Germicídne lampy. Chráňte sa pred vírusmi a plesňami

Dezinfikovanie a čistenie priestorov chemickými prípravkami je škodlivé pre zdravie i životné prostredie. Týmto nežiaducim dosahom sa vyhnete používaním germicídnych UV lámp, ktoré šetrne, ale účinne odstránia všetky vírusy, baktérie, huby a plesne z akéhokoľvek uzavretého priestoru. Efektivita týchto lámp je omnoho vyššia ako čistenie chlórom alebo kyselinou chloritou.

Vírusy a plesne vás denne ohrozujú

Vírusové ochorenia

Témou, ktorá v súčasnosti najviac rezonuje spoločnosťou, je ohrozenie ľudí rôznymi typmi vírusov. Nejde len o strach z nebezpečného ochorenia COVID – 19. Vírusy spôsobujú respiračné problémy, chrípku, žltačku, herpesy či osýpky. Všetky uvedené ochorenia majú spoločného menovateľa, ktorý je takmer neviditeľný. Je ním spomínaný vírus pozorovateľný len cez elektrónové mikroskopy. Vírusy sú cudzopasníkmi, ktoré by bez ľudského alebo zvieracieho hostiteľa neprežili. Parazitujú na bunkách a šíria sa obrovskou rýchlosťou. Človek má proti vírusom v rukách zopár obranných zbraní akými sú napríklad zvyšovanie imunity zdravým životným štýlom, očkovanie, zvýšená hygiena alebo dezinfikovanie priestorov. Najúčinnejším prostriedkom na dezinfekciu miestností je germicídna UV lampa.

Stop šíreniu plesní

Pomocou germicídneho žiariča zničíte nielen vírusy a baktérie, ale zabránite taktiež šíreniu plesní. Plesne sa priživujú na vlhkom prostredí a nachádzajú sa v mnohých domácnostiach. Tieto mikroskopické organizmy sú zdrojom mnohých toxických látok. Dlhodobým pôsobením plesní na ľudský organizmus môže dôjsť k narušeniu vašej imunity a zdravotným problémom. Okrem alergických reakcií sú plesne zodpovedné za kašeľ, astmu a zápaly priedušiek. Proti vzniku plesní vám pomôže len zníženie vlhkosti v miestnostiach. Ak sa napriek tomu vo vašom dome pleseň objaví, jej množeniu zabráni lampa na dezinfekciu vnútorných priestorov.

Germicídna UV lampa ochráni vaše zdravie

Prečo sa trápite denne dezinfekciou priestorov chemickými prípravkami? Germicídna lampa nezruinuje vašu peňaženku, ale ušetrí vám peniaze vyhodené za množstvo chémie a ochráni vaše zdravie. Výpary z chemických prípravkov často spôsobujú alergické reakcie a škodia životnému prostrediu. Tieto nežiaduce dosahy čistenia vám s germicídnymi žiaričmi nehrozia. Špeciálne germicídne lampy pomocou UVC žiarenia a ozónu rýchlo zničia všetky vírusy, spóry baktérií, huby a plesne vo vašej domácnosti, v kancelárii, reštaurácii či škole. Všestranné využitie a vysoká efektivita dezinfikovania presvedčili už množstvo ľudí k ich kúpe. Zdravie je to najcennejšie, čo máte, a preto na ňom nešetrite.

Ako sa zbaviť mravcov

Poradíme vám, akým spôsobom možno zakročiť proti mravcom, ktorí sa rozhodli nasťahovať do vášho domu, bytu alebo záhrady. Dozviete sa tiež, aké riziká sa s týmito škodcami spájajú a aké preventívne postupy v ich prípade zaberajú.

Prečo a kde si na mravce treba dať pozor

Kým v prípade kuny alebo líšky postačí aj jediný predstaviteľ týchto živočíšnych druhov na vykonanie značných škôd a nepríjemností, mravce v domácnosti možno nepôsobia nebezpečne. To platí však len v prípade, že ich u seba vídate len ojedinele prípadne v malých množstvách. Rozsiahla mravčia kolónia totiž môže byť zdrojom nejednej bolesti hlavy. Mravce sú známe svojou výnimočnou schopnosťou odniesť výrazný násobok vlastnej hmotnosti a pri získavaní potravy sú schopné prekonať aj zdanlivé prekážky, ako sú napríklad obaly, v ktorých sú zabalené pre nich lákavé a voňavé pochúťky.

Hlavným cieľom mravcov sa tak stáva kuchyňa, v ktorej by teda mali byť jednotlivé potraviny dobre zabalené a uložené na menej dostupných miestach. Aby ste do vašej kuchyne nechcene neprilákali mravce, nezabudnite tiež umývať kuchynský riad čo najskôr po jeho použití a nenechávajte ho po niekoľko hodín zabudnutý v kuchynskom dreze spolu so zvyškami potravín od obeda či od večere. Mravce navyše môžu do múky, cukru, sladkých aj slaných potravín vo vašej domácnosti prenášať baktérie a následná konzumácia podobne poznačených jedál vám môže privodiť zdravotné nepríjemnosti.

Vo väčšom množstve sa môžu mravce nasťahovať taktiež aj do vašej záhrady, ktorej podzemné priestory zaplnia svojimi tunelmi, ktoré využívajú na svoju prepravu a kladenie vajíčok zaručujúcich ich rozmnožovanie. Neprekvapuje ani, že obhrýzajú listy a plody rastlín, šíria vošky a roznášajú zeminu z črepníkov.

Čo na mravce zaberie?

Existujú viaceré ľudové metódy, ktoré sľubujú, že s práve ich pomocou sa mravcov zaručene zbavíte. Väčšina postupov spočíva v natretí miest, ktorými sa mravce u vás doma zvyknú pohybovať výťažkami produktov s výraznou arómou, ako je napríklad ocot, citrusové plody či prostriedky využívané na umývanie riadu. Mravce tiež odpudzuje kuchynská soľ, krieda bežne využívaná v školách, droždie s medom či škorica. Prístup mravcov do vášho domu alebo do bytu v neposlednom rade obmedzia sieťky proti hmyzu umiestnené na okne. V záhrade by zas mieru výskytu mravcov malo znížiť pestovanie aromatických bylín, predovšetkým mäty piepornej.

