Komáre patria medzi jeden z najotravnejších druhov hmyzu, ktorý sa vyskytuje najčastejšie počas jari a leta. Nachádzajú sa v podstate kdekoľvek, čiže nielen v exteriéri, ale aj interiéri domov. Aká je základná charakteristika komárov? Prenášajú komáre aj vážne ochorenia? Existujú účinné prípravky a prostriedky, vďaka ktorým je možné zbaviť sa komárov rýchlo a jednoducho?
Čo sú komáre?
Komáre predstavujú bežne lietajúci hmyz, ktorý žije vo väčšine častí sveta. Na celom svete možno nájsť viac ako 3 500 druhov komárov, pričom nie všetky komáre štípu ľudí alebo zvieratá. Pokiaľ však poštípu ľudí, najčastejšími reakciami na uhryznutie sú svrbenie a opuch. Za zmienku stojí fakt, že niektoré druhy komárov môžu byť prenášačmi vážnych ochorení, a práve preto je vhodné ich výskyt úplne eliminovať.
Zaujímavé fakty o komároch:
- Pre komára je typická guľovitá hlava, ktorej veľkú časť povrchu zaberajú oči; pár tykadiel, ktoré sú asi trikrát dlhšie ako hlava.
- Život samice komára sa často meria v týždňoch alebo mesiacoch. Samce zvyčajne žijú len asi týždeň.
- Len samice komárov hryzú ľudí a zvieratá keďže potrebujú krv na produkciu vajíčok.
- Larvy komárov žijú vo vode a poskytujú potravu pre ryby a iné voľne žijúce zvieratá, vrátane väčších lariev iných druhov ako sú vážky.
- Niektoré druhy komárov sa na zimu ukladajú do hibernácie. Niektoré larvy zimujú v bahne močiarov.
- Dospelé komáre tvoria časť stravy niektorých zvierat, ktoré sa živia hmyzom – vrátane vtákov, netopierov, vážok a pavúkov.
- Normálna potrava komárov je nektár z rastlín. Hoci nezhromažďujú peľ ako včely, lietajú z kvetu na kvet, aby sa nakŕmili, pričom po ceste prenášajú peľ z jedného kvetu na druhý.
Životný cyklus komárov
Komáre majú životný cyklus, ktorý zahŕňa štyri rôzne štádiá: vajíčko, larva, kukla a dospelý komár. Samičky komárov kladú vajíčka na vodu alebo v jej blízkosti, pričom sa liahnu po kontakte s vodou. Po vyliahnutí sa larvy budú kŕmiť, kým nebudú mať dostatok energie na to, aby sa zmenili na kukly. Z kukly potom vyrastú dospelé komáre – jediné lietajúce štádium. Iba dospelé samice komárov uhryznú ľudí a iné zvieratá, aby získali krv, potom kladú vajíčka na vodu alebo do jej blízkosti, čím sa cyklus začína odznova. Životný cyklus komára zvyčajne trvá dva týždne. Môže sa však pohybovať od štyroch dní do jedného mesiaca.
Prečo poštípanie od komára svrbí?
Komár totiž vylučuje sliny do krvného obehu, čo telo zaregistruje ako alergén. Imunitný systém následne pošle chemický histamín do oblasti, kde komár spôsobil štípanec, aby odstránil alergén z tela. Histamín je to, čo spôsobuje, že uhryznutie komárom svrbí a puchne. Väčšina ľudí má teda alergiu na uštipnutie komárom.
Príznaky uštipnutia komárom
Príznaky uhryznutia komárom sa môžu líšiť. Ak má však komár ochorenie alebo sa vyskytne alergická reakcia, príznaky môžu byť závažnejšie!
Medzi bežné príznaky patria:
- Svrbivá a podráždená pokožka.
- Vyvýšený kruhový hrbolček na koži, kde došlo k uštipnutiu komárom.
Medzi závažnejšie príznaky patria:
- Alergická reakcia (žihľavka, opuch hrdla, slabosť).
- Infekcia a choroby prenášané komárom (horúčka, bolesť hlavy i tela, vyrážky, nevoľnosť, podráždenie očí a únava).
Aké choroby komáre prenášajú?
Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť ochoreniu od komára, je v prvom rade zabrániť uhryznutiu. Existuje mnoho spôsobov, ako zabrániť uhryznutiu komármi, vrátane nosenia repelentov proti hmyzu a vhodného oblečenia, pokiaľ trávite čas vonku. O komároch je známe, že prenášajú choroby ako je malária, žltá zimnica a vírusová encefalitída. Komáre však neprenášajú AIDS.
Kedy vyhľadať lekára?
Uštipnutie komárom zvyčajne nevyžaduje liečbu. Lokálne krémy na uštipnutie komárom môžu zmierniť svrbenie pokožky a celkové nepohodlie. Ak sa však po uhryznutí objavia závažnejšie príznaky, je nutné navštíviť lekára.
Ako sa zbaviť komárov?
Pravdepodobne najúčinnejším spôsobom, ako môže každý človek bojovať proti hrozbe komárov je odstrániť stojacu vodu, ktorú potrebujú na inkubáciu vajíčok. Odstránením stojatej vody v danej oblasti je možné výrazne znížiť populáciu komárov v priebehu niekoľkých týždňov. V prípade že neviete odstrániť stojatú vodu použite larvicídne tablety a okolie vystriekajte prírodnou bariérov proti komárom, alebo Insekticíd proti lietajúcemu a lezúcemu hmyzu Foval CE 100 ml
Solárny lapač hmyzu 2v1 UV LED priťahuje hmyz a neutralizuje ho elektrickým napätím. Lapač je jedným z nákladovo najefektívnejších a najbezpečnejších spôsobov ako sa chrániť pred bodnutím komárom bez použitia toxických sprejov a chemikálií. Za vyskúšanie stojí aj Insekticid Biotoll® Universal na hmyz, ktorý je určený pre zásahy proti hmyzu v domácnostiach, zdravotníckych zariadeniach, potravinárskych prevádzkach, spoločenských zariadeniach a ďalších. Výhodou je, že použitie je veľmi jednoduché, sprej nesmrdí a nezanecháva žiadne škvrny. Repelent Bros – zelená sila odpudzuje komáre, mušky a kliešte. Keďže je výrobok založený na rastlinných zložkách, neobsahuje DEET. Má príjemnú, sviežu vôňu a nezanecháva mastné škvrny, ba dokonca hydratuje a vyživuje pokožku. Veľmi obľúbeným odpudzovačom je tiež Lapač na hmyz, ktorá zachytáva a zneškodňuje lietajúci hmyz efektívne, nehlučne a hygienicky!
Rovnako ako opaľovací krém, aj repelent proti komárom je účinný iba vtedy, ak sa aplikuje na celú exponovanú pokožku. Zamerajte sa na aplikáciu tenkej, rovnomernej vrstvy na celú exponovanú pokožku. Repelent proti komárom nie je odolný voči vode ako väčšina opaľovacích krémov a po kúpaní sa musí znova použiť. Na mysli sú však repelenty, ktoré sú určené na pokožku!
Všetko proti komárom nájdete na https://odpudzovace.sk/komare/