Holuby na balkóne

Holuby na balkóne. Ako sa ich zbaviť?

Zrejme neexistuje mesto, v ktorom by nežili holuby. Tieto mestské operence sú považované za škodcov. A ten, kto má skúsenosť s holubmi na balkóne, vám určite bez okolkov povie, že je to doslova katastrofa. Nie je vôbec jednoduché ich odplašiť. Prilietajú v hojných počtoch a na balkóne narobia poriadne škody. Sú tiež prenášačmi chorôb. Neželané holuby na balkóne dokážu byť tak otravné, až máte chuť uchýliť sa k drastickému riešeniu. Predtým však skúste holuby odplašiť humánne.

Zabojujte proti holubom na balkóne

Vzduchovku zatiaľ odložte a s usmrcovaním holubov ešte počkajte. Možno ste nevyskúšali všetky možnosti, ako ich odplašiť. Prinášame vám prehľad tých najbežnejších a najúčinnejších.

  1. Mechanické zábrany. Veľmi účinné je použitie rôznych mechanických zábran, ktoré rozmiestnite tam, kde si holuby sadajú. Teda napríklad na balkónové zábradlie, okennú rímsu a podobne. Sú to rôzne hroty alebo bodáky, ktoré zabránia holubovi zosadnúť. Ich nevýhodou je však to, že ak ich inštalujete napríklad na zábradlie, nechytíte sa ho už ani vy. Ďalšou možnosťou sú sieťky proti vtáctvu. Tie zabránia vtákom, aby sa na balkón vôbec dostali. Je tu však podobná nevýhoda. Ak dáte na balkón sieťku, už sa z neho nevykloníte. Okrem toho, holub sa do sieťky môže zamotať a uhynúť.
  2. Spreje proti holubom. Existujú rôzne typy sprejov. V princípe však fungujú rovnako. Je potrebné nimi postriekať priestor, kde sa neželaný návštevník vždy vracia, teda napríklad balkón. Holubom vadí zápach zo spreja a preto sa na miesto nevrátia. Účinnosť týchto sprejov však môžu ovplyvniť napríklad výrazné okolité pachy.
  3. Atrapy dravcov. Holuby majú rešpekt pred dravým vtáctvom, ale napríklad aj pred havranmi, ktoré im zvyknú kradnúť vajcia. Preto môžete skúsiť umiestniť na balkón atrapu havrana. Pozor! Po istom čase ho presuňte, pretože holub môže zistiť, že sa jedná len o atrapu.
  4. Zvukové plašiče holubov. Jedná sa o zariadenia, ktoré vydávajú zvuky ako dravé vtáctvo. Tento spôsob plašenia holubov však na balkón nie je veľmi vhodný. Hlasné zvuky by vám určite vadili. Používa sa skôr v parkoch a na verejných priestranstvách.
  5. Použite ultrazvukový plašič holubov na balkón. Veľmi účinný a jednoduchý prostriedok na plašenie vtákov. Je to elektronický odpudzovač – plašič vtákov, ktorý vydáva ultrazvukové signály. Pre vtákov sú veľmi nepríjemné a preto sa vyhýbajú priestorom v dosahu prístroja. Plašič pravidelne mení frekvenciu a výkon, aby si vtáky na signály nezvykli. Odpudzovač zapojíte do elektriny a zbavíte sa tak holubov v dosahu až 40 metrov! Funguje aj ako plašič lastovičiek alebo iného neželaného vtáctva. Tento jednoduchý spôsob vás zbaví holubov rýchlo a bez starostí.

Prečo je holub na balkóne problém?

Ak ešte skúsenosti s holubmi nemáte, možno sa pýtate, prečo by vám na balkóne mali vadiť. Sú predsa prirodzenou súčasťou miest, mnohí ľudia ich chovajú a dokonca kŕmia voľne žijúce holuby. To je pravda. No ak by sa holub usadil práve na vašom balkóne, určite by ste zmenili názor. Ako prvé by ste si všimli množstvo trusu. Holuby dokážu znečistiť balkón doslova za pár minút. A to nielen podlahu, ale aj steny, či dokonca čerstvo vyprané a vyvesené šatstvo. S množstvom trusu sa spája aj nepríjemný zápach. A len čo trus prácne umyjete, o pár chvíľ je tam znova! Veľkým problémom je tiež to, že trus, ale aj samotné holuby, prenášajú rôzne pre človeka nebezpečné ochorenia. Napríklad tehotné ženy a deti by s holubím trusom a vtákmi vôbec nemali prichádzať do kontaktu.

Okrem rizika chorôb, špiny a zápachu vás po čase môže otravovať aj ich večné hrkútanie. Na chvíľu je tento zvuk možno príjemný. Ale ak ho počúvate celé dni, od rána do večera, iste vám po čase bude vadiť. Kúsky alobalu alebo staré cédečká, zavesené na šnúrkach, ste už možno skúsili. Ale holuby ich ignorovali. Použite teda zaručený spôsob na plašenie vtákov. Vyskúšajte ultrazvukový plašič holubov na balkón.

author avatar
Viktor majiteľ
Nákupný košík
Návrat hore