Účinnú alternatívu vám ponúkajú prípravky špeciálne určené pre boj proti mravcom a ďalším predstaviteľom z kategórie lezúceho hmyzu. Väčšina z dostupných prostriedkov je rovnako účinná vo vnútorných priestoroch rodinných domov, chát a bytov, ako aj v exteriéri, či už hovoríme o balkónoch, schodiskách alebo terasách. Všeobecne sa vám oplatí na začiatok pozorovať, odkiaľ sa k vám mravce dostávajú a kadiaľ ich cestičky vedú. Práve v týchto miestach najvýraznejšej aktivity by ste mali pre čo najlepší výsledok aplikovať niektorý z prostriedkov proti lezúcemu hmyzu, vrátane mravcov.

Príklady prípravkom proti mravcom

Vyskúšať môžete užitočné nástrahy značky Protect, pri ktorých je však nutné dokázať rozlíšiť, či máte u vás doma dočinenia s čiernymi mravcami alebo s takzvanými faraónskymi mravcami. Dlhodobou účinnosťou a jednoduchým spôsobom využitia sa vyznačujú insekticídy z dielne výrobcu Biotoll a pokiaľ dávate prednosť povrchovým sprejom, osvedčí sa vám praktický Biolit plus proti mravcom.

Ak zase hľadáte ekologické riešenie bez obsahu chemických látok, oceníte prírodnú bariéru proti mravcom. Tá je založená na aromatických esenciách meniacich návyky mravcov vo vašom okolí. V neposlednom rade máte k dispozícii prášok proti mravcom Bros, granulovaný odpudzovač mravcov, gél na mravce a ďalšie produkty, spomedzi ktorých si môžete zvoliť prípravok čo najviac vyhovujúci vašim potrebám a požiadavkám pre zbavenie sa mravcov vo vašej domácnosti.

 

 

Ako na premnožené komáre

Prezradíme vám, akým spôsobom zabránite premnoženiu komárov u vás doma aj vo vašej záhrade. Tiež si povieme, aké triky na komáre všeobecne zaberajú a na ktoré produkty sa v boji s týmto škodcom môžete spoľahnúť.

Prečo sú komáre hrozbou pre naše zdravie?

Zatiaľčo väčšina druhov známych škodcov zapríčiňuje škody v našich domácnostiach a záhradách, komár so sebou naopak prináša riziká a nepríjemnosti pre zdravie človeka. Pozor na komáre by ste si mali dávať obzvlášť v letných mesiacoch, počas teplejších dní a v blízkosti vodných plôch. Štípancom komárov sa však často nevyhneme tak na dovolenke, ako aj u nás doma, hlavne ak sme zvyknutí počas leta spávať pri otvorenom okne.

Pokožka, na ktorej nás poštípal komár nepríjemne svrbí a odolať nutkaniu neustále si ju škrabať je priam nemožné. Horšie však je, že komáre môžu prenášať viaceré ochorenia, ako napríklad dirofilariózu, ktorá je v prípade psov, mačiek a ďalších domácich zvierat dokonca často smrteľná. Podobný výskyt prenosu tejto choroby z komára na človeka našťastie nie je veľmi častý a je tiež menej závažný. V tropických oblastiach môžu však byť miestne komáre ešte nebezpečnejšie, keďže prenášajú nebezpečnú maláriu, žltú zimnicu a obávanú horúčku dengue.

Čo vám pomôže pri odpudzovaní komárov?

Je známe, že komárom mnohé arómy príliš nevoňajú a ak teda chcete, aby sa vám vyhýbali, môžete sa obklopiť vanilkou, etérickými olejmi z rastlín, listami bazalky alebo bazy, cesnakom či kozmetickými prípravkami na báze levandule. Komáre sa tiež neradi pohybujú v blízkosti ventilátorov a klimatizácie, pričom ich vstupu do domácnosti sa dá vo väčšine prípadov zamedziť aj sieťkou na oknách. Ochrániť vás dokážu tiež niektoré materiály oblečenia, kde platí, že bavlna vám pred komármi poskytne menšiu mieru ochrany než syntetické látky, z ktorých sa vyrába oblečenie pre rôzne športové aktivity. Pre komárov je taktiež atraktívnejšou obeťou osoba s outfitom ladeným do tmavých odtieňov, zatiaľčo človeka vo svetlejšom odeve si všímajú menej.

Mnohí z nás siahnu v rámci prevencie pred komármi po repelentoch, pri týchto prostriedkoch sa však je vhodnejšie spoľahnúť na kvalitnejšie a nie najlacnejšie produkty, s ktorými sa spája dosť vysoké riziko vzniku nepríjemnej alergickej reakcie. S používaním repelentov by ste to tiež nemali preháňať a aplikovať ich len na nechránené časti kože, kde je reálna hrozba poštípania komárom. Repelenty sa vám môžu hodiť v momente, kedy sú komáre najaktívnejšie, teda ráno a večer približne v čase východu a západu slnka.

Premnožením komárov vo vašej záhrade zabránite jej pravidelným kosením a udržiavaním v dobrom stave. Dajte si tiež pozor na lokality so zvýšenou vlhkosťou a miesta, v ktorých sa zachytáva dažďová voda, tie totiž vytvárajú ideálne podmienky pre rozmnožovanie komárov. Zvýšenému výskytu komárov v okolí vášho záhradného jazierka sa zas vyhnete chovom rýb, ktoré sa komármi aj ich vajíčkami živia.

Prípravky proti komárom, ktoré vás nesklamú

Podobne ako proti muchám, osám a iným druhom lietajúceho hmyzu, aj proti komárom je možné bojovať s pomocou špeciálnych prípravkov. Do exteriéru, napríklad na terasu, kde plánujete večerné posedenie v spoločnosti rodiny alebo priateľov sa dá umiestniť špirála proti komárom Bros funkčná po dobu niekoľkých hodín. Ak však máte záujem o účinok s dlhším trvaním, vaše očakávania nesklame elektrický odpudzovač proti muchám a komárom Biolit Plus. Jeho tekutá náplň sa spája s príjemnou arómou citronelly a dokáže si poradiť aj s komármi ukrytými na menej dostupných miestach v interiéri.

