Plostice  ako sa ich ucinne zbavit

Ploštice – ako sa ich účinne zbaviť?

Ploštice predstavujú malý hmyz bez krídel, ktorý sa vyskytuje po celom svete. Sú to nočné parazity, čo znamená, že cez deň odpočívajú a v noci sú mimoriadne aktívne. Čo je však známe je fakt, že sa živia ľudskou krvou. Ploštice sa radšej schovávajú v podstielke a na matracoch, kde majú pohotový prístup k zdroju potravy, a práve to môže byť problém. Totiž, nie vždy ich človek zbadá na prvý pohľad.

Zaujímavosti o plošticiach

Ploštice majú vysoko vyvinuté časti úst, ktoré môžu prepichnúť kožu. Ich uhryznutie je bezbolestné. Niektorí ľudia nereagujú na uhryznutie, ale u iných môže uhryznutie svrbieť a napučiavať do začervenaných rán. Môže ísť teda o typ alergickej reakcie. Hoci ploštice môžu prechovávať vo svojom tele choroby, prenos na človeka je veľmi nepravdepodobný, aj keď samozrejme treba byť obozretný. Nie sú nebezpečné, pokiaľ na ne nie je človek alergický, aj keď treba uznať, že ich prítomnosť môže byť znepokojujúca a uhryznutie môže byť veľmi dráždivé.

Vedeli ste, že … ?

  • Na lokalizáciu svojich hostiteľov využívajú oxid uhličitý, teplo a vlhkosť. Ploštice majú tendenciu sa živiť exponovanými oblasťami ľudí, ako je tvár, krk, paže a ruky.
  • Ploštice uprednostňujú život na dreve, papieri a tkaninách, ale môžu žiť aj na kameni, kove alebo omietke. V zamorených miestach sa ploštice zvyčajne nachádzajú vo švoch matracov, vo vnútri kotúčov matraca, prasklinách v ráme postele, komodách, rámoch dverí a okien, pod uvoľnenými tapetami a v miestnostiach v blízkosti hostiteľa.
  • V bytových domoch sa ploštice môžu pohybovať z jedného bytu do druhého vertikálne a horizontálne.
  • Ploštice sú parazitický hmyz, ktorý žije v blízkosti svojich hostiteľov. Keďže sa živia ľuďmi (ich hostiteľmi), ich biotopy zahŕňajú domy, hotely alebo akýkoľvek majetok, ktorý často navštevujeme. Jediné, čo potrebujú, je chránený priestor v tesnej blízkosti zdroja potravy. Ploštice hryzú ľudí, keď spia, zvyčajne na odhalenej koži.

Ako ploštice vyzerajú?

Ploštice vyzerajú rôzne v rôznych fázach svojho životného cyklu, ale zvyčajne majú dĺžku od jedného do troch milimetrov. Dospelé ploštice sú oválneho tvaru a hnedej alebo červenohnedej farby. Sú tiež veľmi tenké a ploché, vďaka čomu sa dostanú aj na tie najmenšie miesta. Po kŕmení sa však ich telá predĺžia a sfarbia do červena. V štádiu nymfy môžu byť ploštice hnedé, biele, žltkasté alebo takmer priehľadné a sú oveľa menšie ako dospelí jedinci. Ploštice sa živia krvou vo všetkých fázach svojho života.

Čím sa ploštice najčastejšie živia?

Ploštice sa živia výlučne krvou. Uprednostňujú však ľudskú krv, ale v prípade potreby sa živia aj inými cicavcami. Zaujímavosťou je, že sú priťahované telesným teplom a oxidom uhličitým vo vydychovanom vzduchu, a tak nachádzajú svojho hostiteľa.

Životný cyklus ploštíc

Samičky ploštice nakladú jedno až päť vajíčok denne, čiže v priemere 540 vajíčok za život. Zvyčajne kladú vajíčka do prasklín alebo drsných povrchov. Nymfy ploštice dorastajú do plnej dospelosti asi za 21 dní a pred dosiahnutím dospelosti prejdú piatimi štádiami vývoja. Dospelá ploštica môže žiť niekoľko mesiacov bez potravy.

Uhryznutie od ploštice – čo by som mal vedieť?

Uhryznutie od ploštice môže vyzerať veľmi podobne ako uhryznutie iným hmyzom ako sú komáre a blchy. Ľudia majú tiež veľmi odlišné reakcie na uhryznutie, pričom niektorí majú len málo viditeľnú reakciu na uhryzenie hmyzom – vôbec sa u nich nevytvoria lézie či hrbolčeky. Pozor by si mali dať obzvlášť alergici a v každom prípade ranu ošetriť upokojujúcim krémom či octanovou masťou. Po uhryznutí plošticami môžete na svojej posteli nájsť červené fľaky od výkalov, no môže byť neskutočne ťažké odhaliť, kde sa ploštice v skutočnosti skrývajú.

Vydržia ploštice bez jedla?

Ak ste si niekedy mysleli, že by ste mohli vyhladovať ploštice na smrť tým, že by ste v zamorenej miestnosti nejaký čas nespali, bohužiaľ vám tento plán nevyjde. V niektorých prípadoch je známe, že ploštice prežijú viac ako rok bez krvavej potravy.

Môžu ploštice skákať alebo lietať?

Ploštice nemajú žiadne zadné krídla a ich predné krídla nie sú nič viac ako len krídlové vankúšiky. Ako také nie sú schopné lietať ani skákať.

Ako sa zbaviť ploštíc?

PROTECT FORTE prášok na lezúci hmyz účinne likviduje lezúci hmyz vo vnútorných aj vonkajších priestoroch ako sú nielen ploštice, ale aj blchy, švehly či mravce. Prípravok stačí aplikovať tenkou vrstvou na miesta výskytu, úkrytu škodcov, prípadne na potenciálne miesta výskytu škodcov.

BugStop pasca na ploštice slúži najmä ako prevencia proti zamoreniu posteľového matraca plošticami. Pokiaľ je znalosť, že v okolí je zamorenie plošticami, slúži táto lepová pasca ako preventívna obrana proti ich vniknutiu do matraca.

BROS spray proti lietajúcemu a lezúcemu hmyzu je univerzálny sprej pre účinnú likvidáciu lietajúceho a lezúceho hmyzu vo vnútorných priestoroch. Aktívne elektrostatické častice, ktoré výrobok obsahuje, podstatne zvyšujú jeho účinnosť.

Dobol fumigátor je vodou aktivovaná dymovnica určená na likvidáciu škodlivého hmyzu. Táto novinka umožňuje úplne vyhubiť hmyz rozptýlením suchého dymu, ktorý sa rýchlo rozširuje v ošetrovaných priestoroch. Veľmi jemné čiastočky dymu preniknú do každej štrbinky a ničia aj dobre schovaný hmyz bez nebezpečenstva požiaru alebo výbuchu. Je mimoriadne účinný na ploštice, ale tiež komár, muchy i osy. Výhodou tiež je, že nezanecháva žiadne škvrny na stenách a textíliách.

PROTECT postrek proti ploštici a blche 500ml

author avatar
Viktor majiteľ
Nákupný košík
Návrat hore