Barion Pixel

Kuna pod strechou

Ako vysťahovať kunu spod strechy?

Mať pod strechou vášho domova nasťahovanú kunu nie je nič príjemné, o čom ste sa už možno presvedčili z vlastnej skúsenosti. Priblížime vám, prečo by ste sa o jej vypudenie mali pokúsiť čo najskôr, aké problémy vám môže spôsobiť kuna v streche aj akými účinnými a zároveň humánnymi spôsobmi ju môžete z vašej domácnosti vypudiť. 

Prečo sa pred kunami treba mať na pozore

Hoci kuna pôsobí v porovnaní s inými škodcami na prvý pohľad pomerne neškodne, nenechajte sa jej vzhľadom oklamať. Pokiaľ si za svoje nové bydlisko totiž zvolí povalu alebo podkrovie vášho domu, stane sa pre vás zdrojom viacerých nepríjemností a problémov. Obzvlášť počas zimných mesiacov by ste sa mali mať na pozore, kuna sa k vám však v honbe za teplým a útulným brlohom môže nasťahovať prakticky kedykoľvek a to obzvlášť v prípade, že bývate na vidieku alebo neďaleko lesa.

Vďaka svojmu malému a ohybnému telu, ako aj výnimočným lezeckým schopnostiam si kuna cestu do vašej domácnosti dokáže ľahko nájsť a ak sa jej raz u vás zapáči, veľmi rýchlo sa udomácni. Kuna v dome je vážny problém je potrebné presne lokalizovať kde sa nachádza či je kuna v podkroví, alebo je kuna na povale.

Kuny si svoje teritórium, rovnako ako aj iné zvieratá, pravidelne značkujú, vždy nepríjemne zapáchajúcimi výkalmi a močom.

Čím dlhšie kuna pod vašou strechou pobýva, tým viac sa začínajú hromadiť jej výkaly, ktoré nepríjemne zapáchajú. Nepatrí navyše k živočíchom, ktoré by boli známe svojou čistotnosťou a ako mäsožravec si s obľubou donesie do brlohu svoju potravu, či už ide o vajíčka, hmyz, menších hlodavcov alebo vtákov. Nezjedené zvyšky jej obživy začínajú postupne na povale hniť, čo sa samozrejme čoskoro stane zdrojom ďalšieho prenikavého zápachu a to tak pod strechou rodinného domu, ako aj chaty, drevenice či chalupy.

Kuny navyše rady hryzú a ich ostrým zúbkom dokáže podľahnúť aj zdanlivo odolný materiál. Pod strechou patria k najčastejším obetiam kún zateplenie či tepelná izolácia, brúsiť si zuby však dokážu aj na kábloch, elektrickom vedení či iných predmetoch. Nehovoriac o tom, že kuny svojím pohybom a hryzením v podkroví výrazne rušia a ak sa vaša spálňa nachádza v blízkosti strechy, pokojný spánok vám určite nedoprajú.

V neposlednom rade môže byť kuna nositeľkou rôznych nebezpečných chorôb, ako je besnota či prašivina a preto by sa nemala dostať do kontaktu s obyvateľmi domu ani domácimi zvieratami.

Ako na odplašenie kuny humánne a efektívne

Na začiatok je dôležité zdôrazniť, že v našich podmienkach má kuna štatút chráneného živočícha a preto ju nemožno usmrtiť. Na jedy či rôzne smrtiace pasce a iné metódy, ktorých výsledkom je zabitá kuna, tak radšej rovno zabudnite. V súčasnosti máte navyše k dispozícii oveľa modernejšie postupy a účinné zariadenia, vďaka ktorým sa kuny rýchlo a jednoducho zbavíte bez potreby jej usmrtenia.

Obzvlášť vyhľadávaným riešením sú predovšetkým ultrazvukové odpudzovače vydávajúce intenzívne zvuky natoľko prekážajúce kunám a iným drobným hlodavcom, že jednoducho priestor v dosahu odpudzovača opustia. Štandardný odpudzovač je vybavený automatickou zmenou kmitočtu, rozsahom do desiatok metrov štvorcových v interiéri a v prípade potreby vám poslúži aj v exteriéri. Jeho signál účinne plaší kuny a iných škodcov, na druhej strane však neprekáža ľudskému uchu ani bežným domácim miláčikom. Praktický elektronický odpudzovač kuny si môžete zadovážiť vo verziách Profi, Auto, Klasik alebo Plus.

Ďalšie možnosti pre odpudenie kuny

Alternatívnym riešením pre odplašenie kuny spod vašej strechy sú takzvané pachové ohradníky teda spreje a koncentráty obsahujúce vybrané pachové látky. Pre náš čuch nepredstavujú žiadny problém, škodcom však silná aróma rozhodne nevonia. V prípade kún sa môžete spoľahnúť napríklad na pachový ohradník Antifer proti kunám alebo pachový odpudzovač Total odor Kuna, ktorého aplikáciu uľahčuje mechanický rozprašovač. 

Pokiaľ vás prítomnosť kuny netrápi pod strechou, ale v motore vášho automobilu, oceníte pachovú tyčinku proti kunám a všestranným, ako aj cenovo dostupným riešením je napokon závesný pachový odpudzovač na kuny.kuna v motore automobilu

V neposlednom rade môžete pre vysťahovanie kuny z vášho podkrovia či povaly použiť odchytové pasce s návnadami. Ako už naznačuje ich pomenovanie, tie chránenému zvieratku neublížia a napriek tomu splnia svoju záchytnú funkciu. Takéto pasce sa vyrábajú z rôznych materiálov a sú dostupné vo viacerých rozmeroch v závislosti od veľkosti hlodavca, ktorého s ich pomocou máme v pláne odchytiť. Vzhľadom na ostré a odolné zúbky, ktorými kuna disponuje je najvhodnejšie spoľahnúť sa kvalitné kovové pasce, do ktorých ako lákavú návnadu na kunu vložíte napríklad vajíčka.

Kuna domová, kuna lesná

Pomoc, máme doma blchy! Ako sa ich zbaviť?

Pomoc, máme doma blchy! Ako sa ich zbaviť?

Vedeli ste o tom, že poznáme niekoľko druhov bĺch? Všetky dospelé blchy sú vonkajšie parazity teplokrvných zvierat a vtákov, pričom na prvý pohľad vyzerajú ako iná skupina hmyzu. Sú bez krídel, bočne sploštené a majú rôznu farbu od sivastej až po tmavú mahagónovú. Ich ústa sú prispôsobené na sanie krvi z hostiteľského zvieraťa, prípadne človeka. Blchy najčastejšie postihujú ľudí, ale tiež psy a mačky.

Aký je životný cyklus bĺch?

