac. O plošticiach nemusíte vedieť dlhé mesiace, keďže bez potravy vydržia až jeden rok. Ich prítomnosť odhalíte po uštipnutí alebo prostredníctvom čiernych bodiek na zemi a posteli. Ide o výkaly ploštíc. Ak po nich prejdete vlhkou handričkou, zostávajú na zemi červenohnedé škvrny (zaschnutá krv).

Ako vyzerá uštipnutie plošticou a aké reakcie vyvoláva

Ustipnutie plosticou
uštipnutie plošticou

V prvom rade vám ploštica posteľná spôsobí nepríjemné štípance. Vzhľadovo ide o malé červené bodky, ktoré majú uprostred tmavší hrboľček. Štípance od ploštíc veľmi svrbia a vždy sa nachádzajú v zhlukoch. Práve vďaka týmto zhlukom viete identifikovať, že ide o uštipnutie plošticou. Ploštica sa najradšej prisáva na miesta, kde má jej obeť tenšiu pokožku (krk, zápästie). Prisatie trvá až 10 minút a vy ho vôbec nepocítite, pretože ploštica po prisatí vypúšťa do rany anestetikum. Prejavy uštipnutia sa objavujú po niekoľkých hodinách, v ojedinelých prípadoch dokonca až po týždni. Poštipnutie plošticou je veľmi často zamieňané za žihľavku. Dôvodom je silná alergická reakcia, ktorá zapríčiňuje vznik veľkých vodou naplnených ložísk. Po rozškriabaní sa štípance zapaľujú, hnisajú a veľmi dlho sa hoja. Na zmiernenie pocitov svrbenia používajte krémy s obsahom mäty či levandule alebo citrónovú šťavu. Okrem alergickej reakcie v mieste uštipnutia ľudia pociťujú hlavne psychický diskomfort a sú často vylúčení zo spoločnosti z obavy prenosu.

Ako bojovať proti ploštici posteľnej

Ak sa chcete o likvidáciu ploštíc pokúsiť sami, existuje zopár spôsobov. Prvým krokom je prevencia v podobe postrekov a sprejov (napríklad Deltasect). Veľmi často si ľudia prinesú ploštice z hotelov. Preto po návrate domov skontrolujte oblečenie vrátane topánok a samozrejme kufra. Posteľnú bielizeň, paplóny a vankúše pravidelne perte pri teplote 60 °C. Nezabúdajte ani na čistenie matracov a čalúneného nábytku. V prípade, že sa ploštice vo vašej domácnosti už objavili, vyskúšajte vysokoúčinné pasce. Pasca na ploštice BB Alert Active imituje žijúceho cicavca a po nalákaní ploštice sa postará o jej uväznenie pomocou silného lepidla. Po nájdení ploštice je nutná jej likvidácia horúcou parou alebo insekticídmi. Proti plošticiam pomáha aj oxid uhličitý. Knihy, oblečenie alebo nábytok zabaľte do vriec, do ktorých následne napustíte oxid uhličitý. Boj s plošticami posteľnými je naozaj zdĺhavým procesom. Najúčinnejšie a najrýchlejšie sa ich zbavíte pomocou profesionálov. Deratizačná firma sa postará o chemický postrek všetkých napadnutých priestorov bez hrozby kontaminácie.

