Kuny na povale

Kuny na povale sa rýchlo zbavte. Rady a tipy, ako na to

Na povale pod vašou strechou sa veľmi často okrem starých nepotrebných vecí nachádzajú tiež malé potvory, ktoré vám znepríjemňujú život. Kuny sa pod strechou skrývajú veľmi radi a každoročne s nimi bojujú tisíce domácností. Kuna si vo vašom dome dokáže rýchlo spraviť brloh a užívať si pobyt aj bez pozvania. Ako na kuny sa dozviete v našom článku.

Kuny nájdete na povale, ale tiež pri motore vozidla

Kuny sú nočné stvorenia. Práve v noci sa radi vyberú na lov a niekedy počas vychádzky natrafia na nové miesta, ktoré sa im zapáčia pre vytvorenie brlohu. Ide o tmavé, teplé a tiché kútiky na vašej povale, ale tiež pri motore vozidla.

Kuna patrí medzi druhy zvierat zo skupiny šelmy, konkrétne do čeľade lasicovitých. Existuje niekoľko druhov kun v Európe, pričom najznámejší je hrdzavá kuna (Martes foina) a teda kuna zviera. Tieto druhy majú niekoľko spoločných charakteristík:

 1. Vzhľad: Kuny majú dlhé telo so štíhlym stavbou, zakriveným chvostom a krátkymi nohami. Ich srst je obyčajne hnedá až hnedo-šedá s bledšími odleskami.
 2. Veľkosť: Veľkosť kuny sa môže líšiť podľa druhu a regiónu. V priemere dosahujú dĺžku tela 40-70 cm a chvostu 15-30 cm. Hmotnosť kuny sa pohybuje od 0,5 kg do 2 kg.
 3. Potrava: Kuny sú mäsožravce a ich strava pozostáva predovšetkým z drobných cicavcov, vtákov, hmyzu, ale aj ovocia a rastlín. Sú považované za pomerne zručných lovcov.
 4. Aktivita: Kuny sú nočné zvieratá, čo znamená, že väčšinu svojej aktivity prejavujú v noci. Sú veľmi hbité a rýchle, čo im pomáha pri lovení a uniknutí pred dravcami.
 5. Rozšírenie: Kuny sú rozšírené v Európe, Ázii a Severnej Amerike. Ich výskyt môže byť miestny, a preto sa môžu vyskytovať v rôznych biotopoch, od lesov po mestské oblasti.
 6. Hniezdenie a rozmnožovanie: Kuny majú svoje hniezda, kde rodia mláďatá. Mladé kuny sa rodia v jarnom období, obvykle v marci alebo apríli. Samica zvyčajne môže mať 2-5 mláďat.

Kuna je považovaná za šikovného a prispôsobivého škodcu, ktorý sa dokáže prispôsobiť rôznym prostrediam. V niektorých prípadoch môže spôsobovať problémy v domácnostiach alebo poľnohospodárskych oblastiach, pretože môže poškodzovať majetok alebo úrodu. Kvôli svojej prirodzenej zvedavosti a schopnosti vyhľadávať potravu sú kuny zviera niekedy dôvodom obáv, pokiaľ sa usídlia blízko ľudských obydlí.

Charakteristika trusu kuny: Ako rozpoznať známky prítomnosti tohto škodca

Kuna pri motore auta

Motor sa kunám páči kvôli teplote, ktorú vyžaruje. Vaše vozidlo nie je chránené ani v garáži, pretože kuna má tak ohybné telo, že sa dostane cez najmenší otvor alebo cez puklinu v stene. Vo vozidle dokáže kuna narobiť škody za pár stoviek eur behom pár hodín.

Kuna na povale

Na povale kuna síce nenarodí škodu ihneď, ale postupne. Ak sa jej podarí v období od marca do apríla vrhnúť mladé, začne im do vytvoreného príbytku nosiť mršiny a zvyšky jedla, ktoré nachádza nielen vo vašom dome. Samozrejme, že kuna potrebuje tiež vylučovať trus a moč. Znamená to, že v okolí jej brlohu nájdete kopy zapáchajúcich výlučkov. Všetky uvedené nečistoty dokážu byť pôvodcom ochorení (parazity, prašivina, besnota) a je jasné, že vám poriadne znepríjemnia život. V prípade, že objavíte kunu až po nejakom čase, pripravte sa neuveriteľný zápach, kopy mŕtvych zvierat, kostry týchto zvierat a k tomu ako bonus ešte niečo navyše. Kuny dokážu nielen v aute, ale tiež pod strechou prehrýzť káble, izoláciu alebo sklenú vatu.