Blcha kladie pomerne veľké vajíčka, ktoré sú oválne, biele a priesvitné. Hoci sú vajíčka mierne lepkavé, takmer vždy spadnú z hostiteľského zvieraťa do oblasti podstielky a po dvoch alebo troch dňoch sa vyliahnu. Larvy sú biele a živia sa rôznou potravou. Medzi ich charakteristické črty patria najmä to, že sú malé, beznohé a na tele nesú dlhé chlpy. Larvy nemajú oči, ale sú veľmi citlivé na svetlo. Živia sa organickými látkami a krvou vo výkaloch dospelých bĺch. Trvanie larválneho štádia je asi 2 týždne. Zaujímavosťou je, že i dospelý jedinec môže zostať v kukle, kým okolo neho neprejde potenciálny hostiteľ a nestimuluje jeho konečné vynorenie. Táto schopnosť zostať v nečinnosti po dlhú dobu je kľúčom k ich úspechu.

Kľúčov fakty o blchách:       

  • Tento hmyz hrdzavo hnedej až čiernej farby dosahuje veľkosti 1,5 až 3,5 mm.
  • Ich ploché telá im uľahčujú nosenie a pohyb po chlpoch alebo perách na tele hostiteľa.
  • Blchy, na rozdiel od iného hmyzu majú jednoduché očné škvrny s jednou bikonvexnou šošovkou, čo je jedna z ich známych čŕt.
  • Tvrdé platničky nazývané sklerity, ktoré majú veľa chĺpkov a krátke ostne sú nasmerované dozadu a pokrývajú celé telo blchy.
  • Sklerity robia telo tvrdým, čo im pomáha odolávať veľkému tlaku a pomáhajú im prispôsobiť sa a prežiť.
  • Blcha má schopnosť kedykoľvek zmeniť svojho hostiteľa, ak nie je schopná sa rozmnožovať.
  • Existuje mnoho hostiteľov, ktorými sa blchy ako parazit živia ako sú psy, mačky, veveričky, králiky, potkany, myši, vtáky a samozrejme i ľudia.
  • Blšie uhryznutie je podobné uhryznutiu komárom, kde je uzlík epidermy podráždený v mieste uhryznutia a vedie k vyvýšenej, červenej a opuchnutej koži. Nazýva sa to aj alergická dermatitída po blchách, ktorá je spôsobená svrbivou kožou.
  • Nielen kvôli skákavým nožičkám, ale tiež vďaka špeciálnemu proteínu dokážu blchy vynikajúco skákať až do výšky 18 cm, a viac ako 30 do diaľky

Koľko druhov bĺch existuje?

Odhaduje sa, že na svete existuje 2500 druhov bĺch, z ktorých približne 325 sa vyskytuje v USA. Viac ako 94 % je spojených s cicavcami a takmer 6 % s vtákmi. Na cicavcoch bolo nájdených najmenej 30 druhov bĺch, ale iba blcha mačacia je vážnym škodcom domácich a hospodárskych zvierat, ale tiež ľudí. Napriek svojmu názvu je blcha mačacia primárna blcha, ktorá napáda i psov.

Kde sa môžu blchy nachádzať?

Larvy a kukly bĺch sa nachádzajú v oblastiach, kde sú domáce zvieratá aktívne. Môže ísť najmä o podložky na spanie pre domáce zvieratá, vlákna hrubých kobercov, čalúnený nábytok či posteľné prikrývky. Vonku v teplých a vlhkých podmienkach sa na určitých miestach, kde domáce zvieratá často odpočívajú, môžu vyvinúť larvy a kukly mačacích bĺch.

Pozor na prípadné uhryznutie!

Uhryznutie u ľudí sa zvyčajne vyskytuje na členkoch a lýtkach. Viacnásobné uhryznutia sú charakteristické pre opakované kŕmenie jednou blchou a nemusia nevyhnutne naznačovať napadnutie mnohých bĺch. Podobne ako iný hmyz cicajúci krv, aj dospelé mačacie blchy reagujú na oxid uhličitý emitovaný teplokrvnými živočíchmi. Ľudia si zvyčajne ich premnoženie spájajú s domácimi miláčikmi, avšak treba mať na pamäti, že prenášajú nebezpečné ochorenia ako sú napríklad tularémia alebo bartonelóza. Blšie uhryznutie sa nesmie škriabať, aby nedošlo k zaneseniu infekcie a zapáleniu rán. Dané miesto treba vydezinfikovať a použiť chladivý gél z aloe vera či inú masť, ktorá zmierni opuch.

Ako sa zbaviť bĺch?

Deltasect rozprašovač je  učený k priamemu použitiu proti lezúcemu hmyzu a článkonožcom vo vnútorných priestoroch. Výhodou je, že poskytuje dlhodobý účinok, pôsobí kontaktne aj požerovo a usmrcuje hmyz takmer okamžite. Prípravok pre priame použitie je určený na hubenie všetkých vývojových štádií lezúceho hmyzu ako sú nielen blchy, ale tiež ploštice, rybenky a pod., vo vnútorných priestoroch obytných budov.

PROTECT postrek proti ploštici a blche je vhodný do vnútorných priestorov na ničenie parazitov ako je ploštica a blcha. Moderná formulácia zaručuje vynikajúcu vypudivosť a zároveň dlhotrvajúcu účinnosť pomocou účinnej látky S-metoprén – regulátor rastu hmyzu, ktorý preruší vývojové štádium jedincov.

PROTECT FORTE prášok na lezúci hmyz účinne likviduje lezúci hmyz vo vnútorných aj vonkajších priestoroch ako sú blchy, ale tiež mravce, šváby, ploštice, švehly atď. Prípravok stačí aplikovať tenkou vrstvou na miesta výskytu, úkrytu škodcov, prípadne na potenciálne miesta výskytu škodcov (okolie WC, umývadla, vane atď.)

Nebojte sa kontaktovať profesionálov

V niektorých prípadoch, keď sa škodcovia na jednom mieste premnožia, nemusia uvedené prípravky zabrať. Ako sa zbaviť bĺch v domácnosti, ak teda všetky možnosti zlyhajú? V takom prípade je nutné kontaktovať odborníkov a požiadať ich o profesionálnu likvidáciu bĺch (správne označovaná ako dezinfekcia bĺch, nie deratizácia bĺch). Tí sa postarajú o profesionálne odstránenie týchto škodcov a zároveň vám poradia čo robiť, aby ste sa im v budúcnosti s istotou vyhli.

Ako sa zbaviť lasíc zo súkromného pozemku?

Ako sa zbaviť lasíc zo súkromného pozemku?

Vedeli ste o tom, že lasice patria do čeľade mäsožravých cicavcov? Existuje niekoľko druhov lasíc, ktoré sa značne líšia vo vzhľade a správaní, ale všeobecne povedané, majú dlhé telo, krátke nohy, sú husto osrstené a majú tendenciu byť aktívne predovšetkým v noci, čo ich robí nepolapiteľnými.

