Prírodné metódy na ochranu vašej domácnosti pred blchami

Prírodné metódy na ochranu vašej domácnosti pred blchami

Ak sa vo vašej domácnosti vyskytnú blchy, je dôležité podniknúť kroky na ich odstránenie. Bez rýchlej reakcie sa blchy začnú množiť. Prírodné metódy na ochranu domácnosti pred blchami môžu byť efektívne, ale vyžadujú pravidelnú aplikáciu a dôsledné dodržiavanie vysokých hygienických návykov. Ktoré metódy sú overené a proti blchám účinkujú?

Bojujte proti blchám vôňami a arómami

Ako prevenciu proti blchám nemusíte v domácnosti použiť len ultrazvukový odpudzovač hmyzu alebo chemické prípravky. Šetrné k zdraviu ľudí i zvierat sú rôzne odskúšané babské rady a domáce prípravky. Jednými z nich je využite vôní a esenciálnych aróm. Pre blchy a iný hmyz sú nepríjemné citrusové vône. Citrusové oleje, ako citrónový, pomarančový alebo grepový olej, majú repelentné účinky. Vytvorte roztok zmiešaním citrusového oleja s vodou a postriekajte ho na koberce, podlahy a iné oblasti, kde sa blchy môžu skrývať. Pre vás budú tieto vône príjemné a pre hmyz odpudzujúce.

Podobne pôsobia aj esenciálne oleje a byliny. Esenciálne oleje tea tree, levanduľa a eukalyptus dokážu blchy od návštevy vašej domácnosti odradiť. Nakvapkajte oleje do difuzéra a nechajte vône preniknúť celým domom. Do rohov miestností a k dverám umiestnite bylinkové vrecúška z levandule, rozmarínu a mäty.

Prípravky proti blchám z vašej kuchyne

Dokonca aj obyčajné kvasnice dokážu blchy odstrániť. Zmiešajte kvasnice s vodou a vytvorte roztok, ktorý následne nastriekajte na záhradný trávnik a podlahu. Tento roztok aplikujte hlavne tam, kde sa zdržuje domáci maznáčik. Ak máte podozrenie, že sa blchy dostali do koberca, využite silu sódy bikarbóny. Jednoducho je votriete špongiou alebo kefou do vlasu koberca. Nechajte sódu pôsobiť čo najdlhšie a následne koberce povysávajte. Pozor na to, že blchy môžu bez potravy prežiť aj niekoľko mesiacov. Preto dôkladne vyčistite vrecúško vo vysávači a tiež filter.

Blchy dokáže odpudiť a tiež zničiť soľ. Kuchynská soľ pôsobí na blchy dehydratačne. Znamená to, že ich po pár hodinách úplne vysuší. Soľ rozprášte po kobercoch, čalúnení alebo po textíliách. Nechajte ju pôsobiť jeden deň. Všetky veci napokon operte alebo povysávajte.

Bez zvýšenej hygieny to nepôjde

Blchy sa do domu dostanú najčastejšie na srsti psov a mačiek. Používajte všetky dostupné prípravky, ktoré sa aplikujú na srsť domáceho zvieraťa alebo sú vo forme tabletiek a obojkov. Zvieratá častejšie kúpte a perte ich pelech.

Taktiež pravidelné vysávanie, umývanie posteľnej bielizne a čistenie domáceho prostredia prispievajú k zabráneniu prítomnosti bĺch. Udržiavajte dom čistý a suchý, čím minimalizujete riziko usadenia sa bĺch v interiéri. Ak si s blchami napriek tomu neviete poradiť, využite chemické prípravky, odpudzovače alebo kontaktujte deratizéra.

Autor: Gabriela Kudláčová – senior copywriter

 

 

Nákupný košík
Návrat hore