Kuna pod strechou

Kuna pod strechou

Ako vysťahovať kunu spod strechy?

Mať pod strechou vášho domova nasťahovanú kunu nie je nič príjemné, o čom ste sa už možno presvedčili z vlastnej skúsenosti. Priblížime vám, prečo by ste sa o jej vypudenie mali pokúsiť čo najskôr, aké problémy vám môže spôsobiť kuna v streche aj akými účinnými a zároveň humánnymi spôsobmi ju môžete z vašej domácnosti vypudiť. 

Prečo sa pred kunami treba mať na pozore

Hoci kuna pôsobí v porovnaní s inými škodcami na prvý pohľad pomerne neškodne, nenechajte sa jej vzhľadom oklamať. Pokiaľ si za svoje nové bydlisko totiž zvolí povalu alebo podkrovie vášho domu, stane sa pre vás zdrojom viacerých nepríjemností a problémov. Obzvlášť počas zimných mesiacov by ste sa mali mať na pozore, kuna sa k vám však v honbe za teplým a útulným brlohom môže nasťahovať prakticky kedykoľvek a to obzvlášť v prípade, že bývate na vidieku alebo neďaleko lesa.

Vďaka svojmu malému a ohybnému telu, ako aj výnimočným lezeckým schopnostiam si kuna cestu do vašej domácnosti dokáže ľahko nájsť a ak sa jej raz u vás zapáči, veľmi rýchlo sa udomácni. Kuna v dome je vážny problém je potrebné presne lokalizovať kde sa nachádza či je kuna v podkroví, alebo je kuna na povale.

Kuny si svoje teritórium, rovnako ako aj iné zvieratá, pravidelne značkujú, vždy nepríjemne zapáchajúcimi výkalmi a močom.

vykaly kuny

Čím dlhšie kuna pod vašou strechou pobýva, tým viac sa začínajú hromadiť jej výkaly, ktoré nepríjemne zapáchajú. Nepatrí navyše k živočíchom, ktoré by boli známe svojou čistotnosťou a ako mäsožravec si s obľubou donesie do brlohu svoju potravu, či už ide o vajíčka, hmyz, menších hlodavcov alebo vtákov. Nezjedené zvyšky jej obživy začínajú postupne na povale hniť, čo sa samozrejme čoskoro stane zdrojom ďalšieho prenikavého zápachu a to tak pod strechou rodinného domu, ako aj chaty, drevenice či chalupy.

Kuny navyše rady hryzú a ich ostrým zúbkom dokáže podľahnúť aj zdanlivo odolný materiál. Pod strechou patria k najčastejším obetiam kún zateplenie či tepelná izolácia, brúsiť si zuby však dokážu aj na kábloch, elektrickom vedení či iných predmetoch. Nehovoriac o tom, že kuny svojím pohybom a hryzením v podkroví výrazne rušia a ak sa vaša spálňa nachádza v blízkosti strechy, pokojný spánok vám určite nedoprajú.

V neposlednom rade môže byť kuna nositeľkou rôznych nebezpečných chorôb, ako je besnota či prašivina a preto by sa nemala dostať do kontaktu s obyvateľmi domu ani domácimi zvieratami.

Ako na odplašenie kuny humánne a efektívne

Na začiatok je dôležité zdôrazniť, že v našich podmienkach má kuna štatút chráneného živočícha a preto ju nemožno usmrtiť. Na jedy či rôzne smrtiace pasce a iné metódy, ktorých výsledkom je zabitá kuna, tak radšej rovno zabudnite. V súčasnosti máte navyše k dispozícii oveľa modernejšie postupy a účinné zariadenia, vďaka ktorým sa kuny rýchlo a jednoducho zbavíte bez potreby jej usmrtenia.

Obzvlášť vyhľadávaným riešením sú predovšetkým ultrazvukové odpudzovače vydávajúce intenzívne zvuky natoľko prekážajúce kunám a iným drobným hlodavcom, že jednoducho priestor v dosahu odpudzovača opustia. Štandardný odpudzovač je vybavený automatickou zmenou kmitočtu, rozsahom do desiatok metrov štvorcových v interiéri a v prípade potreby vám poslúži aj v exteriéri. Jeho signál účinne plaší kuny a iných škodcov, na druhej strane však neprekáža ľudskému uchu ani bežným domácim miláčikom. Praktický elektronický odpudzovač kuny si môžete zadovážiť vo verziách Profi, Auto, Klasik alebo Plus.

Ďalšie možnosti pre odpudenie kuny

Alternatívnym riešením pre odplašenie kuny spod vašej strechy sú takzvané pachové ohradníky teda spreje a koncentráty obsahujúce vybrané pachové látky. Pre náš čuch nepredstavujú žiadny problém, škodcom však silná aróma rozhodne nevonia. V prípade kún sa môžete spoľahnúť napríklad na pachový ohradník Antifer proti kunám alebo pachový odpudzovač Total odor Kuna, ktorého aplikáciu uľahčuje mechanický rozprašovač. 

Pokiaľ vás prítomnosť kuny netrápi pod strechou, ale v motore vášho automobilu, oceníte pachovú tyčinku proti kunám a všestranným, ako aj cenovo dostupným riešením je napokon závesný pachový odpudzovač na kuny.kuna v motore automobilu

V neposlednom rade môžete pre vysťahovanie kuny z vášho podkrovia či povaly použiť odchytové pasce s návnadami. Ako už naznačuje ich pomenovanie, tie chránenému zvieratku neublížia a napriek tomu splnia svoju záchytnú funkciu. Takéto pasce sa vyrábajú z rôznych materiálov a sú dostupné vo viacerých rozmeroch v závislosti od veľkosti hlodavca, ktorého s ich pomocou máme v pláne odchytiť. Vzhľadom na ostré a odolné zúbky, ktorými kuna disponuje je najvhodnejšie spoľahnúť sa kvalitné kovové pasce, do ktorých ako lákavú návnadu na kunu vložíte napríklad vajíčka.

Kuna domová, kuna lesná

odplasenie kuny scaled

Preventívne opatrenia proti kunám:

Ak chcete zabezpečiť, aby kuna nemala prístup do vašich podkrovných priestorov, odporúčame použiť mechanické zábrany.

Identifikácia vstupných bodov: Skontrolujte strechu, steny a komíny pre akékoľvek diery či štrbiny, ktorými sa kuna môže dostať dnu.

Sieťovanie otvorov: Na uzavretie otvorov použite kovové pletivo alebo siete. Tieto zábrany musia byť pevne pripevnené a odolné voči prehryznutiu.

Utesnenie štrbín: Medzery vyplňte tmelom alebo maltou, aby ste účinne zablokovali prístup pre kuny.

Ak chcete zabezpečiť účinnú ochranu proti kunám, je vhodné nainštalovať mechanické zábrany na miesta, kde môžu vnikať do podkrovia. Mechanická zábrana proti kunám ISOTRONIC 84025 je skvelým riešením na blokovanie prístupových ciest. Táto zábrana je vyrobená z odolných materiálov, ktoré účinne zamedzia vniknutiu kuny. Jej inštalácia je jednoduchá a účinná pri ochrane strešných otvorov a komínov. Týmto spôsobom minimalizujete riziko, že sa kuny dostanú do vašich priestorov.

 

author avatar
Viktor majiteľ
Nákupný košík