Boj so škodcami má dlhú históriu, ktorá siaha tisíce rokov do minulosti. Ľudia sa vždy snažili nájsť spôsoby, ako ochrániť zásoby jedla a úrodu pred hmyzom alebo inými škodcami. Prakticky ešte pred pár rokmi sa na ich vyhubenie a odpudenie využívali predovšetkým prírodné a chemické prostriedky. Dnes môžete so škodcami bojovať aj inými spôsobmi.
Odpudzovanie škodcov začalo už v staroveku
Prvé zmienky o používaní prírodných prostriedkov proti škodcom pochádzajú zo starovekého Egypta a Mezopotámie. Tieto civilizácie používali na odpudzovanie rôznych škodcov rastlinné výťažky, byliny a oleje.
Používanie prírodných repelentov bolo základom ochrany až do stredoveku, kedy sa začali využívať chemikálie. Stredoveké spoločnosti aplikovali rôzne formy dymu a kadidla, aby vyhnali škodcov z domov a zo skladov potravín. Veľmi využívané boli tiež pasce, jednoduché mechanizmy určené na zachytenie hlodavcov.
Prelomové objavenie pesticídov
S príchodom novoveku a pokroku v chémii sa boj proti škodcom začal meniť. V 19. storočí chemici objavili účinné látky, ktoré ničili alebo odpudzovali škodcov. Medzi prvé významné chemické odpudzovače patrili zlúčeniny arzénu a olova, ktoré boli používané najmä v poľnohospodárstve. Tieto chemikálie boli však vysoko toxické nielen pre škodcov, ale aj pre ľudí a životné prostredie, čo viedlo k ich postupnému obmedzovaniu.
Začiatkom 20. storočia došlo k rozmachu syntetických chemických pesticídov. Medzi najznámejšie patrí DDT, ktorý bol objavený počas 2. svetovej vojny a stal sa symbolom účinného boja proti komárom a inému hmyzu šíriacemu choroby. V nasledujúcich rokoch sa ukázalo, že spôsobuje vážne ekologické a zdravotné problémy a prostriedok bol zakázaný.
Moderné technológie a ekologické prístupy
V druhej polovici 20. storočia sa začal boj proti pesticídom. Ochrancovia životného prostredia poukazovali na ich negatívny dopad na životné prostredie a zdravie ľudí. V dôsledku toho sa rozšíril výskum alternatívnych metód, ktoré by boli menej škodlivé. Do popredia sa dostali ekologické prístupy, napríklad biologická kontrola, ktorá využíva prirodzených predátorov škodcov.
V posledných desaťročiach sa technológie na boj proti škodcom výrazne zdokonalili. Napríklad ultrazvukové odpudzovače, ktoré vysielajú vysokofrekvenčné zvuky dráždivé pre škodcov, sa stali obľúbeným riešením v domácnostiach. Okrem toho sú populárne aj elektromagnetické odpudzovače, ktoré narúšajú nervový systém škodcov a bránia im v hniezdení alebo pohybe v konkrétnom priestore. Na menších škodcov je možné použiť aj ekologické elektrické lapače.