Srny a jelene na sukromnom pozemku  co mozem spravit

Srny a jelene na súkromnom pozemku – čo môžem spraviť?

Hoci sú srnky krásne a jemné stvorenia, sú klasickým príkladom najčastejším typom koristi, čiže okrem šikovnej mysle a obratného tela musia byť neustále v strehu pred nebezpečenstvom. Čo však robiť v prípade, ak sa srny ocitnú na vašej záhrade či inom súkromnom pozemku?

Základná charakteristika sŕn a jeleňov

Srny sú mimoriadne aktívne a pružné stvorenia s malým nadbytočným telesným tukom. Ich pôvab môže vytvoriť mimoriadne dobrý prvý dojem; často maskuje rozhádzané a emocionálne správanie. Členovia čeľade jeleňovitých sú párnokopytníky, ktoré majú zvyčajne kompaktné trupy s dlhými, štíhlymi nohami a malými chvostmi. Všetky druhy jeleňov majú parohy, okrem čínskeho vodného jeleňa. Parohy však majú iba samce, okrem sobov. Parohy rastú z kostnatých podporných štruktúr nazývaných pedicely a sú pokryté „zamatom“, ktorý je bohatý na nervy a krvné cievy. Keď sú parohy úplne vyrastené, jeleň ich otrepe o strom alebo iný porast.

Ako sa správajú počas dňa?

Jelene sú veľmi spoločenské a pohybujú sa v skupinách nazývaných stáda. Stádo často vedie dominantný samec, hoci u niektorých druhov sú stáda oddelené podľa pohlavia. Niekedy majú dokonca samice svoje vlastné stádo, ktoré je oddelené od toho, kde sa nachádzajú samce. Väčšina jeleňov je aktívna počas dňa, hoci ich najaktívnejšie časy sú pri východe slnka a súmraku. Dni trávia hľadaním potravy.

Čím sa jelene a srny živia?

Jelene sú bylinožravce; čo znamená, že sa živia len vegetáciou. Potrava jeleňa a srny sa z väčšej časti skladá z trávy, malých kríkov a lístia, hoci nie je žiadnym tajomstvom, že ak potravu nenájdu, zháňajú si ju v odpadkových košoch a na záhradách. Aj z tohto dôvodu je potrebné odstraňovať zo záhrad odpad a zvyšky potravy, v opačnom prípade ide o veľké lákadlo pre divú zver akéhokoľvek druhu.

Vedeli ste, že … ?

 

    • Jelene majú oči väčšinou po stranách tváre, čo im poskytuje pohľad skutočne všade. Avšak tento široký uhol pohľadu sťažuje jelenej zveri sústrediť sa na pevné miesto.

    • Farba srsti sa zvyčajne pohybuje medzi červenou a hnedou, ale môže byť čierna až čokoládovo hnedá, prípadne má sivastý nádych. Na hnedej srsti mnohé druhy jeleňov vrátane daniela vykazujú biele škvrny.

    • Smerom k prednej časti dolnej čeľuste majú malé zuby, ktoré používajú na trhanie a rozdeľovanie potravy. Predná časť hornej čeľuste nemá zuby. Namiesto toho majú tvrdé podnebie, ktoré sa používa takmer rovnakým spôsobom ako zuby.

    • Obdobie gravidity u srnčej zveri trvá približne 10 mesiacov.

    • Na celom svete existuje približne 60 druhov jeleňov.

    • Jeleň má málo prirodzených predátorov a je riadený predovšetkým lovom. Ako sa ich populácia v určitých oblastiach zvyšuje, pribúdajú aj choroby a parazity, ktoré môžu v konečnom dôsledku spôsobiť rozsiahle vymieranie.

Čo znamená, ak má jeleň zdvihnutý chvost?

Pokiaľ sa jeleň cíti ohrozený, zdvihne chvost, aby varoval ostatných jeleňov. Okrem toho si označujú svoje územie tak, že kopytami robia akési škrabance na zemi a parožím odstraňujú kôru zo stromov.

Sú jelene a srny v zime menej aktívne?

V zimných mesiacoch, kedy je k dispozícii menej potravy, je jeleň menej aktívny. V praxi to znamená, že zjedia len asi jednu tretinu jedla, ktoré bežne jedia počas zvyšku roka. Častejšie sa nachádzajú v lese, kde si hľadajú úkryty pred vetrom a chladným počasím. Takže áno, jelene, ale aj srny sú počas zimy výrazne menej aktívne oproti teplejším mesiacom v roku.

Sú jelene a srny prispôsobivé alebo nie?

Jeleň i srna sa dokážu veľmi dobre prispôsobiť takmer akémukoľvek biotopu. Radšej žijú v “okrajových” biotopoch, keďže práve okraje sú vytvorené človekom. Ako už bolo spomenuté, využívajú lesy na úkryt a voľnú zem na pasenie. V severných zemepisných šírkach môžu jelene žiť v rôznych oblastiach, a to v letných i zimných mesiacoch.

Ako sa chrániť pred divou zverou?

Total odor Zver je účinný odpudzovač na jelene a srny, ale tiež iný druh divej zveri, ktorý obsahuje veľmi silne zapáchajúce zložku, ktorá je zvieratám nepríjemná a radšej sa chráneným priestorom vyhnú. Výhodou je, že obsahuje iba prírodné látky, čiže žiadnym spôsobom neohrozujete životné prostredie či samotné zviera. Aplikovať sa môže na dvere, ploty, stromy, rastliny, kamene, skalky, záhony či nasiakavé materiály.

Pachový ohradník proti vysokej zveri PACHO-LEK® účinne odpudzuje voľne žijúcu lesnú zver akými sú jelene, srny, ale tiež muflóny či daniele. Za zmienku stojí fakt, že obsahuje vysoko účinnú pachovú látku; pohodlne sa aplikuje do nosiča BIO10, ktorý sa umiestni tak, aby chránil územie. Tento odpudzovač jeleňov a sŕn je vo forme koncentrátu vo fľaši s aplikátorom, vďaka čomu je určený na okamžité a pohodlné použitie.

Odpudzovač divej zveri Hornet V120 je vysokofrekvenčný akustický odpudzovač vysokej zveri, ktorý vysiela akustické vlny, ktoré sú nepríjemné na posluch väčšiny zvierat v blízkosti idúceho vozidla. Dosah systému je viac ako 500 metrov, čiže ide o skvelého pomocníka pre nejedného vodiča. Akustické vlny upozornia väčšinu zvierat na blížiace sa vozidlo a odplašia ich, a to pri akejkoľvek rýchlosti vozidla. Ide o skvelý spôsob ako sa chrániť počas jazdy vo večerných hodinách, kedy je výskyt divej zveri veľakrát premnožený. Treba mať však na pamäti, že vysokofrekvenčné zvukové vlny môžu byť nepríjemné pre niektorých ľudí,  a preto sa odporúča ponechať vypnutý v mestách a husto osídlených oblastiach.

author avatar
Viktor majiteľ
Nákupný košík
Návrat hore