Kategóriu koncentrovaných insekticídov riediteľných vodou zastupuje  prípravok Cyper extra kontakt, kým univerzálne insekticídy v aerosole typu Effect sa vám popri komároch osvedčia aj pri odpudzovaní múch, roztočov, molí a ďalšieho hmyzu. Ak sa zas rozhodnete riešiť problém premnožených komárov od základu, odporúčame vám vsadiť na insekticídny prípravok Dimilin TB2. Jeho šumivé tablety totiž hubia už larvy komárov, vďaka čomu sa neskorších štípancov rozhodne nemusíte obávať.

Spoľahnúť sa môžete taktiež na spreje proti lietajúcemu hmyzu, ktorých výrobou sa zaoberá napríklad značka Biolit. Výhodou jej produktov je fakt, že nevydávajú zápach, ktorý by bol človeku nepríjemný a napriek tomu sú ich účinné látky dostatočne efektívne v rámci likvidácie komárov, múch a ďalších škodcov z radov lietajúceho hmyzu.

 

 

Lepové pasce na myši a potkany

V našom najnovšom článku vám odhalíme, prečo by ste mali vedieť o lepových pasciach na odchyt myší a potkanov. Priblížime vám, v čom je tento typ pascí špecifický aj z akého dôvodu by ste sa pred týmito škodcami mali mať na pozore.

Čím myši a potkany škodia

Myši a potkany sa radia k najobávanejším hlodavcom vyskytujúcim sa v našich domácnostiach. Lákajú ich miesta, v ktorých skladujeme zásoby našich potravín či krmivo pre naše hospodárske zvieratá. Sú schopné veľmi rýchlo sa rozmnožovať a jasným znakom ich prítomnosti sú popri obhryzených zvyškoch potravy tiež početné a všade prítomné výkaly s nepríliš lichotivým zápachom. Obidva živočíšne druhy sú pri vykonávaní svojich aktivít tiež dosť hlučné a predovšetkým potkany môžu byť navyše nositeľmi besnoty, týfusu, salmonelózy, žltačky a ďalších nebezpečných chorôb.

Pred myšami a potkanmi by ste sa mali mať na pozore obzvlášť v čase zimnej sezóny, kedy vyhľadávajú vykúrené miesta na prezimovanie s dobrým prístupom k potrave. Ľahko si vytvoria úkryt v menej dostupných miestach a v škárach v stenách. Obhrýzajú nielen potraviny, ale aj nábytok, knihy či oblečenie a ak máte citlivejší sluch, určite vám bude prekážať aj ich hrmotenie za stenami vašej domácnosti.

Aké pasce na myši a potkany máte k dispozícii?

Ak sa rozhodnete zbaviť vašu domácnosť myší a potkanov, súčasný trh vám dáva na výber rozličné alternatívy. Klasickou metódou, ktorá sa aj po rokoch teší obľube je pasca na myši respektíve na potkany dostupná v rôznych variantoch. Rozoznávame tak jednorázové mechanické kovové a plastové pasce, ako aj elektronické pasce, ktoré sú síce drahšie, na druhej strane vám však pre odchyt hlodavcov poslúžia toľko krát, koľko ich len budete potrebovať. Pokiaľ dávate pred usmrtením škodca prednosť jeho odchytu, môžete si tiež zadovážiť univerzálnu kovovú odchytovú pascu na hlodavce. Nuž a ak máte záujem, aby myši a potkany jednoducho váš pozemok opustili, túto službu zabezpečuje maximálne efektívny a v praxi osvedčený elektronický odpudzovač potkanov Deramax.

Čo vám lepové pasce ponúkajú?

Vyskúšať sa rozhodne oplatí taktiež lepové pasce na myši a potkany, ktorých výhodou je skvelá cenová dostupnosť. Tento druh pascí je štandardne umiestnený na kartónovom podklade, čo uľahčuje ich využitie v praxi. Zatiaľčo použitie tradičnej mechanickej kovovej pasce si vyžaduje istú zručnosť, lepová pasca nepredstavuje žiadny problém ani pre ľudí, ktorí nemajú s chytaním myší a potkanov žiadne predchádzajúce skúsenosti.. Aj v kategórií týchto pascí pritom máte na výber viaceré dostupné produkty, spomedzi ktorých vám odporúčame zvoliť si pascu bez jedov, teda poison free.

Na rozdiel od bežných chemických prípravkov proti hlodavcom sa tak lepové pasce dajú využiť aj vo vnútorných priestoroch a v miestnostiach, ako sú pivnice, kuchyne alebo sklady potravín. Prvú možnosť poskytuje doska Ratimor na kartónovom podklade, ktorá je už predpripravená, teda jej súčasťou je návnada. Tým pádom je vám plne k dispozícii hneď po zakúpení a vďaka svojej aróme pripomínajúcej arašidy si hneď získa pozornosť hlodavcov škodiacich u vás doma prípadne v práci.

Alternatívou je papierová lepová doska Mickey Cats dostupná v dvoch modeloch s odlišnými rozmermi. V závislosti od vašich potrieb sa dá zložiť do tvaru písmena L, U alebo O, poslúži vám aj opakovane a za návnadu si môžete zvoliť buď orech alebo doplnok stravy Energy Gel Universal atraktívny tak pre potkanov a pre myši, ako aj pre krtkov v záhrade. Do tretice máte na výber dosku RataMosBand, ktorá je najefektívnejšia pokiaľ ju zložíte do tvaru tunela a položíte pozdĺž steny prípadne za nábytok alebo na miesto, o ktorom viete, že ním myš či potkan prechádzajú na ceste za potravou.

 

Ako sa zbaviť medvedíka obyčajného

Pokiaľ vám v záhrade spôsobuje škody medvedík respektíve krtonôžka, čítate ten správny článok. Predstavíme vám charakteristiku a spôsob života tohto škodcu aj postupy, s ktorými sa zbavíte nielen medvedíka, ale aj ďalších záhradných škodcov.

Čo je medvedík a akým spôsobom nám v záhrade škodí?