Preč s kunou efektívne a hlavne rýchlo

Proti kune na povale a v automobile existujú rôzne účinné prípravky a prístroje. Pracujú mierne odlišne, ale rovnako efektívne.

Ako na kunu pri motore vozidla

Proti kune pod kapotou pôsobia pachové prípravky alebo elektrické plašiče. Na kabeláž vozidla nastriekajte K2 Sprej na ochranu kabeláže, ktorý odpudí kuny a ostatné hlodavce. Sprej káblom neškodí. Vytvorí na nich lepkavú vrstvu pôsobiacu proti hlodavcom dlhodobo. Podobný účinok majú guľôčky, ktorých zápach odradí kuny od návštevy vášho vozidla. Okrem chemických prípravkov sú k dispozícii elektrické odpudzovače na kuny do auta. Odpudzovač kún KEMO M100N vydáva ultrazvukové signály veľmi nepríjemné pre sluch kuny. Veľmi obľúbený medzi motoristami je prístroj Deramax-Auto ultrazvukový odpudzovač-plašič kún a hlodavcov do auta.

Ako na kunu na povale

Proti kunám na povale použite prípravky a prístroje určené do interiéru. Opäť vám odporúčame vsadiť na elektrické odpudzovače, ktoré sú komfortné na inštaláciu a veľmi účinné voči všetkých hlodavcom. Deramax Profi je ultrazvukový odpudzovač fungujúci vo vnútri budov aj vo vonkajšom prostredí. Napája sa zo siete a účinkuje na veľké vzdialenosti. Je obľúbený pre jeho vysokú účinnosť, pretože dokáže neustále meniť frekvenciu a výkon, čím sa zintenzívňuje jeho efektivita. V interiéri je možné použiť prípravok Stop kuna, ktorý nastriekate na možné miesta výskytu hlodavcov dvakrát týždenne. Prípravok vytvorí na preferovaných miestach neviditeľný plot, cez ktorý kuny nepreniknú.

Odchyt kuny môže byť náročný, pretože sú to šikovné a rýchle stvorenia.

Tu sú kroky, ako na odchyt kuny:

 1. Identifikujte prítomnosť kuny: Predtým, ako začnete s odchytom, musíte byť istí, že máte kunu na svojej povaľe alebo v aute. Hlavné známky prítomnosti kuny zahŕňajú zapáchajúce výlučky, stopy trusu a poškodené materiály.
 2. Zabezpečte si potrebný vybavenie: Pripravte si vhodné vybavenie pre odchyt. Budete potrebovať živý háčik alebo živý pasák, rukavice, nočné videnie (ak sa jedná o nočný odchyt), prepravku pre kunu a uterák na zakrytie odchytenej kuny.
 3. Nastavte živý háčik alebo živý pasák: Umiestnite živý háčik alebo živý pasák na miesto, kde kuny vstupujú alebo vychádzajú. Môžete použiť jedlo alebo niečo, čo priláka kunu, aby vstúpila do pasáka.
 4. Počkajte na odchyt: Teraz musíte byť trpezliví. Kuny sú nočné zvieratá, takže odchytový proces môže trvať niekoľko hodín. Môžete monitorovať situáciu pomocou nočného videnia alebo kamery, ak je to potrebné.
 5. Zachytenie kúsky: Keď sa kuna nachytá v pasáku, opatrne ju zachyťte rukavicami a zakryte uterákom, aby sa kuna nevystrašila.
 6. Presuňte kunu: Odveďte odchytenu kúsku ďaleko od vášho domova a prepustite ju. Dôležité je, aby ste ju prepustili v bezpečnom prostredí, kde nemôže spôsobiť škodu alebo vrátiť sa späť.
 7. Preventívne opatrenia: Po odchytu kuny je dôležité prijať preventívne opatrenia, aby sa zabránilo ďalšiemu vstupu kuny. Opravte všetky otvory, cez ktoré mohla kuna vstúpiť, a použite ochranné prípravky, ktoré odstraňujú záujem kuny o váš domov alebo vozidlo.
 8. Profesionálna pomoc: Ak sa necítite istí alebo máte problémy s odchytom kuny, môžete kontaktovať profesionálnu spoločnosť na kontrolu škodcov, ktorá vám pomôže s odchytom a prevenciou proti ďalším infiltrom kuny.

Pamätajte, že odchyt kuny môže byť nebezpečný a je dôležité konať s opatrnosťou, aby sa predišlo zraneniam, a dodržiavať miestne zákony a predpisy týkajúce sa ochrany divokej fauny.

Nákupný košík
Návrat hore