Šváb

Svab

Zoznámte sa s najodolnejším chrobákom

Šváby (lat. Blattodea) patria medzi lietajúci hmyz. Vo svete je známych vyše 3500 druhov tohto odolného chrobáka. Šváby totiž nezničí dokonca jadrový výbuch a ani odseknutie hlavy. Bez hlavy šváby prežijú až 9 dní. Možno aj preto šváb nezmenil svoju podobu už 350 miliónov rokov. Tento hmyz je taktiež veľmi rýchly. Za sekundu dokáže prejsť 30 centimetrov. Najmenšie druhy švábov merajú len 5 milimetrov a najväčšie až 10 centimetrov. Šváby bývajú sfarbené do hneda až hnedočierna, niekedy majú mierne nažltnutú farbu. Ich telo je spľasnuté a nohy dlhé. Život švábov sa končí po 4 rokoch, počas ktorých sa vedia extrémne rozmnožiť. Za rok samička znesie približne 1000 vajíčok. V prípade, že ste jedného švába videli prebehnúť po zemi, buďte si istí, že ich máte doma viacej. Hľadajte ich hlavne na miestach, ktoré sa dajú horšie vetrať, sú vlhké a teplé. Obľubujú skrýše akými sú odpady, stúpačky a praskliny v kúpeľni. Šváby sa však vedia prispôsobiť aj chladnejšiemu prostrediu. Ak sa šváb objaví vo vašej domácnosti, rád si pochutná takmer na všetkom, i keď primárne patrí medzi bylinožravce. V prírode sú šváby aktívne hlavne počas dňa, ale v domácnostiach vyliezajú zo svojej skrýše v noci.

Prečo je prítomnosť švábov extrémne nebezpečná

Šváby patria medzi škodce, ktoré sa rýchlo množia a zamoria vám celú domácnosť. V potravinách spôsobujú tvorbu toxických húb a vedia zničiť elektrické vedenie. Svoj trus a zvyšky tela roznášajú po celom priestore, po ktorom sa pohybujú. Trus švábov je plný patogénnych a karcinogénnych látok. Tieto látky sú odolné voči vysokej teplote i UV žiareniu. Prítomnosť švábov vyvoláva alergie, zhoršenie dýchania, astmu, ekzémy a sennú nádchu. Nebezpečnejšia je však ich schopnosť kontaminovať potraviny. Šváby sú silným zdrojom vírusov a salmonelózy. Okrem toho sú prenášačmi týfusu, tetanu, tuberkulózy, cholery, záškrtu a mnohých iných nebezpečných ochorení. Šváby vás dokážu potrápiť aj formou uštipnutia, ktoré môže zanechať hlboké rany. Uvedené riziká plus nepríjemný zápach značne znehodnocujú kvalitu bývania. 

Ako zbaviť domácnosť švábov

Pred výskytom švábov vás ochráni čistota. Pravidelne umývajte podlahy a povrchy, na ktorých pripravujete jedlo. Nezabúdajte na vynášanie smetí. Hlavne v prípade, že ste do nich vhodili zvyšky jedla, ale aj šupky zo zeleniny a ovocia.

Jedlo nenechávajte dlhší čas voľne na stole. Potraviny uskladňujte v uzavretých nádobách. Ak máte neporiadneho suseda, nič z toho vám nepomôže. Šváby vedia vďaka sploštenému telu prejsť aj cez najmenšiu škáru. V boji proti nim máte v rukách viacero účinných zbraní. Veľmi efektívne sú rôzne pasty alebo gély, ktoré otrávia nielen lezúceho švába, ale aj jeho kumpánov v hniezde. Gély švábov v byte svojou špecifickou vôňou prilákajú a oni následne na nožičkách zanesú otravu k ostatným švábom. Odporúčame vám zakúpiť si gélovú nástrahu Imidasect, ktorej účinok pretrváva až dva mesiace. Pomáhajú taktiež spreje, napríklad značky Deltasect a veľmi účinné sú aj lepové pasce na šváby.

Vyskúšať môžete aj recepty našich babičiek, ktoré ich chytali do pohárov plných piva či sladkých nápojov. V boji proti švábom sa osvedčila zmes kyseliny boritej a cukru, ktorou posypte miesta výskytu švábov. Pri enormnom premnožení švábov vám nepomôže nič z uvedených prostriedkov a budete nútení privolať deratizačnú firmu.