Medvedík obyčajný je jedným z tých škodcov, ktorý vám môže v záhrade spôsobiť značné nepríjemnosti a zároveň existuje len niekoľko osvedčených metód, s ktorých pomocou sa medvedíka zbavíte. Pokiaľ vám meno tohto živočícha nie je veľmi známe, tak vedzte, že spadá do kategórie hmyzu, dorastá do dĺžky štyroch až šiestich centimetrov a jeho sfarbenie sa pohybuje v rôznych odtieňoch hnedej a žltej farby. Latinské pomenovanie škodca znie Gryllotalpa gryllotalpa a v našich končinách ho poznáme aj pod alternatívnym pomenovaním krtonôžka obyčajná či ľudovým označením šťúr.

Pre svoj pobyt medvedíky preferujú vlhkú zem a tak sa s nimi často stretávame v záhradách, kde si pod zemou vyhrabávajú rozsiahly systém chodieb a tunelov. Aktívne sú predovšetkým vo večerných a nočných hodinách a vďaka menším krídlam disponujú tiež obmedzenou schopnosťou lietať. Hoci hlavnou zložkou potravy krtonôžok sú iné druhy hmyzu, nerobí im žiadny problém ani obhrýzať korene a listy plodín zasadených v záhrade a s obľubou si pochutia na viacerých druhoch koreňovej zeleniny bežne pestovaných v našich domácich záhradách. Nehovoriac o tom, že reprodukcia medvedíkov môže byť pri vhodných podmienkach veľmi rýchla a tak sa ľahko stane, že už v krátkom časovom horizonte bude vo vašej záhrade pobývať celá kolónia krtonôžok.

Aký postup si proti medvedíkom zvoliť?

Ak nemáte záujem o to, aby sa vám do záhrady nasťahovali medvedíky, mali by ste sa vyhýbať používaniu výhradne kravského hnojiva, v ktorom sa títo škodcovia cítia ako doma podobne ako v prípade kompostu. Môžete sa pokúsiť odchytiť ich na návnadu do plastových fliaš či téglikov manuálne vo večerných hodinách prípadne zatopiť ich podzemné chodby čistou vodou alebo vodou zmiešanou s prostriedkami bežne používanými na umývanie riadu v kuchyni. Existujú tiež ďalšie metódy na zbavenie sa medvedíkov v záhrade, miera ich účinnosti je však rôzna a drvivá väčšina domácich postupov predstavuje len dočasné riešenie, ktoré je nutné opakovať, len čo sa krtonôžky opäť v záhrade v budúcnosti vyskytnú. Z dlhodobého hľadiska teda rôzne ľudové recepty pre zbavenie sa medvedíka jednoducho nie sú dostatočne praktické.

Riešenie prinášajúce zaručené výsledky

Preto je výhodnejšie spoľahnúť sa na prostriedok špeciálne vytvorený proti tomuto druhu škodcov. V tomto smere vám odporúčame odpudzovač medvedíkov Talpa Raus predávaný spolu s dávkovačom v praktickom balení s váhou 1200 gramov. Tajomstvo úspechu tohto odpudzovača spočíva v intenzívnom zápachu, ktorý vydáva a ktorý vám poslúži tak na odpudzovanie medvedíkov, ako aj krtkov, myší či ďalších hlodavcov, ktorí by sa rozhodli vytvoriť si najnovšie bydlisko práve vo vašej záhrade. Určite tiež oceníte vedľajšiu funkciu odpudzovača pôsobiaceho vo forme dusíkatého hnojiva postupne sa uvoľňujúceho do zeme, či už v záhradách, na lúkach, športových ihriskách alebo iných trávnatých plochách, kde popisovaný odpudzovač použijeme.

Čo sa týka zloženia prípravku, to je založené na rastlinnej báze a aktívnych alkaloidových látkach, ako napríklad ricín. Tie sú zdrojom zápachu prekážajúceho krtonôžkam a ďalším záhradným škodcom, pre ľudský nos tento pach nepredstavuje žiadny problém. S pomocou dávkovača Talpa raus jednoducho rozsypete na miesto v záhrade, kde sa medvedíky vyskytli alebo ktoré pred nimi chcete naopak ochrániť. Pre lepšiu aplikáciu prípravok rozhrabte do zeme a následne zalejte vodou. Týmto spôsobom bude účinný vyše mesiaca a jeho životnosť sa dá neskôr predĺžiť dodatočnými, menšími dávkami.

 

 

 

Kuna pod strechou

Ako vysťahovať kunu spod strechy?

Mať pod strechou vášho domova nasťahovanú kunu nie je nič príjemné, o čom ste sa už možno presvedčili z vlastnej skúsenosti. Priblížime vám, prečo by ste sa o jej vypudenie mali pokúsiť čo najskôr, aké problémy vám môže spôsobiť aj akými účinnými a zároveň humánnymi spôsobmi ju môžete z vašej domácnosti vypudiť.

Prečo sa pred kunami treba mať na pozore

Hoci kuna pôsobí v porovnaní s inými škodcami na prvý pohľad pomerne neškodne, nenechajte sa jej vzhľadom oklamať. Pokiaľ si za svoje nové bydlisko totiž zvolí povalu alebo podkrovie vášho domu, stane sa pre vás zdrojom viacerých nepríjemností a problémov. Obzvlášť počas zimných mesiacov by ste sa mali mať na pozore, kuna sa k vám však v honbe za teplým a útulným brlohom môže nasťahovať prakticky kedykoľvek a to obzvlášť v prípade, že bývate na vidieku alebo neďaleko lesa. Vďaka svojmu malému a ohybnému telu, ako aj výnimočným lezeckým schopnostiam si kuna cestu do vašej domácnosti dokáže ľahko nájsť a ak sa jej raz u vás zapáči, veľmi rýchlo sa udomácni.

Čím dlhšie kuna pod vašou strechou pobýva, tým viac sa začínajú hromadiť jej výkaly, ktoré nepríjemne zapáchajú. Nepatrí navyše k živočíchom, ktoré by boli známe svojou čistotnosťou a ako mäsožravec si s obľubou donesie do brlohu svoju potravu, či už ide o vajíčka, hmyz, menších hlodavcov alebo vtákov. Nezjedené zvyšky jej obživy začínajú postupne na povale hniť, čo sa samozrejme čoskoro stane zdrojom ďalšieho prenikavého zápachu a to tak pod strechou rodinného domu, ako aj chaty, drevenice či chalupy.