Základné charakteristické črty lasíc – drobné cicavce, ktoré sa dostanú kdekoľvek

Lasica má rôznu dĺžku, ale vo všeobecnosti samce merajú okolo 20 – 22 centimetrov a majú dĺžku chvosta 6,5 ​​centimetra, pričom samice merajú okolo 15 – 18 centimetrov a majú dĺžku chvosta 4,5 centimetra. Priemerná lasica váži asi 198 gramov – samce zvyčajne vážia do 115 gramov a samice do 59 gramov.

Ich telo je valcovitého tvaru, je dlhé a štíhle, pričom typické je, že lasice majú veľmi krátke nohy. Ich dlhé štíhle telá im umožňujú nasledovať korisť do nory, a teda byť rýchly a obratný. Jedným z poznávacích znakov je aj to, že na chrbte majú svetlohnedú srsť a ich spodná časť je krémová, prípadne biela. Tieto živočíchy majú mimoriadne ostrý zrak a výborný sluch.

Zaujímavosti o lasiciach , o ktorých by ste mali vedieť aj vy

  • Lasica je malý mäsožravý cicavec, ktorý sa vyskytuje na každom kontinente s výnimkou Austrálie a jej okolitých ostrovov.
  • Títo drobní, ale zlomyseľní predátori sú najmenšie mäsožravé cicavce na svete, ktoré dorastajú od nosa po špičku chvosta maximálne 6 palcov.
  • Hoci sú lasice pomerne bežné zvieratá vo veľkej časti ich prirodzeného výskytu, populácie v určitých oblastiach boli postihnuté stratou biotopov a poľnohospodári ich často považujú za škodcov.
  • Kvôli širokému sortimentu potravy žijú v rôznych biotopoch vrátane lesov, živých plotov, vysokej trávy a múrov.
  • Samice zostávajú na svojom území počas celého roka, avšak počas obdobia párenia samce odchádzajú na dlhšie vzdialenosti, a to mimo svojho normálneho rozsahu, aby našli partnera. Lasice si nerobia žiadnu trvalú noru, zvyčajne využívajú tunel alebo noru niektorého zo zvierat, ktoré zožrali.
  • Prebytočnú potravu si často ukladajú do skrýš blízko vchodu do jedného zo svojich hniezd.
  • Majú tendenciu pohybovať sa po zemi v sérii krátkych slučkových skokov a často sa zastavujú, aby sa postavili na zadné nohy a preskúmali svoje prostredie. Sú tiež vynikajúcimi horolezcami.

Ako je to s rozmnožovaním lasíc?

Tieto najmenšie cicavce na svete sa rozmnožujú medzi aprílom až augustom, keďže ide o jediný čas, kedy sa samce a samice spájajú. Obdobie tehotenstva trvá približne 5 týždňov. Mláďatá v 4. týždni otvárajú oči. Schopné zabíjať a loviť sú v 5. až 8. týždni. Čo stojí za zmenku je fakt, že častokrát sprevádzajú svoju matku na loveckých výpravách. Vo voľnej prírode sa lasice dožívajú 2 až 3 rokov, v zajatí do 10 rokov.

Čím sa lasice živia?

Lasice sa živia malými cicavcami, pričom myši a hraboše tvoria 60% až 80% ich potravy, ale jedia tiež potkany, žaby a vtáky. Ich korisť je zabitá ostrým uhryznutím do zadnej časti krku. Lasice sú ohrozené najmä dravými vtákmi či mačkami.

Lasice ako škodcovia či priatelia?

Poľnohospodári vnímajú lasice ako priateľov, ale i škodcov; sú vynikajúce na odchyt niektorých druhov škodcov ako sú myši, avšak sú považované za škodcov, pretože napádajú a žerú hydinu a vajcia. V niektorých lokalitách po celom svete lasiciam hrozí strata biotopu. Lasice sa niekedy chovajú ako domáce zvieratá, treba však pamätať na to, že nie sú domestikované a môžu byť veľmi agresívne.

Dá sa pred lasicami chrániť?

Ako u iných divokých zvierat, aj tu platí pravidlo prevencie – teda zamedziť škodovým živočíchom prístup do nežiaducich priestorov. Základom je zabezpečiť kurníky a voliéry tak, aby lasice nemohli preniknúť k ohrozeným živočíchom. Netreba však zabúdať na fakt, že lasice sú veľmi malé a dokážu sa pretiahnuť aj veľmi malými priestormi. Všímajte si každé otvory či štrbiny, cez ktoré by sa eventuálne mohli dostať a následne ich opravte. V opačnom prípade sa ich výskyt môže rozširovať.

Ako sa zbaviť lasice jednoducho a efektívne?

Deramax-Profi Ultrazvukový odpudzovač je špičkový ultrazvukový odpudzovač i plašič lasíc, ale tiež iných hlodavcov, ktorý slúži k ochrane priestoru, v ktorom je umiestnený. Generuje špecifické ultrazvukové signály na vysokom ultrazvukovom kmitočte, ktoré sú pre lasice, ale i kuny či myši veľmi nepríjemné, takže po krátkom čase chránený priestor opúšťajú a hľadajú si nové útočisko v iných objektoch, ktoré nie sú chránené.

Ultrazvukový odpudzovač hlodavcov do automobilov eXvision  pracuje na princípe vysielania ultrazvukového signálu s cieľom narušiť sluchový a centrálny nervový systém hlodavcov, a teda je ideálnym pomocníkom pre všetkých vodičov.

PROTECT® NATURAL sprej je určený na odpudzovanie lasíc, ale tiež kún a iných drobných divoko žijúcich cicavcov. Môže sa používať v okolí domu (povala, pivnica, garáž a iné objekty), ale aj ako ochrana motorových vozidiel.

Odpudzovač kún KUNAGONE je vhodný aj na odpudzovanie lasíc, keďže ide o pachový odpudzovač, ktorý stačí umiestniť pod kapotu auta alebo na podkroví a následne vôňa špeciálneho vrecúška vytvorí ochrannú bariéru.

Samozrejme netreba zabúdať na fakt, že v mnohých prípadoch je lepšie zavolať odborníka, ktorý má s odchytom a plašením zvierat bohaté teoretické a praktické skúsenosti. Pokiaľ sa lasice vyskytujú v danom priestore často, prípadne je ich počet vysoký, neváhajte a kontaktujte profesionála, ktorý vám poradí najlepšie riešenie.

https://odpudzovace.sk/wp-content/uploads/2023/02/Diviaky--ako-sa-ich-ucinne-zbavit-a-odplasit-ich.jpg

Diviaky – ako sa ich účinne zbaviť a odplašiť ich?

Nie je žiadnym tajomstvom, že výskyt diviakov na Slovensku je z roka na rok vyšší, a to nielen v prírode ako takej, ale tiež na mnohých sídliskách či v prímestských častiach. Keďže ide o divú zver, pochopiteľne môže tento fakt mnohých obyvateľov vystrašiť, avšak výhodou je, že existujú spôsoby, ako ich výskyt eliminovať.