Blcha ľudská

Blcha ludska

 

Blcha ľudská je malým upírom

Blcha ľudská alebo obecná (lat. Pulex irritans) je už po stáročia najrozšírenejším ľudským parazitom. Predpokladá sa, že jej výskyt medzi ľuďmi nastal po domestikácii psa. Blcha je malý, bezkrídly hmyz, ktorý dorastá do veľkosti 1,5 až 8 milimetra. Sfarbenie blchy prechádza od hrdzavej do čiernej farby. Hlava blchy je vybavená sacím ústrojenstvom s bodákmi, tykadlami a svetelne senzitívnymi očami. Tri páry nôh jej umožňujú vyskočiť do výšky 20 centimetrov a do vzdialenosti väčšej ako 30 centimetrov. Blcha má nohy ukončené pazúrmi, ktoré slúžia na zachytenie k pokožke. Jej potravou je podobne ako u ploštíc krv cicavcov a vtákov. Blcha je poriadnym jedákom – dokáže vypiť až 15 – krát viac krvi ako je jej hmotnosť. Na druhej strane môže žiť bez potravy celý rok. Blchy sa dožijú približne 500 dní, z ktorých vydržia vo fáze larvy až 220 dní. Samička blchy kladie vajíčka priamo na telo hostiteľa v počte 400 – 500 kusov. Blchám sa v našich končinách náramne darí, pretože milujú mierne zimy a vlhkosť. Do domácnosti sa najčastejšie dostanú z vonku v srsti domáceho maznáčika.

Malé, a predsa nebezpečné blchy

 

Ustipnutie blchou
štípance od blchy

Blchy pri cicaní spôsobia napadnutému jedincovi kruhové ostro ohraničené štípance, ktoré majú červené sfarbenie, v strede s krvavou škvrnou. Uštipnutie veľmi svrbí, ale jeho prejavy zmiznú do 3 dní. Môže však dôjsť k alergickej reakcii, po ktorej postihnuté miesto veľmi začervenie a svrbí niekoľko týždňov. Okrem štípancov ich prítomnosť odhalíte vďaka trusu, ktorý roznášajú. Trus vyzerá ako zrnká maku. Po vyčistení miesta výskytu trusu spozorujete hnedé škvrny, pretože blchy vycicajú viacej krvi ako potrebujú pre život a zvyšok vylučujú. Blchy pri saní krvi prenášajú viaceré ochorenia. Dôvodom je vypúšťanie ich slín do rany hostiteľa. V slinách sa nachádzajú nebezpečné patogény, ktoré sú spúšťačom zdravotných problémov. V minulosti boli príčinou epidémie moru alebo týfusu. Dnes blchy prenášajú hlavne tularémiu, ktorá vyvoláva u človeka vysoké horúčky, zvracanie a bolesti svalov. Blchy sú veľmi nebezpečné aj pre mačky a psov. Psom spôsobujú po uštipnutí črevné problémy, ktoré sa nazývajú giardióza. U mačiek sú zdrojom infekcie zvanej bartonelóza. Po poškriabaní mačkou sa táto infekcia prenáša na človeka. Prejavuje sa zdurením uzlín a horúčkami.

Ako sa zbaviť bĺch v domácnosti

Najúčinnejšou zbraňou proti blchám je samotná prevencia. Ak žijete v spoločnej domácnosti s mačkou alebo psom, je potrebné im zakúpiť obojky, šampóny a spreje proti blchám. Veľmi účinné sú aj spot on antiparazitiká. V domácnosti sa však môžu blchy nachádzať ešte niekoľko mesiacov po odblšení zvieraťa. Je preto potrebné, aby ste častejšie vysávali a umývali podlahy či miesta, kde sa zvieratá často pohybujú. Častejšie znamená minimálne raz denne.


Pri upratovaní nezabúdajte ani na prikrývky, bielizeň alebo sedaciu súpravu. Nielen pri čistení, ale aj preventívne používajte insekticídy. Osvedčenými prípravkami s dlhodobým účinkom sú spreje PROTECT postrek proti ploštici a blche, Biotoll Univerzal a Deltasect. Skvelou pomôckou je taktiež parný čistič. Finančne náročným, ale efektívnym spôsobom odstránenia bĺch z domácnosti je využitie služieb deratizačných firiem.

 

Produkty z kategórie Pološtice, blchy a šváby

Nákupný košík
Návrat hore