Kuny navyše rady hryzú a ich ostrým zúbkom dokáže podľahnúť aj zdanlivo odolný materiál. Pod strechou patria k najčastejším obetiam kún zateplenie či tepelná izolácia, brúsiť si zuby však dokážu aj na kábloch, elektrickom vedení či iných predmetoch. Nehovoriac o tom, že kuny svojím pohybom a hryzením v podkroví výrazne rušia a ak sa vaša spálňa nachádza v blízkosti strechy, pokojný spánok vám určite nedoprajú. V neposlednom rade môže byť kuna nositeľkou rôznych nebezpečných chorôb, ako je besnota či prašivina a preto by sa nemala dostať do kontaktu s obyvateľmi domu ani domácimi zvieratami.

Ako na odplašenie kuny humánne a efektívne

Na začiatok je dôležité zdôrazniť, že v našich podmienkach má kuna štatút chráneného živočícha a preto ju nemožno usmrtiť. Na jedy či rôzne smrtiace pasce a iné metódy, ktorých výsledkom je zabitá kuna, tak radšej rovno zabudnite. V súčasnosti máte navyše k dispozícii oveľa modernejšie postupy a účinné zariadenia, vďaka ktorým sa kuny rýchlo a jednoducho zbavíte bez potreby jej usmrtenia.

Obzvlášť vyhľadávaným riešením sú predovšetkým ultrazvukové odpudzovače vydávajúce intenzívne zvuky natoľko prekážajúce kunám a iným drobným hlodavcom, že jednoducho priestor v dosahu odpudzovača opustia. Štandardný odpudzovač je vybavený automatickou zmenou kmitočtu, rozsahom do desiatok metrov štvorcových v interiéri a v prípade potreby vám poslúži aj v exteriéri. Jeho signál účinne plaší kuny a iných škodcov, na druhej strane však neprekáža ľudskému uchu ani bežným domácim miláčikom. Praktický elektronický odpudzovač kuny si môžete zadovážiť vo verziách Profi, Auto, Klasik alebo Plus.

Ďalšie možnosti pre odpudenie kuny

Alternatívnym riešením pre odplašenie kuny spod vašej strechy sú takzvané pachové ohradníky teda spreje a koncentráty obsahujúce vybrané pachové látky. Pre náš čuch nepredstavujú žiadny problém, škodcom však silná aróma rozhodne nevonia. V prípade kún sa môžete spoľahnúť napríklad na pachový ohradník Antifer proti kunám alebo pachový odpudzovač Total odor Kuna, ktorého aplikáciu uľahčuje mechanický rozprašovač. Pokiaľ vás prítomnosť kuny netrápi pod strechou, ale v motore vášho automobilu, oceníte pachovú tyčinku proti kunám a všestranným, ako aj cenovo dostupným riešením je napokon závesný pachový odpudzovač na kuny.

V neposlednom rade môžete pre vysťahovanie kuny z vášho podkrovia či povaly použiť odchytové pasce s návnadami. Ako už naznačuje ich pomenovanie, tie chránenému zvieratku neublížia a napriek tomu splnia svoju záchytnú funkciu. Takéto pasce sa vyrábajú z rôznych materiálov a sú dostupné vo viacerých rozmeroch v závislosti od veľkosti hlodavca, ktorého s ich pomocou máme v pláne odchytiť. Vzhľadom na ostré a odolné zúbky, ktorými kuna disponuje je najvhodnejšie spoľahnúť sa kvalitné kovové pasce, do ktorých ako lákavú návnadu na kunu vložíte napríklad vajíčka.

Kuna domová

 

Holuby na balkóne. Ako sa ich zbaviť?

Holuby na balkóne. Ako sa ich zbaviť?

Zrejme neexistuje mesto, v ktorom by nežili holuby. Tieto mestské operence sú považované za škodcov. A ten, kto má skúsenosť s holubmi na balkóne, vám určite bez okolkov povie, že je to doslova katastrofa. Nie je vôbec jednoduché ich odplašiť. Prilietajú v hojných počtoch a na balkóne narobia poriadne škody. Sú tiež prenášačmi chorôb. Neželané holuby na balkóne dokážu byť tak otravné, až máte chuť uchýliť sa k drastickému riešeniu. Predtým však skúste holuby odplašiť humánne.

Zabojujte proti holubom na balkóne

Vzduchovku zatiaľ odložte a s usmrcovaním holubov ešte počkajte. Možno ste nevyskúšali všetky možnosti, ako ich odplašiť. Prinášame vám prehľad tých najbežnejších a najúčinnejších.

 1. Mechanické zábrany. Veľmi účinné je použitie rôznych mechanických zábran, ktoré rozmiestnite tam, kde si holuby sadajú. Teda napríklad na balkónové zábradlie, okennú rímsu a podobne. Sú to rôzne hroty alebo bodáky, ktoré zabránia holubovi zosadnúť. Ich nevýhodou je však to, že ak ich inštalujete napríklad na zábradlie, nechytíte sa ho už ani vy. Ďalšou možnosťou sú sieťky proti vtáctvu. Tie zabránia vtákom, aby sa na balkón vôbec dostali. Je tu však podobná nevýhoda. Ak dáte na balkón sieťku, už sa z neho nevykloníte. Okrem toho, holub sa do sieťky môže zamotať a uhynúť.
 2. Spreje proti holubom. Existujú rôzne typy sprejov. V princípe však fungujú rovnako. Je potrebné nimi postriekať priestor, kde sa neželaný návštevník vždy vracia, teda napríklad balkón. Holubom vadí zápach zo spreja a preto sa na miesto nevrátia. Účinnosť týchto sprejov však môžu ovplyvniť napríklad výrazné okolité pachy.
 3. Atrapy dravcov. Holuby majú rešpekt pred dravým vtáctvom, ale napríklad aj pred havranmi, ktoré im zvyknú kradnúť vajcia. Preto môžete skúsiť umiestniť na balkón atrapu havrana. Pozor! Po istom čase ho presuňte, pretože holub môže zistiť, že sa jedná len o atrapu.
 4. Zvukové plašiče holubov. Jedná sa o zariadenia, ktoré vydávajú zvuky ako dravé vtáctvo. Tento spôsob plašenia holubov však na balkón nie je veľmi vhodný. Hlasné zvuky by vám určite vadili. Používa sa skôr v parkoch a na verejných priestranstvách.
 5. Použite ultrazvukový plašič holubov na balkón. Veľmi účinný a jednoduchý prostriedok na plašenie vtákov. Je to elektronický odpudzovač – plašič vtákov, ktorý vydáva ultrazvukové signály. Pre vtákov sú veľmi nepríjemné a preto sa vyhýbajú priestorom v dosahu prístroja. Plašič pravidelne mení frekvenciu a výkon, aby si vtáky na signály nezvykli. Odpudzovač zapojíte do elektriny a zbavíte sa tak holubov v dosahu až 40 metrov! Funguje aj ako plašič lastovičiek alebo iného neželaného vtáctva. Tento jednoduchý spôsob vás zbaví holubov rýchlo a bez starostí.