Základné charakteristické črty diviakov

Vo všeobecnosti sú diviaky stredne veľké až veľké zvieratá so sudovitým statným telom (často so sploštenými stranami), krátkymi a štíhlymi nohami a predovšetkým špicatou hlavou s krátkym krkom. Oči sú malé, avšak naopak uši pomerne veľké, čo je očividné už na prvý pohľad. Každá noha má štyri prsty, z ktorých bočné prsty sú kratšie a umiestnené vyššie na končatine. Chvost, ktorý sa môže meniť od rovného po stočený, je krátky a pokrytý srsťou, najmä smerom ku špičke. Ide teda o základné charakteristické črty, vďaka ktorým je možné diviaka spoznať aj z diaľky.

Zaujímavosti o diviakoch

  • Sfarbenie srsti pozorované medzi divými ošípanými je mimoriadne rôznorodé, od jednofarebných až po zmiešané.
  • Srsť je hrubá a štetinová a môže sa líšiť od riedko až po husto osrstenú.
  • Samce diviakov majú zhrubnutú podkožnú vrstvu tkaniva, bežne označovanú ako štít, ktorá prekrýva najvzdialenejšie svaly v oblasti bočných ramien kanca.
  • Horné kly sú u samcov ohnuté nahor a pravidelne sa brúsia o spodné, aby sa vytvorili ostré hrany. Kly bežne merajú okolo 6 cm, vo výnimočných prípadoch aj 12 cm.
  • Samice majú tiež ostré kly, ale sú menšie a nevyčnievajú ako kly samcov.
  • V prípade diviakov sa veľkosť ich domova líši podľa počtu samcov v skupine, dostupnej potravy, geografického rozsahu a akýchkoľvek hrozieb predácie. Samice majú zvyčajne menšie obydlia a zdržiavajú sa v krytých oblastiach, aby chránili seba a svoje mláďatá

Kde sa diviaky nachádzajú?

Diviaky možno nájsť v rôznych biotopoch, pričom môžu obývať trávnaté plochy, zalesnené lesy, poľnohospodárske oblasti, kroviny i močiare. Medzi ich hlavné potreby patria najmä vodné zdroje a úkryt, aby sa mohli skryť pred predátormi. Vyskytujú sa v mnohých klimatických podmienkach, ale zvyčajne sa vyhýbajú extrémnemu teplu alebo chladu.

Ako je to s rozmnožovaním u diviakov?

Sexuálna aktivita a produkcia testosterónu u samcov – diviakov je spúšťaná klesajúcou dĺžkou dňa, pričom vrchol dosahuje v polovici jesene. Osamelé samce sa presúvajú do ženských skupín a bojujú o dominanciu, pričom najväčší a najdominantnejší samci dosahujú najväčšie párenie. Párenie môže trvať aj viac ako 45 minút. Následne gravidita trvá približne 115 dní a prasnica opustí skupinu 1–3 dni pred pôrodom, aby si postavila hniezdo z vegetácie a nečistôt. Samotný pôrod trvá 2 až 3 hodiny a prasnica i prasiatka zostávajú v hniezde alebo blízko neho 4 až 6 dní. Prasnice sa znova zapoja do skupiny po 4 až 5 dňoch.

Ako diviaky medzi sebou komunikujú?

Diviaky počas agresívneho správania vrčia a škrípu, aby dali najavo vzrušenie. Ich dlhé a sploštené ňufáky im poskytujú veľmi dobrý čuch, čo je pre nich jedna z najznámejších čŕt vôbec. Keď diviaky hľadajú potravu, držia rypák pri zemi, čo môže sťažiť vnímanie blízkych predátorov. Rovnako tak môžu zanechať chemické stopy trením o zem. Ich oči sú po stranách hlavy, čo im umožňuje dobré periférne videnie. Väčšinou sa spoliehajú na svoj dobre vyvinutý čuch a sluch.

Akú stravu preferujú?

Diviaky väčšinou jedia rastlinnú stravu vrátane plodín, ovocia, orechov, koreňov a zelených rastlín. Je tiež známe, že konzumujú vtáčie vajcia, mŕtve zvieratá, hlodavce, hmyz a červy. Avšak menia svoju potravu tiež v závislosti od toho, čo je k dispozícii, čo sa mení v závislosti od ročného obdobia, poveternostných podmienok a lokality. Majú tendenciu loviť večer a v noci.

Akým spôsobom sa zbaviť diviakov?

Zbaviť sa diviakov rýchlo a efektívne nie je samozrejme jednoduché a vo väčšine prípadov je potrebné zavolať na pomoc odborníka. Ak sa diviaky nachádzajú na vašom území, a to trebárs v priestoroch záhrady, existujú prostriedky, ktoré ich môžu odplašiť.

Total odor Zver odpudzovač na diviaky,ale i zajace, jelene a srnce je pachový odpudzovač, ktorý obsahuje veľmi silne zapáchajúce zložku, ktorá je zvieratám nepríjemná a radšej sa chráneným priestorom vyhnú. Prostriedok je vysoko účinný, čiže postačia 2 až 3 streknutia na dané miesto.

Solárny ultrazvukový odpudzovač zvierat SWISSINNO je ultrazvukový odpudzovač zvierat, ktorý detekuje a odháňa diviaky, ale tiež iné nepríjemné zvieratá z daného priestoru. Vďaka svojim silným ultrazvukovým vlnám tento odpudzovač chráni oblasť cca 100 m², pričom zariadenie je vybavené solárnym panelom. Vďaka všestrannej aplikácii je ultrazvukový odpudzovač zvierat ideálnym univerzálnym zariadením na obranu proti zvieratám, a to nielen na samotnej záhrade, ale tiež v podkroví, kde sa môžu objaviť kuny.

Odpudzovač divej zveri Hornet V120 je akustický odpudzovač vysokej zveri, ktorý vysiela akustické vlny, ktoré sú nepríjemné na posluch väčšiny zvierat v blízkosti idúceho vozidla. Dosah systému je viac ako 500 metrov, čiže ide o ideálneho pomocníka pre všetkých vodičov, ktorí majú rešpekt pred stretom s divou zverou, a teda i diviakmi. Výhodu je, že akustické vlny upozornia väčšinu zvierat (jelene, srny, diviaky…) na blížiace sa vozidlo a odplašia ich, a to dokonca pri akejkoľvek rýchlosti vozidla. Avšak tieto zvukové vlny môžu byť nepríjemné pre niektorých ľudí, a preto sa odporúča ponechať odpudzovač vypnutý v mestách a husto osídlených oblastiach.

Ako sa zbaviť krtkov zo záhrady?

Ako sa zbaviť krtkov zo záhrady?

