Bzdochy na zahrade a v domacnosti

Bzdochy na záhrade a v domácnosti – ako sa ich môžem zbaviť?

Mnoho ľudí označuje bzdochy ako nenápadné chrobáčiky, ktoré však reálne patria do čeľade hmyzu a sú viac ako nežiadúce. Už na prvý pohľad je jasné, že sú extrémne variabilné a ich telo je dlhé, štíhle, ale aj ploché či okrúhle. Bzdochy majú veľkosť od 0,8 až 110 milimetrov na dĺžku, pričom ich farba je zelená, béžová až hnedá.

Typický vzhľad bzdochy – vedeli ste, že?

Už na začiatok teda podotknúť, že bzdochy majú veľmi výrazné predné krídla. V pokoji sa tieto krídla krížia cez seba, aby ležali naplocho pozdĺž chrbta hmyzu, pričom majú podlhovasté a prenikavo sajúce ústne časti, ktoré vychádzajú z prednej časti hlavovej kapsuly. Čeľuste sú dlhé a vláknité, vzájomne prepojené, aby vytvorili flexibilnú kŕmnu trubicu, ktorá nemá priemer väčší ako 0,1 mm, avšak obsahuje potravný aj slinný kanál.

Zaujímavosti o bzdoche:

  • Bzdocha napovedá, že tento malý sploštený živočích má niečo spoločné so smradom po zdochline.
  • Sekrét, ktorý vylučuje, je pravdepodobne aj jedovatý, no iba pre drobné živočíchy, človeku neublíži.
  • Škodlivé druhy bzdôch sa živia šťavou v listoch rastlín, plodín a stromov. Dospelé bzdochy sú okrídlené a lietajú, avšak nymfy ešte nemajú vyvinuté krídla a dajú sa jednoducho vyzbierať.
  • Samička kladie vajíčka na listy a keď sa vyliahnu nymfy, samička sa na krátky čas stane mamičkou, ktorá ich stráži a opatruje. Nymfy rozoznáme od ostatných hneď po vyliahnutí, lebo majú pásikavú kresbu.
  • Bzdochy majú veľmi dobre vyvinutý pár očí, aj keď poznáme i také druhy, ktoré sú slepé. Úplne typické sú ich dva páry krídel, ktoré majú rozdielnu štruktúru. Predný pár tvoria polokrovky a zadný zas blanité krídelká. To znamená, že bzdochy patria k veľmi zdatným letcom ako len máloktorý hmyz.
  • Vo všeobecnosti má bzdocha sploštené telo, polokrovky pod ktorými sa ukrývajú blanité krídla a ich farebné variácie sa menia spolu s menom bzdochy.

Bzdochy u nás doma – ako je to možné?

Ešte predtým, ako ľudia začali stavať domy, stodoly a garáže, hmyz hľadal úkryt v prirodzených priestoroch a miestach ako sú štrbiny v kôre stromov, diery v zemi či listový odpad. Samozrejme, väčšina hmyzu tieto úkryty využíva aj dnes. Nie je však žiadnym tajomstvom, že častokrát sa stáva, že pri výstavbe prístreškov pre seba či domácich miláčikov vytvárame tiež úkryty pre rôzny hmyz, medzi ktoré patria aj bzdochy. Rovnaké inštinkty, ktoré vedú hmyz do jeho prirodzených prezimovacích miest, z neho teraz robia skúsených narušiteľov. Ich zmysel pre hľadanie úkrytu im pomáha nájsť akúkoľvek medzeru alebo štrbinu, ktorá by im umožnila plaziť sa niekde v teple a bezpečí.
Bzdochy však pravdepodobne zostanú mimo dohľadu, aj keď sa môžu ukrývať najmä v stenách, kútoch miestností alebo uzavretom priestore chránenom pred vonkajšími teplotami. Budú tam ‘driemať’, kým sa teploty opäť nezačnú zvyšovať. Samozrejme je aj to, že ich priťahuje ovocie a zelenina, kde ich môžeme vidieť veľmi často.

Bzdocha v byte, bzdocha zelená, bzdocha obyčajná a bzdochy na balkone sú preto občas prítomné, hľadajúc teplé a bezpečné miesto pre svoje úkryty.

Kedy je tento hmyz aktívny?

Letné mesiace sú obdobím, kedy je hmyz aktívny v záhradách, na stromoch či kríkoch. Keď sa denné svetlo zmenšuje, hmyz prechádza fyziologickou zmenou známou ako diapauza. To sa vyznačuje predĺženým časom nečinnosti, počas ktorého sa nerozmnožujú a jedia málo alebo vôbec nič. Treba mať však na pamäti, že sa ukrývajú tiež v rastlinnom odpade, kde zvyknú prezimovať. Základom je mať poriadok na záhrade, balkóne, ale tiež v domácnosti. Veľakrát sa môže bzdocha dostať do bytu spolu so zeleninou či ovocím, ktoré si prinesieme z obchodu.

Prípravky, vďaka ktorým je možné zbaviť sa bzdochy rýchlo a efektívne

PROTECT aerosol na bzdochy je určený výhradne na hubenie bzdôch tiahnucich do bytu. Je možné ho nastriekať na rámy dverí a okien, stenové plochy hraničiace s oknami a dverami, parapety, celé plochy sietí proti hmyzu, žalúzie, rámy žalúzií, okolie výstupných potrubí zariadení montovaných prerazením steny (napr. klimatizácie, digestory, konvektory, atď.) štrbiny, praskliny, ktoré slúžia ako skrýša pre bzdochy či stenové plochy za nábytkom a zariadenia mi izby. Dôležité je však použitie mechanických ochranných metód, t.j. umiestnenie sietí na dvere a okná ako aj oprava nedostatkov plynulostí, vyskytujúcich sa na stenách a strešných konštrukciách budov – z príčiny technológie alebo chyby materiálu!
PROTECT postrek na lezúci hmyz je určený pre použitie do uzavretých priestorov proti lezúcemu hmyzu so skrytým životným štýlom, ako napr. švábom, mravcom, pavúkom, švehlám, bzdochám atď. Výhodou je, že tento účinný prípravok je bez zápachu a jeho formulácia zaručuje okamžitú a zároveň dlhotrvajúcu účinnosť počas 4 – 6 týždňov. Moderný a obľúbený prípravok pre použitie v domácnostiach je vybavený bezpečnostnou poistkou proti nechcenému použitiu deťmi a tryskou pre pohodlnú aplikáciu. Okrem toho má tiež vynikajúci vypudzovací účinok. Ak sa však hmyz vyskytne znova, treba ho použiť opakovane.
Bzdocha je tak trochu pokrytec, keďže ju odpudzuje smrad. Existujú tiež prírodné repelenty, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu a s veľkou pravdepodobnosťou sú tiež súčasťou vašej domácnosti. Ide predovšetkým o cesnak, levanduľu, tymian, nechtík lekársky a chryzantémy. Práve tieto pachy veľmi účinne odpudzujú bzdochy, ale tiež množstvo iného hmyzu, a práve to je dôvod, prečo skúsiť aj tieto prírodné odpudzovače. Treba si však uvedomiť, že mnohé druhy bzdôch sú odolné voči prírodným repelentom, a teda nie je inej možnosti ako voľba chemického postreku, ktorý je v tomto prípade najúčinnejší.

 

Produkty z kategórie Bzdochy

author avatar
Viktor majiteľ
Nákupný košík
Návrat hore