Prečo je holub na balkóne problém?

Ak ešte skúsenosti s holubmi nemáte, možno sa pýtate, prečo by vám na balkóne mali vadiť. Sú predsa prirodzenou súčasťou miest, mnohí ľudia ich chovajú a dokonca kŕmia voľne žijúce holuby. To je pravda. No ak by sa holub usadil práve na vašom balkóne, určite by ste zmenili názor. Ako prvé by ste si všimli množstvo trusu. Holuby dokážu znečistiť balkón doslova za pár minút. A to nielen podlahu, ale aj steny, či dokonca čerstvo vyprané a vyvesené šatstvo. S množstvom trusu sa spája aj nepríjemný zápach. A len čo trus prácne umyjete, o pár chvíľ je tam znova! Veľkým problémom je tiež to, že trus, ale aj samotné holuby, prenášajú rôzne pre človeka nebezpečné ochorenia. Napríklad tehotné ženy a deti by s holubím trusom a vtákmi vôbec nemali prichádzať do kontaktu.

Okrem rizika chorôb, špiny a zápachu vás po čase môže otravovať aj ich večné hrkútanie. Na chvíľu je tento zvuk možno príjemný. Ale ak ho počúvate celé dni, od rána do večera, iste vám po čase bude vadiť. Kúsky alobalu alebo staré cédečká, zavesené na šnúrkach, ste už možno skúsili. Ale holuby ich ignorovali. Použite teda zaručený spôsob na plašenie vtákov. Vyskúšajte ultrazvukový plašič holubov na balkón.

 

Máte v dome myši? Zbavte sa ich skôr, ako vám znečistia domácnosť!

Máte v dome myši? Zbavte sa ich skôr, ako vám znečistia domácnosť!

Vonku sa ochladzuje a vám sa do domu, ako každý rok, začínajú sťahovať nepríjemné hlodavce. Myši totiž s príchodom chladnejších dní hľadajú útočisko, v ktorom im nielenže bude teplo, ale budú mať aj ľahký prístup k potrave. Iste nie ste nadšení. Veď myši so sebou do domu prinášajú nečistoty, zápach a v neposlednom rade riziko rôznych infekčných ochorení. Čo s tým?

Prečo sa myši sťahujú do domov

Ako sme už spomenuli, myši hľadajú s príchodom zimy ideálne útočisko. A to nájdu práve v ľudskom obydlí. Majú tu totiž príjemne teplo, jednoduchý prístup k potrave a zároveň veľa možností, kam sa ukryť. V takýchto podmienkach je pre myš veľmi jednoduché prežívať a rozmnožovať sa. Aj preto je myš v dome veľký problém. Ak sa jej totiž nezbavíte, veľmi rýchlo sa môže rozmnožiť a vytvoriť celú myšaciu kolóniu!

Myši stačí naozaj malá škáročka, v ktorej pokojne prečká celý deň a ruch v domácnosti. Dokáže liezť po kolmej stene, pohybovať sa po úzkych hranách a dokonca aj plávať vo vode. V domácnosti sa teda vie dokonale ukryť a po celý deň sa vyhýbať človeku. Spočiatku si jej prítomnosť ani nemusíte všimnúť. Večer potom vylieza zo svojho úkrytu, lomozí a hľadá obživu.

Ak si prítomnosť myši vo vašom dome ihneď nevšimnete, upozornia vás na ňu výkaly, ktoré po sebe zanecháva. Tie sa podobajú na zrniečka rasce a nájdete ich doslova všade. Roztrúsené po kuchynskej linke, v špajze a nezriedka aj v posteli. Čo je určite veľmi nepríjemné. Ak už sa myš dotkla potravín alebo ich infikovala výkalmi, je nutné všetko vyhodiť a povrchy dokonale vyčistiť. Okrem toho vás na prítomnosť myší upozorní aj nepríjemný charakteristický zápach, prípadne obhryzené tkaniny, nábytok, knihy a potraviny. Takže je najvyšší čas proti myšiam zakročiť!

Pomôžu babské recepty, aj pasca na myši

Klasický spôsob, ako sa nechcených návštevníkov zbaviť, je pasca na myši, prípadne lepidlo na myši. Určite ale uznáte, že to nie je príliš humánne. Ak sa teda myši chcete len zbaviť, ale netúžite ju zneškodniť, použite iné spôsoby.

Veľmi jednoducho ju môžete chytiť pomocou zaváraninovej fľaše a návnady. Ako? Na kus kartónu položte návnadu, napríklad kúsok chleba. Nad návnadu položte zaváraninovú fľašu (dnom nahor) a z jednej strany ju podložte, napríklad orechovou škrupinou. Myš vkĺzne pod fľašu, aby si uchmatla návnadu. No zároveň fľašu zvalí a ocitne sa tak v nej. Potom ju ľahko, pomocou kartónu, vynesiete von. Tento spôsob ale nie je stopercentne účinný. Občas totiž myš dokáže s návnadou prekĺznuť tak šikovne, že fľaša ostane nepohnutá. Okrem toho, je to trošku prácne. Je totiž potrebné nastražiť viac fliaš, aby ste mali istotu, že sa myš chytí.

