Sršeň ázijský (Vespa velutina) na konári stromu – invazívny druh s čiernym telom a žltými koncami nôh, ktorý ohrozuje včelstvá a alergikov na Slovensku. Sršeň ázijský (Vespa velutina) na konári stromu – invazívny druh s čiernym telom a žltými koncami nôh, ktorý ohrozuje včelstvá a alergikov na Slovensku.

Prvý výskyt sršňa ázijského na Slovensku: Hrozba pre opeľovače a alergikov

Sršeň ázijský (Vespa velutina) bol prvýkrát zaznamenaný na Slovensku v roku 2024. Tento invazívny druh pochádza z juhovýchodnej Ázie a rýchlo sa šíri po celej Európe, vrátane Slovenska. Jeho prítomnosť predstavuje vážnu hrozbu pre miestne ekosystémy, včely a alergikov.

Čo je sršeň ázijský?

Sršeň ázijský (Vespa velutina) je invazívny druh sršňa pochádzajúci z juhovýchodnej Ázie. Tento druh bol prvýkrát zaznamenaný v Európe v roku 2004 vo Francúzsku a odvtedy sa rýchlo šíri po celom kontinente.

Sršeň ázijský je menší ako domáci európsky sršeň, avšak predstavuje výrazné nebezpečenstvo pre pôvodné ekosystémy, najmä pre opeľovače, ako sú včely. Charakteristický je svojou tmavou farbou, výrazne žltými koncami nôh a oranžovým pásom na brušku.

Má schopnosť stavať veľké hniezda, ktoré môžu dosiahnuť priemer až 80 cm, a v nich sa môže nachádzať až 2000 jedincov​.

Prvý výskyt na Slovensku

Dňa 28. septembra 2024 bol potvrdený prvý výskyt sršňa ázijského na Slovensku, konkrétne v meste Palárikovo (okres Nové Zámky). Nález bol hlásený pomocou mobilnej aplikácie prepojenej na systém rýchleho varovania, ktorý spravuje Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR.

Odborníci následne potvrdili jeho prítomnosť a začali s likvidáciou hniezda, ktoré sa nachádzalo vo výške 20 metrov na strome​.

Hrozby spojené so sršňom ázijským

Sršeň ázijský predstavuje vážnu hrozbu pre včelárstvo a životné prostredie. Živí sa predovšetkým včelami, ktoré loví počas letu, čím priamo ohrozuje včelstvá a tým aj produkciu medu. Sršne môžu zlikvidovať celé kolónie včiel, čo má negatívny vplyv na opeľovanie a ekosystém ako celok.

Zároveň predstavuje riziko pre ľudí, najmä pre alergikov, pretože bodne opakovane a jeho útoky môžu byť veľmi bolestivé​.

Charakteristika sršňa ázijského

Sršeň ázijský je menší ako náš domáci európsky sršeň (Vespa crabro), ale stále je väčší ako bežné osy. Dĺžka dospelej robotnice je okolo 2-3 cm, zatiaľ čo kráľovná môže dosahovať dĺžku až 3,5 cm. Sršeň ázijský má tmavé telo, oranžovo sfarbenú hlavu a výrazne žlté konce nôh.

Ich hniezda sú obrovské a môžu byť umiestnené až 20 metrov nad zemou, čo komplikuje ich odstraňovanie.

Tieto sršne preferujú miesta blízko ľudských sídel a svoje hniezda často stavajú vysoko na stromoch alebo v budovách.

V hniezdach sršňov ázijských môže byť až 2000 jedincov, vrátane 500 kráľovien, ktoré po spárení môžu naklásť až 15-tisíc vajíčok. Tieto hniezda môžu dosiahnuť priemer až 80 cm, čo komplikuje ich likvidáciu.

Opatrenia na boj proti invazívnemu druhu

Vzhľadom na rýchlosť, akou sa sršeň ázijský šíri, prebieha na Slovensku aktívna dohľadávka hniezd a ich likvidácia. Odborníci zo Štátnej ochrany prírody, v spolupráci s hasičskými zbormi a špecialistami, sa snažia minimalizovať dopady invazívneho druhu. Likvidácia hniezd je náročná, keďže sršne stavajú hniezda vo výškach, čo komplikuje prístup.

Likvidácia sa vykonáva po zotmení, keď sa sršne vracajú do hniezda. Na likvidáciu sa používajú teleskopické tyče a špeciálne insekticídy​.

Prečo je sršeň ázijský nebezpečný?

Sršeň ázijský dokáže vyprodukovať obrovské množstvo potomstva. Každá kráľovná môže naklásť až 15-tisíc vajíčok, a tak môžu rýchlo vytvoriť nové kolónie. Táto invázna populácia spôsobuje nielen ekologické škody, ale je aj významným nebezpečenstvom pre včelárov a ľudí.

Odborníci odhadujú, že úplné odstránenie tohto druhu nie je realistické, preto bude potrebné zamerať sa na zmiernenie jeho dopadov.

Doporučenia pre verejnosť

Včelári a verejnosť by mali naďalej sledovať svoje okolie, najmä letáče včelstiev, a pri podozrení na výskyt sršňa ázijského ho hlásiť cez systém rýchleho varovania. Manipuláciu s týmto druhom môžu vykonávať len osoby s príslušnými oprávneniami, preto je dôležité, aby verejnosť nekonala na vlastnú päsť​.

Záver

Sršeň ázijský predstavuje nový ekologický problém na Slovensku, ktorý bude vyžadovať dlhodobé riešenia. Jeho výskyt na Slovensku je monitorovaný odborníkmi, ktorí sa snažia minimalizovať jeho dopady na životné prostredie a ochranu včelstiev.

Opatrenia, ktoré sa prijímajú, zahŕňajú dôsledné sledovanie, rýchle nahlasovanie a odborné odstránenie hniezd.

Najlepšie produkty na likvidáciu sršňov a os: Spreje, peny a pasce pre účinnú ochranu

Na stránke odpudzovace.sk nájdeš všetky dostupné produkty na boj proti sršňom v kategórii Sršeň. Tu sú niektoré z nich:

  1. Insekticíd Effect Aerosol na osy a sršne 750 ml
    Silný sprej na odstránenie sršňov a osích hniezd s dosahom niekoľko metrov. Ideálny na rýchlu a bezpečnú likvidáciu hmyzu.
  2. Pena proti osám, sršňom a ich hniezdam Protect Home
    Tento produkt je určený na zacielenie a uzavretie hniezd sršňov, čím efektívne zamedzí ďalšej aktivite hmyzu.
  3. Pasca na osy závesná Papírna Moudrý
    Ekologická pasca na osy a sršne, ktorá je jednoduchá na použitie a nevyžaduje chemikálie. Vhodná pre záhrady a terasy.
  4. Sprej proti osám a sršňom Antivespe 750 ml
    Sprej s okamžitým účinkom proti sršňom a osám, určený na aplikáciu priamo na hniezda z bezpečnej vzdialenosti.
  5. Cryo zmrazujúci sprej proti hmyzu 500 ml
    Tento sprej zmrazuje hmyz na mieste, čím ho okamžite zastaví bez použitia klasických insekticídov.

Viac informácií a produkty nájdeš tu.


Zdroj: TASR, ŠOP SR, Slovenská akadémia vied

author avatar
Viktor majiteľ
Nákupný košík
Návrat hore