Osy  ako sa ich zbavit

Osy – ako sa ich zbaviť? Existujú prevenčné riešenia, o ktorých by som mal vedieť?

Napriek tomu, že osy nie sú vo všeobecnosti obľúbené, sú skutočne dôležitými opeľovačmi a kontrolórmi škodcov. Žijú vo veľkých skupinách trebárs v medzerách domov či na strechách, ale samozrejme žijú predovšetkým v hniezdach – osích hniezdach.

Zaujímavosti o osiach, ktoré by ste mali vedieť aj vy

  • Osy tvoria nesmierne rozmanitú škálu hmyzu s približne 30 000 identifikovanými druhmi. Najznámejšie sú tie, ktoré sú zahalené do jasných varovných farieb.
  • Osy sa odlišujú od včiel ich špicatým spodným bruchom a úzkym „pásom“, nazývaným stopka, ktorá oddeľuje brucho od hrudníka.
  • Osa zvyčajne meria 19 mm a je oveľa tenšia a štíhlejšia ako včela.
  • Osa je hmyzožravá, pretože útočí na hmyz, ktorý žuje, aby nakŕmila svoje larvy v hniezde. Priťahuje ju mäso a sladkosti.
  • Všetky osy produkujú jed. Jed je neškodný pre ľudí, ktorí nemajú alergickú reakciu na bodavý hmyz.
Osa je agresívny hmyz, ktorý neváha bodnúť a vstreknúť jed

Agresívny hmyz, ktorý nie je ľuďmi obľúbený – prečo?

Tento hmyz je často nežiaduci, pretože môže byť agresívny, najmä pri hľadaní potravy. Osa je na rozdiel od včely mäsožravá. Je to teda prirodzene dravec a môžeme ju nájsť aj v blízkosti našich tanierov. Pokiaľ je osa vyrušená, neváha bodnúť vstreknutím jedu do svojej obete. Sociálne osy si stavajú svoje hniezda v stenách alebo v zemi žuvaním drevených vlákien, ktoré sa zmiešajú s ich slinami a tak vytvárajú akúsi pastu, ktorá je podobná papieru.

Čím sa osy najčastejšie živia?

Za zmienku stojí fakt, že osy zožerú takmer každého škodcu, ktorý škodí úrode, a to vrátane kobyliek, vošiek, múch, húseníc a dokonca včiel, ale aj iných záhradných škodcov, čo z nich robí neoceniteľných „partnerov“ pri rozmnožovaní ovocia a zeleniny. Pri hľadaní potravy nemajú problém „odcestovať“ aj pol kilometra od svojich hniezd.

Osy a ich predátori

Osy sú korisťou mnohých druhov zvierat na celom svete, a to vrátane vtákov, plazov a obojživelníkov. Žerie ich najmenej 24 druhov vtákov, no skôr lovia osamelé druhy. Ďalším hmyzom, ktorý sa osami častokrát živí sú modlivky a vážky. Niektoré cicavce ako sú myši, potkany, lasice a jazvece taktiež nepohrdnú osami, aj keď riskujú ich bodavý útok.

Životný cyklus osy

Životný cyklus začína, keď oplodnená kráľovná začne stavať svoje hniezdo, ktoré je spočiatku malé. Z prvých vajíčok sa vyliahnu robotnice, ktoré keď dospejú, pokračujú v stavbe hniezda, zatiaľ čo kráľovná nakladie vajíčka, a teda sa vyliahnu ďalšie robotnice. Kráľovné môžu klásť vajíčka nepretržite, pretože uchovávajú spermie po párení. Samce následne odchádzajú, aby sa spárili s novými kráľovnami, kedy aj zvyčajne uhynú. Samice robotníc začnú umierať koncom leta a začiatkom jesene, takže zimu prežijú len kráľovné. Tie si potom nájdu miesto na zimu a zostanú nečinné až do samotnej jari, kedy sa znovu spustí životný cyklus. Väčšina kráľovien žije však iba jednu sezónu.

Ako sa dá zbaviť osieho hniezda? Je to vôbec bezpečné?
Ako sa dá zbaviť osieho hniezda? Je to vôbec bezpečné?

Ako sa dá zbaviť osieho hniezda? Je to vôbec bezpečné?

V prvom rade, pokiaľ chcete odstrániť aktívne osie hniezdo, mali by ste jednoducho počkať, kým kráľovná hniezdo uvoľní a potom vyplniť zostávajúci otvor zeminou, aby ste zabránili ďalšej kráľovnej k stavbe hniezda. Ak sa však chcete zbaviť osieho hniezda v podstate ihneď, približujte sa v noci ku kolónii pomaly a potichu s vrecom na odpadky. Prikryte hniezdo vrecúškom a potom ho pomaly oddeľte od stromu alebo steny, kde je pripevnené. Pevne uzavrite vrecko a potom ho vložte do odpadkového koša s tesne priliehajúcim vekom. Ide však o pomerne nebezpečnú činnosť, ktorú by ste mali vykonávať len v prípade, že s niečím podobným máte už skúsenosť a nie ste alergický na prípadné bodnutie! Nie je hanba požiadať o pomoc profesionálov, ktorí majú s týmto bohaté skúsenosti.

Nezabudnite na včasnú prevenciu pred osami

Pokiaľ každoročne bojujete s výskytom ôs na vašom pozemku, nezabudnite na včasnú prevenciu, ktorá je v tomto prípade alfou a omegou. Existuje niekoľko účinných prostriedkov, vďaka ktorým sa nielen zbavíte osieho hniezda, ale predovšetkým zamedzíte jeho stavbe.

BioStop pasca na osy a ovady vďaka svojej vynikajúcej atraktivite a obsahu sexferomónu dokáže účinne prilákať a odchytiť osy, resp. muchy. Pasca obsahuje netoxický roztok spolu so sexferomónom, čo sa odzrkadľuje na vynikajúcej účinnosti, keďže priťahuje hmyz aj na väčšie vzdialenosti. Použitie má predovšetkým v domoch, na terasách, záhradách, chatách, mäsiarstvach, zelovococh, trhoviskách, viniciach a všade tam, kde sú osy častým problémom.

BROS hasičák na osy a sršne je účinný sprej proti osám a sršňom vhodný aj k likvidácii hniezd na záhradách, terasách a balkónoch. Výhodou je, že vďaka špeciálnemu prevedeniu je možné aplikáciu vykonať zo vzdialenosti 5 m od hniezda, čo je bezpečné a pohodlné. Ide teda o ideálny spôsob, ako sa zbaviť osieho hniezda aj svojpomocne.

BROS lapač ôs a múch je tekutina, ktorá obsahuje feromón a zmes prírodných vôní, ktoré účinne vábia hmyz aj zo vzdialených miest. Vďaka špeciálnemu prevedeniu zostáva chytený hmyz vo vnútri pasce, kde uhynie.

Ďalej je možné na záhradu zavesiť falošné osie hniezdo, vďaka čomu si osy nepostavia hniezdo na vašom pozemku. Totiž, tie si nepostavia príbytok v blízkosti inej kolónie, čo je jedna z obrovských výhod. Ak si však s výberom vhodných prostriedkov na prevenciu neviete dať rady, neváhajte a poraďte sa s odborníkmi, ktorí vám poradia zvoliť to najlepšie riešenie pre vás a vaše potreby.

author avatar
Viktor majiteľ
Nákupný košík
Návrat hore