Pravidelná kontrola záhradných škodcov môže byť pre mnohých pestovateľov časovo náročná činnosť, ktorú však treba vykonávať. Základom je totiž zdravá a prosperujúca pôda, no dôležité je tiež pochopiť prírode, vďaka čomu bude záhradkárčenie jednoduchšie. Krtkovia patria medzi škodcov, ktoré sa živia predovšetkým stonožkami, dážďovkami a larvami hmyzu. Ich tunelovanie spôsobuje zmätok na trávnikoch a poskytuje ľahší prístup pre iné hlodavce, ktoré sa živia rastlinami.

Kľúčové fakty o krtkoch:

  • Krtkovia majú krátku, zvyčajne čiernu zamatovú srsť; dlhé pazúry, ktoré smerujú k zadnej časti tela; ružový mäsitý ňufák a drobné oči.
  • Ich veľkosť je 113 až 159 mm; dĺžka chvostu je 25 až 40 mm; hmotnosť je 72 až 128 gramov, pričom samce sú zvyčajne väčšie.
  • Patria medzi drobné cicavce, ktoré sa vyskytujú po celom svete. Často sú považované za záhradných škodcov, a to hlavne kvôli ich zložitým tunelovým systémom vytváraných v pôde.
  • Keďže sú prispôsobené na život v podzemí, stavajú rozsiahle podzemné tunely, pričom využívajú dva typy: plytké povrchové tunely na jar i v lete a na jeseň i zimu hlboké trvalé tunely využívané po celý rok.
  • Väčšina krtkov nežije dlhšie ako 3 roky, ale výnimočne sa môžu dožiť až 6 rokov. Ich hlavnými predátormi sú sovy pálené, sysle, lasice, mačky a psy.
  • Krtkovia trávia takmer celý svoj život pod zemou v systéme trvalých a polo-stálych tunelov. Povrchové tunely sú zvyčajne krátkodobé a vyskytujú sa na novo obrábaných poliach, v oblastiach ľahkej piesočnatej pôdy a vo veľmi plytkých pôdach, kde sa korisť sústreďuje tesne pod povrchom.

Rozmnožovanie krtkov

Počas jarných a letných mesiacov sa samce krtkov pária so samičkami krtkov, čím spolu produkujú potomstvo. Po približne 42 dňoch samica porodí 2 až 6 mláďat. Tieto mláďatá sa rodia bez srsti a slepé v hniezde suchej vegetácie, ale už po niekoľkých mesiacoch života rýchlo rastú a vyvíjajú sa smerom k dospelosti. Musia sa však spoliehať na svoju matku, pokiaľ ide o jedlo a prístrešie, pričom po piatich až šiestich týždňoch mláďatá dosahujú svoju dospelú veľkosť a môžu opustiť hniezdo.

Význam krtkov v prírode

Za zmienku stojí fakt, že krtkovia pomáhajú prevzdušňovať pôdu a premieňať živiny, čo prospieva iným rastlinám i živočíchom. Sú tiež obľúbeným zdrojom potravy pre mnohé zvieratá, a to vrátane dravých vtákov, sov, hadov, líšok a jazvecov. Napriek ich dôležitosti sú krtkovia často považovaní za škodcov, keďže môžu poškodiť úrodu na záhrade kopaním dier a požieraním koreňov rastlín.

Ako sa zbaviť krtkov zo záhrady?

Neustále tunelovanie krtkov pod zemou môže spôsobiť rozsiahle škody na koreňoch trávy a iných rastlín, keďže zanechávajú za sebou nevzhľadné kopčeky a vytvárajú tak otvory veľkosti golfovej loptičky po celom trávniku, ktorý napádajú. Krtkovia sú však akousi záhadou, pretože tieto osamelé hmyzožravce ľudia vidia len zriedka a ak vôbec, je to preto, lebo celý život trávia pod zemou. Jednoduchým a neinvazívnym spôsobom odpudzovania krtkov je použitie solárneho odpudzovača krtkov, ktorý vyžaruje nízkofrekvenčné vibrácie cez pôdu. Tieto zvukové vlny odpudzujú všetky hlodavce, čo ich núti opustiť oblasť pokrytia. Solárne zariadenie je potrebné umiestniť na priame slnečné žiarenie, aby sa batéria plne nabila. Ďalším z efektívnych spôsobov ako sa zbaviť krtkov je elektronický odpudzovač Deramax®-Cvrček, ktorý poskytuje plnú ochranu pôdy pred záhradnými škodcami akými sú krtkovia, ale tiež hraboše a hlodavce. Rozsah účinnosti je do 1000 m², pričom ide o bezpečné zariadenie pre človeka, ale tiež domáce a hospodárske zvieratá. Novinkou na trhu je elektronický odpudzovač Deramax®-Dual, ktorý ponúka rozsah účinnosti až do 1200 m², bezchybný výkon a bezpečnú prevádzku, vďaka čomu ide o vylepšenú verziu predchádzajúceho modelu.

Predstavujú krtkovia nebezpečenstvo?

Krtkovia nepredstavujú pre nikoho žiadne nebezpečenstvo, no pri nenásytnom hľadaní potravy môžu náhodne spôsobiť škody na záhrade, čo nie je nič príjemné.

Krtkovia sú slepí – fakt alebo mýtus?

Krtkovia majú veľmi slabý zrak a sú farboslepí, no napriek tomu, čomu väčšina ľudí verí, nie sú úplne slepí. Ich veľmi malé oči sú pokryté srsťou, a teda nie je ich dobre vidno. Na lokalizáciu koristi používajú špeciálny senzor pachov, ktorý sa nachádza na špičke nosa. To, že sú krtkovia slepí je teda mýtus!

Krtkovia majú dobrú orientáciu v priestore – fakt alebo mýtus?

Krtkovia majú dobre vyvinutý zmysel pre orientáciu, pričom majú vybudovaný akýsi plán ich zložitého usporiadania podzemných tunelov. Jednotná textúra srsti im umožňuje ležať v akomkoľvek smere, čo uľahčuje zvieraťu rýchle cúvanie v tuneloch. To, že sa vedia výborne orientovať v priestore je teda fakt.

Ako krtkovia dýchajú pod zemou?

Len málo cicavcov by dokázalo prežiť dlhé obdobia v podzemných tuneloch bez pravidelného zdroja kyslíka. Práve krtkovia nevykazujú žiadne nepriaznivé účinky vtedy, keď sú dlhodobo vystavení vysokým hladinám oxidu uhličitého alebo nízkym hladinám kyslíka. Ich krvinky totiž ovplyvňujú spôsob, akým sa hemoglobín viaže na oxid uhličitý, čo im umožňuje dýchať rovnaký vzduch, ktorý práve vydýchli, bez akýchkoľvek škodlivých účinkov. Väčšina cicavcov by však nedostatku kyslíka podľahla, pretože dýchanie toho istého vzduchu má za následok neustále dýchanie oxidu uhličitého, ktorý by väčšinu živočíchov zabil. Krtkovia sú však obzvlášť vytrvalí a môžu prežiť v podzemí väčšinu dňa, a teda jednoducho dýchať ten istý vzduch.