Vyskúšajte tiež odpudiť myši silným zápachom. Poslúžia vám rôzne výrazné esenciálne oleje, napríklad mätový alebo klinčekový. Pokropte ním miestnosť, v ktorej držíte potraviny a kde sa zdržiavajú myši. Zápach by ich mal odpudiť. Podobne využijete aj amoniak, či naftalín.

Podľa niektorých rád je vhodné obaliť miesta, kadiaľ myš prechádza, alobalom. Vraj myšiam veľmi vadí a na takéto miesto sa už nevrátia. Skúste teda alobal použiť napríklad na police v špajze.

Vyskúšali ste už takmer všetko, no myš si ďalej spokojne hoduje na vašich zásobách, znečisťuje vám domácnosť a otravuje vás jej šramotenie v noci? Nabudúce ju do svojho domu radšej vôbec nevpustite! Ale nebojte sa, existuje jednoduchý spôsob, ako sa jej zbaviť. Ako na to?

Odpudzovač hlodavcov nepustí myš do vášho domu

Perfektný a veľmi jednoduchý spôsob, ako sa zbaviť myší, respektíve ich k vám vôbec nepustiť, je odpudzovač myší. Ak si chcete kúpiť naozaj kvalitný odpudzovač myší recenzie vám určite pomôžu. Aký odpudzovač si teda vybrať a čo to vlastne je? Veľa ľudí si nevie vynachváliť elektronické odpudzovače hlodavcov. Môžu sa použiť v interiéri, aj exteriéri. Generujú špecifické ultrazvukové signály, ktoré sú pre človeka nepočuteľné, ale pre hlodavce veľmi nepríjemné. Až tak, že hlodavce zo zasiahnutého priestoru utečú. Tieto signály sa v určitých intervaloch menia, aby si na ne hlodavce nezvykli. Preto je odpudzovač taký výkonný. Ultrazvukový odpudzovač iba zapojte do elektrickej energie. Nemusíte sa trápiť s nastavovaním pascí. Proste zapnite odpudzovač a o nič sa nestarajte! Od myší budete mať zaručene pokoj.

Odpudzovač si vyberte v závislosti od toho, aký veľký priestor potrebuje ochrániť. Tie najvýkonnejšie dokážu odpudiť hlodavce až v okruhu 500 m2 v interiéri a 21 m v stostupňovom uhle v exteriéri. A to je už naozaj postačujúce aj pre veľké rodinné domy, rozľahlejšie záhrady, či rôzne prevádzky.

Verte, že ak použijete takýto odpudzovač hlodavcov skúsenosti s ním budete mať iba pozitívne. Myši a drobné hlodavce sa vášmu domu budú oblúkom vyhýbať! Výhodou je tiež to, že odpudzovač vám bude bez problémov slúžiť dlhé roky. Nemusíte kupovať vždy nové pasce/lepidlá na myši. Stačí jeden elektronický odpudzovač, ktorý sa o všetko postará.

Deramax-Auto Ultrazvukový odpudzovač-plašič kún a hlodavcov do auta
Deramax-Auto Ultrazvukový odpudzovač-plašič kún a hlodavcov do auta
Deramax-Profi Ultrazvukový odpudzovač-plašič kún a hlodavcov
Deramax-Profi Ultrazvukový odpudzovač-plašič kún a hlodavcov
Deramax-Klasik Ultrazvukový odpudzovač-plašič kún a hlodavcov
Deramax-Klasik Ultrazvukový odpudzovač-plašič kún a hlodavcov

Máte pod kapotou auta kuny? Takto sa ich zbavíte!

Sú veľmi šikovné a inteligentné. Ak sa kunám zapáči pod kapotou vášho auta, máte problém. Dostať ich odtiaľ totiž vôbec nebude jednoduché. A môžu tam narobiť poriadne škody!

Čo spôsobí kuna v aute?

Myslíte si, že ak parkujete v garáži, vyhrali ste nad kunou? Tak to ste na omyle. Kune stačí naozaj maličká škáročka na to, aby sa dostala dovnútra. Pokojne sa pretiahne aj cez štrbinu pod dverami. Takže ani v garáži nie je vaše auto v bezpečí. A to najmä v zime, kedy si kuna hľadá teplý brloh. Vtedy je pre ňu vyhriaty motor auta doslova rajom. Nebezpečenstvo sa zvyšuje, ak žijete v blízkosti lesov, kde sa kuny vyskytujú častejšie. Čo teda taká kuna v aute dokáže? Nič príjemné.

Ak by sme mali spomenúť tie menšie problémy, začneme nečistotami a zápachom. Kuna sa živí vajíčkami, hlodavcami, vtákmi a nezriedka si trúfne aj na hydinu. Svoju usmrtenú korisť odvlečie do brlohu, kde si na nej pochutnáva. Ak sa teda usídli pod kapotou vášho auta, pripravte sa na pravidelný prísun hnijúcich ostatkov zvierat a nepríjemný zápach. No nečistota nie je to jediné, čo hrozí vášmu autu, ak sa doň nasťahuje kuna.

Omnoho horším problémom je to, že kuna si rada pochutnáva aj na rôznych izoláciách a gumových častiach v aute. Na tých si nielenže brúsi zúbky, ale ich aj konzumuje. Niektoré sú totiž vyrábané z ekologických materiálov, ktoré kune chutia. Často sa stáva, že prehryzie aj káble! Hrozí to najmä v zime, kedy je pre ňu teplý motor auta útočiskom. Ak sa vám teda ráno nepodarí naštartovať auto, môže ísť o vážnejší problém, ako je vybitá batéria. Kuna môže mať na svedomí aj káble od elektroinštalácie, zapaľovania, či dokonca brzdové hadice. A to je už naozaj nebezpečné. Takže ak si všimnete, že sa vo vašom aute usídlil neželaný návštevník, okamžite konajte. Čo treba urobiť?

Zaberajú na kunu v aute babské recepty?

