Ako sa zbavit plcha

Boj s plchom. Ako sa zbaviť tohto hlodavca

Zbadali ste na pôde domu zvieratko, ktoré sa sčasti podobá na myš a sčasti na veveričku? Neradujte sa. Nejde o žiadne milé stvorenie, ale o hlodavca, ktorý dokáže napáchať veľa škody všade tam, kde sa usídli. Meno tohto zvieratka je plch. Plch sa po nájdení novej nory začne množiť, a preto sa ho zbavte rýchlejšie, ako stihne vrhnúť mladé.

Plchy sú zákonom chránené

Napriek tomu, že plcha nevidíte vo svojom dome radi, nemôžete ho len tak zabiť. Plchy sú vo väčšine krajín Európy chránené, a to vrátane Slovenska. Plchy sa radi usídlia hlavne v chatách ukrytých v lese, ale na pozore sa musíte mať aj vtedy, keď do vášho domu zasahujú vetvy stromov. Práve na stromoch sa plchy zdržujú a čakajú na príležitosť, ako vliezť do teplučkého domu. Najviac aktívne sú plchy na jar. Na jeseň naopak hľadajú miesto, kde prečkať zimu v tuhom spánku. Preto ich v podkroví nájdete predovšetkým na jar, keď sa pomaly prebúdzajú. Počas dňa si plcha nevšimnete, pretože väčšinu času prespí. Naopak v noci ho spozorujete resp. budete ho počuť ihneď. Pri svojom lození vydáva pískavý zvuk a nahlas čuchá veci kolo seba. Problém nastáva vtedy, keď si začne pochutnávať na vašom príbytku. Nerobí mu problém prehrýzť izoláciu, elektrické káble alebo drevené trámy. Nepríjemné je tiež hromadenie jeho trusu a moču.

Plcha len tak nechytíte, ale môžete ho odplašiť

Plch je bojácne zvieratko, ktoré sa nedá len tak chytiť. Keď vás zbadá, utečie, ale môžete mu nastražiť odchytovú pascu. Odchytová pasca na plcha je ideálnym spôsobom, ako plcha humánne chytiť a vypustiť ho do voľnej prírody bez toho, aby ste mu ublížili. Ako nástrahu môžete použiť lieskové oriešky, ovocie alebo hmyz. Takmer všetky hlodavce vrátane plchov nemajú radi zápach prípravku ANTIFER. Pachový ohradník ANTIFER je účinným prípravkom v spreji, ktorý nastriekate na látku alebo buničinu a umiestnite ho tam, kde si neželáte prítomnosť hlodavcov. Prípravok je aktívny po dobu jedného mesiaca. Plch je známy tiež tým, že nemá rád hluk. Nie je sa čomu diviť, pretože plchy majú veľmi dobrý sluch. Vďaka tomu si dokážete hravo poradiť s tým, ako plchovi zabrániť, aby sa mu u vás páčilo. Nemusíte celý deň tancovať alebo púšťať hlasnú hudbu. Postačí, keď do elektrickej zásuvky zapojíte ultrazvukový odpudzovač Deramax Profi. Prístroj funguje rovnako efektívne vonku aj vo vnútri. V exteriéri odpudí všetky hlodavce do vzdialenosti až 500 m2. Na jeho zvuk si plch len tak nezvykne, pretože Deramax Profi automatický mení frekvenciu i výkon. Vysielané ultrazvukové signály zaručene odradia plchov, aby si vo vašom dome spravili hniezdo. Rovnako účinný je prístroj s názvom KEMO M234, ktorý má vysoké krytie, a preto je vhodný aj do vlhkých priestorov. Jeho ultrazvukové pulzy pôsobia nielen proti hlodavcom, ale tiež kunám a lasiciam.

Produkty z kategórie Plch

Nákupný košík
Návrat hore