Všetko proti krtkom nájdete na https://odpudzovace.sk/krtko/

Kuny na pozemku – ako sa ich zbaviť?

Kuny na pozemku – ako sa ich zbaviť?

Kuna borovicová má dlhé, pružné telo s čokoládovohnedou srsťou a bledožltou škvrnou okolo hrdla. Má veľké okrúhle uši a dlhý huňatý chvost, pričom veľkosťou sa podobá malej domácej mačke. Meria okolo 60–70 cm a váži približne 1–2 kg. Samce sú zhruba o tretinu väčšie ako samice. Častokrát sa nachádzajú na súkromných pozemkoch či záhradách, a teda spôsobujú mnohé ťažkosti. Ide o škodcu, ktorý v istej miere predstavuje riziko pre iné zvieratá. Ako sa zbaviť kuny, prípadne eliminovať jej „návštevu“?

Kľúčové fakty o kunách:

  • Kuna sa veľkosťou  podobá malej mačke, ale má kratšie nohy, štíhlejšie telo, huňatý chvost a špicatú tvár. Srsť sa mení od bledožltkastej až po tmavočiernohnedú. Počas zimy má kuna krásny tmavohnedý kožúšok a žiarivo oranžové hrdlo. Letná srsť je svetlejšej farby a nie je ani zďaleka taká hrubá.
  • Kuny uprednostňujú starý porast ihličnatých alebo zmiešaných lesov, aj keď potravu môžu hľadať v niektorých otvorených oblastiach.
  • Tieto zvieratá sú samotárske, okrem prípadov, keď sú v hniezde mláďatá. Väzby medzi samcami a samicami sú prechodné.
  • Dokážu otočiť nohy až o 180° a sú tiež vynikajúcimi lezcami. Bez problémov prelezú vysoké skaly či stromy, ba dokonca sa dostanú aj na strechu či do podkrovia. Môžu tiež skákať až do dvoch metrov.
  • Za zmienku stojí fakt, že lovia kedykoľvek počas dňa na jar aj v lete, pričom najaktívnejšie sú za úsvitu a súmraku. Počas týchto ročných období sú aktívne asi 16 hodín denne.
  • Kuny sa neukladajú do zimného spánku.
  • Môžu prenášať besnotu, prašivinu aj iné vážne choroby.

Čím sa kuny živia?

Kuny sú obratné živočíchy, aj keď korisť lovia zväčša na zemi. Majú mimoriadne pestrú stravu a sú klasifikované ako generalizovaní predátori; to znamená, že jedia všetko, čo ulovia. Väčšinou sa živia hrabošmi, poľnými zajacmi, veveričkami či vtáčími vajíčkami. Nepohrdnú tiež malinami alebo čučoriedkami, čo však nie je úplne ideálna správa pre pestovateľov. Okrem toho sa ich prítomnosť často používa ako indikátor podmienok prostredia, pretože sú závislé od potravy v ihličnatých lesoch a nezdržiavajú sa v spálených alebo vyrúbaných lesných oblastiach.

Kde kuny žijú?

Tieto zvieratá sú úzko spojené s borovicou, smrekom a v podstate zmiešanými lesmi. Majú tendenciu sa vyskytovať v štrukturálne zložitých lesoch a môžu sa vyskytovať vo všetkých nadmorských výškach, kde takýto biotop existuje. Zdržujú sa predovšetkým v dutých stromoch, štrbinách alebo voľných zemných norách.

Hrozba pre kuny

Medzi potenciálne hrozby pre kunu patrí odchyt a lov, ale tiež strata lesných biotopov. Tento druh je chytený a lovený v niektorých častiach svojho areálu pre svoju kožušinu.

Rozmnožovanie kún

Mláďatá sa rodia v brlohu, ktorý sa zvyčajne nachádza vo vnútri dutého stromu. Tie vážia približne 30 g, sú slepé a pokryté veľmi jemnou srsťou. Samica kŕmi mláďatá do leta a trávi minimum času mimo brlohu. Samice sa môžu rozmnožovať v prvom roku, aj keď väčšina sa rozmnoží až vo veku dvoch rokov. Samce sú pravdepodobne tiež schopné rozmnožovania až v druhom roku života.

Ako chrániť domácnosť pred kunami?

Aby sa kuna nezahniezdila na povale alebo v búde, je potrebné všetky štrbiny poriadne uzavrieť, a to pokojne aj drôteným pletivom. Štíhle a obratné zvieratá sa dostanú totižto aj cez najmenšie štrbiny s priemerom päť centimetrov! Čokoľvek, čo sa o dom opiera je pre kunu ideálnou pomôckou na lezenie. Ako prístup do podkrovia slúžia nielen stromy, ale tiež strešné škridly, ohnuté olovené tesnenia či strešné prestupy.

Účinné odpudzovače kún

Kuny je najlepšie odháňať v zimných mesiacoch, v žiadnom prípade nie na jar alebo v lete. V opačnom prípade sa môže stať, že matka – samica utečie z povaly a zanechá tam svoje mláďatá.

Deramax Profi ultrazvukový odpudzovač je plašič kún a hlodavcov, ktorý generuje špecifické ultrazvukové signály na vysokom ultrazvukovom kmitočte, ktoré sú pre drobné hlodavce a kuny veľmi nepríjemné, takže po krátkom čase chránený priestor opúšťajú a hľadajú si nové útočisko v iných objektoch, ktoré nie sú chránené.

K dispozícii je tiež sáčok Kunagone určený na umiestnenie pod kapotu vozidla alebo do podkrovia domu, ktorý má natoľko silnú arómu, že nepríjemné kuny či iných škodcov odpudzuje.

Mimoriadne obľúbený je tiež sprej na ochranu kabeláže, ktorý slúži na ochranu proti prehryznutiu dôležitých častí automobilu hlodavcami. Ide najmä o elektrické vedenia, káble zapaľovania, hadice brzdového a chladiaceho systému, klinové remene, manžety a gumové tesnenia či systémy pruženia.

Ultrazvukové odpudzovače Kemo vytvára ultrazvukové pulzy, ktoré sú veľmi nepríjemné pre drobných škodcov. Odpudzovač pôsobí predovšetkým na kuny, ale tiež lasice a drobné hlodavce. Chráni tak kabeláže a plastové súčiastky umiestnené v motorovom priestore automobilu pred zničením.

Ak uprednostňujete odpudzovače na prírodnej báze, ideálny je STOP kuna sprej, ktorý je vhodný pre použitie do interiéru, ale tiež exteriéru. Výhodou je, že účinkuje ako neviditeľný plot v miestach, kde je prítomnosť kún nežiaduca.