Viete, že kunu nesmiete zabiť? Loviť ju môžu len poľovníci. Musíte teda nájsť humánny spôsob, ako sa jej zbaviť. Mnohí motoristi tvrdia, že im kunu pomohli vypudiť rôzne domáce recepty. Z tých najpoužívanejších môžeme spomenúť napríklad ľudské vlasy. Kuna sa totiž ľudí bojí. Schovajte teda pod kapotu chuchvalec vlasov, zabalený do pančuchy. Veľmi účinnou zbraňou proti kune sú pachy. Silné parfumy, aromatické oleje, či kozmetika s výraznou vôňou, by teda mohli zabrať. Stačí, ak ich pod kapotu nastriekate. Neskúšajte chytiť kunu do pasce je to veľmi náročné pre tieto účely máme pasce na kuny. Či to však ozaj funguje, je otázne. Treba skúsiť! Čo však funguje zaručene, sú špeciálne odpudzovače a spreje proti kunám.

Takto sa kuny zaručene zbavíte

Existujú dva spôsoby, ako sa zbaviť kuny v aute. Oba sú veľmi účinné, no fungujú na úplne odlišnom princípe.

 1. Spreje proti kunám

Ako sme už spomenuli, kuna nemá rada výrazné pachy. Veľmi účinné sú preto spreje proti kunám so špecifickým zápachom. Tie je potrebné nastriekať na miesta v aute, kde sa kuna zdržiava, teda najčastejšie pod kapotu auta. Existujú tiež spreje, ktoré po aplikácii zanechajú lepkavú vrstvu. Takéto spreje sú bez zápachu, no kuny odpudí práve lepivá vrstva. A preto sa miesta, kde je aplikovaná, nedotýkajú. Oba typy sprejov sú vodeodolné a postrek je účinný dlhšiu dobu. Nemusíte sa báť, že ho zmyje napríklad dážď alebo sneh.

 1. Odpudzovače kún a hlodavcov do auta

Čo je ešte lepšie, ako sa snažiť kún v aute zbaviť? No predsa vôbec ich do auta nepustiť! Ako to dosiahnuť, keď kune stačí na to, aby sa kdekoľvek dostala, aj drobná škára? Použite špeciálne ultrazvukové odpudzovače kún do auta. Takýto odpudzovač nie je nutné pripájať na autobatériu, pretože je napájaný bežnou 9V batériou. Oproti odpudzovačom, ktoré sú napájané autobatériou, je to veľká výhoda. Nehrozí tu totiž nebezpečenstvo vyradenia elektroniky vozidla. Odpudzovač vydáva krátke a intenzívne ultrazvukové signály, ktoré sú pre ľudské ucho nepočuteľné, no pre kuny a hlodavce veľmi nepríjemné. Tento plašič je vhodný nielen pre osobné autá, ale dokonca aj pre poľnohospodárske stroje, karavany, lode a podobne.

Nemusíte sa báť, že vám spreje proti kunám alebo odpudzovače „vybielia“ peňaženku. Spreje sú lacnejšie, ale na druhej strane vám odpudzovače vydržia naozaj veľmi dlho, a to aj pri nepretržitej prevádzke. Ak použijete lítiovú batériu, výdrž je až dva roky. Stačí si teda len zvoliť, ktorý spôsob boja proti kunám je pre vás pohodlnejší a vhodnejší.

 

 

 

 

 

Zaručený spôsob, ako sa zbaviť potkanov

Vyskúšali ste už všemožné spôsoby, ako sa zbaviť potkanov, no hlodavce sa aj tak po čase objavia? Hľadáte zaručený spôsob, ktorý vás tejto nepríjemnosti nadobro zbaví? Existuje veľmi jednoduché a účinné riešenie. Čo robiť, aby sa potkany vyhýbali vášmu obydliu?

Potkany k sebe nelákajte!

V prvom rade urobte opatrenia, aby sa na vašom pozemku a v blízkosti vášho obydlia potkany nemnožili. Je treba dodržiavať niekoľko zásad:

 • Udržiavajte poriadok. Po dvore a v záhrade nenechávajte rozhádzané rôzne haraburdy. Potkany sa v neporiadku radi ukrývajú.
 • Potraviny a krmivo dobre uskladnite. Nenechávajte otvorené vrecia s krmivom alebo obaly od potravín.
 • Pozor na zvyšky potravy. Ak zbadáte výskyt potkanov, zvyšky potravín aspoň na čas nevyhadzujte do kompostu. Sú pre hlodavce lákadlom.
 • Buďte obozretní, ak chováte zvieratá. Potkany sa radi zdržiavajú tam, kde sa chovajú zvieratá ako králiky, či hydina. Majú tak jednoduchý prístup ku krmivu. Preto pri kŕmení zvierat im nasypte len toľko, koľko skutočne spotrebujú. Nenechávajte zvyšky potravy len tak pohodené.

Potkany odplašíte veľmi jednoducho

Ak ste všetky vyššie uvedené opatrenia už urobili, je čas sa potkanov zbaviť nadobro. Samozrejme, použiť môžete klasický jed na potkany, lepidlo a bežne používaná je tiež pasca na potkany. Tieto spôsoby však nie vždy fungujú. Inteligentné potkany sa im veľmi jednoducho vyhnú. Aký je teda zaručený spôsob? Použite elektrický odpudzovač potkanov. Ide o jednoduché zariadenie, ktoré zapojíte do elektriny. Plašič potkanov začne vysielať ultrazvukové signály, ktoré sú pre potkany a iné hlodavce veľmi nepríjemné. V krátkom čase teda priestor opúšťajú. Takýto plašič potkanov je vynikajúci aj ako prevencia. Ak ho máte, potkany do priestoru v dosahu prístroja vôbec neprídu.

Aké sú výhody odpudzovača potkanov?

Oproti klasickým spôsobom likvidácie hlodavcov, ako je napríklad pasca na potkany alebo jed na potkany, má odpudzovač potkanov nesporné výhody. V prvom rade, potkanov sa zbavíte a vôbec si nemusíte „zašpiniť ruky“. Žiadne zdochliny a pozostatky hlodavcov, ktoré by ste museli odpratávať! V konečnom dôsledku je výhodou aj cena. Za plašič potkanov zaplatíte jednorazovo, no slúžiť vám bude naozaj dlho. Kým pasce a jedy musíte kupovať opakovane a ich účinok nemusí byť stopercentný. Ak sa teda chcete zbaviť potkanov bez práce, za dobrú cenu a naozaj jednoducho, použite odpudzovač potkanov.