Kuna. Na pohľad je to síce vcelku milé zvieratko. Ale na dvore, v dome a v záhrade dokáže narobiť poriadne škody. O tom, že u vás kuna šarapatí, vás môže presvedčiť „dupanie“ na povale, poškodený interiér auta, ale aj uhynutá hydina. Aké škody dokáže kuna napáchať a ako sa môžete brániť?
Malá šelma, nebezpečná pre majetok a hydinu
Kuna je malá mäsožravá šelma, ktorá je veľmi rýchla, šikovná a obratná. A tak nie je veľmi jednoduché sa jej zbaviť. Živí sa malými hlodavcami, vtákmi, vajíčkami a zaútočiť môže aj na hydinu. Svoju korisť usmrtí a odtiahne do brlohu. Po sliepke tak neostane ani stopa. Veľké škody vie napáchať aj v interiéri.
Zdržiavať sa môže v aute, v podkroví alebo v pivnici, respektíve na miestach, ktoré sú dostupné. Dnu sa totiž dokáže dostať aj cez tú najmenšiu škáročku. Problémom je to, že pri budovaní úkrytu poškodzuje napríklad izoláciu.
Do svojich úkrytov odnáša zvyšky potravy, ktoré tam môžu hniť a zapáchať. Nehovoriac o tom, že ak sa kuna usídli na povale, v noci vie narobiť poriadny hluk! Ako sa jej zbavíte?
Špeciálne spreje proti kunám – rýchle a účinné
Veľmi lacný, jednoduchý a účinný spôsob, ako sa zbavíte kuny, je špeciálny sprej proti kunám. Existuje viacero typov a rôznych značiek týchto sprejov. V zásade však existujú dva základné typy. Prvým sú spreje, ktoré vytvoria neviditeľnú lepkavú ochrannú vrstvu.
Používajú sa prevažne na ochranu kabeláže v automobiloch. Druhým typom sú spreje, ktoré majú výrazný pach. Zápach kunám vadí a tak sa priestoru vyhnú.
Ako ich aplikovať?
Spreje je potrebné nastriekať do priestorov, kde sa kuna objavila alebo predpokladáte, že by sa tam objaviť mohla. Teda napríklad na povalu, do motorového priestoru auta, či v blízkosti kurína. Vytvorená vrstva je neviditeľná, nijako teda nepoškodí interiér alebo vozidlo. Zároveň je odolná voči vode.
Nemusíte sa teda obávať, že by sprej zmyl napríklad dážď. Po určitej dobe je však potrebné postrek zopakovať. Závisí to od typu spreja a výrobcu. Informácie nájdete na obale konkrétneho produktu.
Za nevýhodu možno považovať to, že tento spôsob je prácny. Musíte vypozorovať, kde sa kuna zdržiava, tieto priestory obísť a ošetriť ich postrekom. Po aplikácii spreja je však určitý čas „pokoj“ a kuny sa priestoru vyhýbajú.
Odpudzovače kún – zaručený spôsob, ako sa ich zbaviť
Ešte jednoduchšie je použiť elektrický odpudzovač kún. S tým nemáte absolútne žiadnu prácu. Odpudzovač proste zapojíte do elektrickej energie a necháte ho pracovať. Vydáva ultrazvukové signály, ktoré sú pre človeka nepočuteľné, ale pre kuny veľmi nepríjemné.
Preto sa v dosahu prístroja vôbec nevyskytujú. Odpudzovač môžete použiť v interiéri, aj v exteriéri. Jeho dosah závisí od typu prístroja, ktorý si vyberiete. Sú to však desiatky metrov. Spravidla teda postačuje jeden prístroj na ochranu celej záhrady/dvora.
Pravdaže, existujú aj domáce recepty, ako sa zbaviť kún. Medzi ne patrí napríklad možnosť aplikácie octu do ohrozených priestorov. Rátajte však s tým, že prvý dážď ocot zmyje (ak sa jedná o exteriér) a navyše, kuna si na tento zápach dokáže veľmi rýchlo zvyknúť. Určite teda odporúčame účinný sprej alebo odpudzovač kún.