A rada na záver

Na záver treba dodať, že kuna väčšinou nepríde na dvor, na ktorom cíti predátora. Výhodou je, že presne takto vníma psy aj mačky. Ak však psa nemáte a nemá vám ho ani kto požičať, môžete vyskúšať vyššie spomenuté nástrahy, ktoré by mali účinkovať spoľahlivo a rýchlo. Nezabúdajte sa riadiť pokynmi na daných prípravkoch a zároveň ich používať premyslene.

Tu nájdete všetko na kuny https://odpudzovace.sk/kuna/

Zbavte sa mravcov rýchlo a jednoducho

Zbavte sa mravcov rýchlo a jednoducho

Mravce predstavujú druh hmyzu, ktorý má tri časti tela a až šesť nôh. Sú najviac príbuzné včelám a osám, ktoré majú úzky pás. Ich telo je rozdelené na hlavu, hrudník a žalúdok (časť brucha za pásom). Existuje viac ako 12 000 druhov mravcov na celom svete, z ktorých väčšina je čiernej, hnedej alebo červenej farby. Jediné oblasti, kde sa mravce nenachádzajú, resp. len v obmedzenom množstve sú Antarktída, Grónsko, Island a niektoré ostrovné štáty. Väčšina druhov mravcov žije v pôde, listoch alebo rozkladajúcich sa rastlinách. Predstavujú však hrozbu pre záhradkárov a pestovateľov, a práve preto je potrebné voči nim bojovať. Existujú účinné a efektívne spôsoby, ktoré rozhodne stoja za vyskúšanie.

Zaujímavé fakty o mravcoch, o ktorých sa oplatí vedieť:

  • Veľkosť kolónií sa pohybuje od niekoľkých jedincov až po desiatky tisíc. Každú kolóniu tvorí kráľovná, robotnice a samci.
  • Robotnice sa vo všeobecnosti nedokážu rozmnožovať, vajíčka znášajú iba kráľovné.
  • Okrídlené mravce opúšťajú hniezdo, aby sa spárili a našli nové kolónie koncom leta a na jar, často po daždi. Mnohých mravcov však zožerú vtáky a iní predátori.
  • Mnoho rastlín a iného hmyzu si vyvinulo vzťahy s mravcami, dokonca do takej miery, že mravce sú nevyhnutnou súčasťou ich životného cyklu.
  • Mravce majú najkomplexnejšiu formu chemickej komunikácie v živočíšnej ríši a spoločne plnia úlohy nad rámec akéhokoľvek hmyzu.

Správanie mravcov

Mravce využívajú svoje bystré zmysly na komunikáciu s členmi kolónie. Produkujú chemikálie nazývané feromóny, ktoré sú vnímané inými mravcami. Takzvané „dotykové správy“ prenášajú cez zvuky a vibrácie generované mravcom trením častí tela o seba samého. Tieto formy komunikácie prenášajú rôzne správy, napríklad kde sa nachádza jedlo alebo aké nebezpečenstvá sú prítomné. Mravce sa však často dostávajú do konfliktu s ľuďmi, pretože kolonizujú domy a niektoré druhy majú dokonca žihadlá, ktoré môžu ľuďom ublížiť. Sú však mimoriadne dôležitými členmi ekosystémov, v ktorých sa nachádzajú, keďže pomáhajú prevzdušňovať pôdu rovnako ako aj dážďovky. Mravce predstavujú problém najmä v bytoch a uzavretých priestoroch, kedy treba konať v podstate okamžite.

Kde sa mravce najčastejšie vyskytujú?

Mnohé mravce majú tendenciu využívať a čiastočne upravovať existujúce nory a štrbiny nachádzajúce sa v stromoch. Stavajú hniezda, ktoré sú variabilné v štruktúre a zložitosti. Môžu pozostávať z jednoduchých komôr pod kameňmi či inými predmetmi až po rozsiahle siete komôr siahajúcich hlboko do pôdy. Niektoré si stavajú len dočasné hniezda.

Čím sa mravce živia?

Dospelé mravce sa živia tekutinami, ale larvy sa živia spracovanými pevnými látkami. Väčšina tekutej stravy pochádza zo sekrétov bohatých na cukor z rastlín, bezstavovcov alebo ich lariev, ktoré prijímajú rastlinné a živočíšne tkanivo. Mravce chránia, starajú sa alebo dokonca kŕmia svojich partnerov, pričom sú na oplátku zásobovaní sekrétmi bohatými na cukor.

Ako sa mravcov zbaviť rýchlo a jednoducho?

Zamorenie mravcami v dome nie je samozrejme nič príjemné. Môže sa to stať najmä vtedy, ak hľadajú potravu, prípadne si vybudujú hniezdo na nevhodnom mieste. Kľúčovým faktorom je konať okamžite, v opačnom prípade sa budú množiť a zbaviť sa ich bude o to náročnejšie. Často hniezdia za skriňami, strešnými priestormi, ba dokonca priamo v nábytku.

PROTECT® nástraha na ničenie mravcov faraónov obsahuje účinnú látku S – metoprén, čiže regulátor rastu hmyzu, ktorý bráni vo vývoji na dospelé jedince a zároveň bráni v liahnutí samotných vajíčok. Využíva sa v interiéroch a účinok sa dostaví za približne 12 týždňov. Biotoll prášok proti mravcom je insekticídna nástraha s dlhodobým účinkom vo forme prášku, ktorá spoľahlivo ničí mravce prenikajúce zvonku do vnútorných priestorov. Obľúbeným riešením je tiež Bros sprej na likvidáciu mravcov, ale tiež švábov, pavúkov a iného lezúceho hmyzu. Výhodou je, že sa dá nastriekať priamo na daný hmyz, ktorý je okamžite usmrtený. Funguje na báze extraktu pyrethrum ‒ insekticídu rastlinného pôvodu získaného z kvetov chryzantém. Širokospektrálny insekticíd EXIT WP zo skupiny pyretroidov je určený na ničenie lezúcich a lietajúcich hmyzích škodcov v domácnostiach a okolí, na farmách vo verejných budovách a v potravinárskych prevádzkach. Je určený nielen na ničenie mravcov, ale tiež lezúceho hmyzu, bĺch či osích hniezd. Využitie má najmä vo vonkajších priestranstvách, ale je možné ho aplikovať aj v domácich miestnostiach. PROTECT postrek na lezúci hmyz 500ml prípravok je bez zápachu s okamžitou dlhotrvajúcou účinnosťou.

Niekoľko rád na záver

Pokiaľ však chcete získať dlhodobú kontrolu nad problémom s mravcami, je nutné zlikvidovať všetky mravce v hniezde a samozrejme aj kráľovnú. Totiž práve tá môže začať klásť vajíčka, ak prežije! Nezabudnite:

  • Riad ihneď umyť a jedlo ponechať v uzavretých nádobách či hrncoch.
  • Utesniť všetky malé vstupné otvory vo vonkajších stenách, dverách či oknách.
  • Vonkajšie priestory ako záhradu i balkón je nutné udržiavať v čistote, bez zvyškov potravy či odpadu, ktorý by mohol prilákať nielen mravce, ale tiež iný druh hmyzu.
  • Zlikvidovať vlhké miesta, udržiavať pivnicu a špajzu suchú.

Ak však hľadáte prirodzenejší spôsob likvidácie mravcov, môžete použiť prírodné repelenty ako sú esenciálne oleje. Pretože mravce sú citlivé na silné pachy, tieto vonné oleje môžu pomôcť odpudiť malých škodcov z domu, aj keď sa tak pravdepodobne nezbavíte celej kolónie. Vyskúšať môžete mätu, cédrové drevo, škoricu či klinček, ktorý má aromatickú vôňu.

Všetko proti mravcom nájdete na https://odpudzovace.sk/mravce/

Ochráňte svoje územie pred líškami

Ochráňte svoje územie pred líškami

Líšky sú mimoriadne tajomné a svojim spôsobom zaujímavé zvieratá, ktoré majú mimoriadne tenké nohy, špicatý nos a hustý chvost. Svoju typicky hrdzavú srsť zhadzujú na začiatku jari a na leto sa vracajú naspäť ku krátkej srsti. Sú to spoločenské stvorenia a žijú pomerne flexibilne. Bohužiaľ, sú to tiež škodcovia, keďže vedia znehodnotiť úrodu či ohroziť domáce zvieratá.

Čím sa líšky živia?

Líšky sú všežravce, a to im umožňuje prežiť v širokej škále biotopov. Králiky a hraboše poľné sú bežnou korisťou, ale strava líšky môže zahŕňať všetko od červov a chrobákov až po srny či ovocie. Mestské líšky lovia zväčša živú korisť, ale nepohrdnú akoukoľvek potravou, ktorú nájdu bežne na ulici.

Rozmnožovanie líšok – vedeli ste, že … ?

Líšky sú spoločenské zvieratá a žijú vo voľných rodinných skupinách. Tie sú zvyčajne tvorené samcom, samicou a ich mláďatami. K páreniu dochádza v zime, kedy sú líšky najhlasnejšie, keďže hlasno štekajú až vrieskajú, čím sa snažia prilákať partnera a odradiť súperov. S príchodom jari samica porodí v podzemnom brlohu mláďatá, pričom sa bežne narodí štyri alebo päť mláďat, o ktoré sa starajú obaja rodičia. Na jeseň sú mláďatá plne sebestačné. Niektoré odídu, aby založili svoje vlastné územie, zatiaľ čo iné ostávajú v rodinnej skupine. Tie, ktoré zostanú, pomáhajú rodičom pri výchove mláďat v nasledujúcom roku.

Kľúčové fakty o líškach:

  • Najväčší druh líšky obyčajnej môže v dospelosti dosiahnuť hmotnosť 3 – 11 kilogramov. Priemerná dĺžka hlavy a tela je 46 až 86 centimetrov, s dĺžkou chvosta 30,5 až 55 centimetrov. Veľkosť líšky sa dá odhadnúť z ich stôp. Stopy líšky obyčajnej sú bežne asi 4,4 cm široké a 5,7 cm dlhé.
  • Líšky majú silné nohy, ktoré im umožňujú dosiahnuť rýchlosť približne 48 kilometrov za hodinu, čo je veľká výhoda pri chytaní koristi alebo úteku pred predátormi.
  • Podobne ako mačka, aj líška je najaktívnejšia po západe slnka. Má zvisle orientované zreničky, takže vidí aj v šere a loví tak, že prenasleduje korisť, na ktorú sa vie okamžite vrhnúť. Líška má na jazyku citlivé mačacie fúzy a ostne. Chodí po špičkách, vďaka čomu pôsobí jej chôdza elegantne.
  • Mláďatá líšok sa rodia slepé a otvárajú oči až deväť dní po narodení. Počas toho sa zdržiavajú so samičkou v brlohu, kým im samec nosí potravu. Mláďatá žijú s rodičmi až do veku 7 mesiacov.
  • Líšky nemajú tvárové svaly potrebné na odhalenie zubov, na rozdiel od väčšiny ostatných psovitých šeliem.
  • Vďaka svojmu ostrému sluchu dokážu lokalizovať malé cicavce v hustej tráve a sú schopné vyskočiť vysoko do vzduchu, aby sa vrhli na korisť. Táto vynaliezavosť je jedným z hlavných dôvodov, prečo dokázali s veľkým úspechom zaľudniť naše mestá.
  • Líšky sú všeobecne považované za najvážnejšieho predátora voľne chovanej hydiny. Najbezpečnejšou možnosťou známou pri ochrane hydiny je držať kŕdeľ a líšku fyzicky oddelené, zvyčajne oplotením. Plot musí byť vysoký aspoň 2 metre, aby sa doň nedostala väčšina líšok, aj keď v niektorých zriedkavých prípadoch môže líška uspieť pri preliezaní. Dôležité však je, že aj voči týmto škodcom sa dá účinne a humánne bojovať.

Ako sa zbaviť líšok z daného územia?

Jedným z dôvodov, ktorý môže prilákať líšky na dané územie je mäkká pôda, vďaka ktorej môžu mláďatá trénovať tzv. kopanie. Mláďatá líšok totiž nemôžu vytvárať brlohy, pričom sú úplne závislé od svojej matky. Vďaka tomu sa musia veľa učiť a precvičovať kopanie, čo je najjednoduchšie na mäkkej pôde. Líšky si často vyberajú záhrady, ktoré majú v blízkosti jazierko alebo iný zdroj vody. Dokážu ich prilákať aj hospodárske zvieratá, kŕmidlá pre vtáky či zvyšky potravy. Zvyčajne vyhrabávajú veľmi plytké diery na trávniku, kde hľadajú dážďovky alebo iné druhy drobného hmyzu na potravu. Vo všeobecnosti ide o sezónny problém, pretože červy sa nachádzajú v zemi počas jari a jesene.

Solárny ultrazvukový odpudzovač zvierat sa zameriava na ochranu ľudí a ich oblastí života, no zároveň zaisťuje, aby sa so zvieratami zaobchádzalo primerane. Princíp je jednoduchý – zariadenie vydáva ultrazvukové tóny, svetelné záblesky alebo akustický alarm po dobu 5 sekúnd. Po spustení audiovizuálneho stimulu sú zvieratá prekvapené a chránený priestor opúšťajú.

Deramax®-Trap – Ultrazvukový plašič umožňuje vygenerovať ultrazvukové signály s veľmi vysokou hladinou akustického tlaku, pri minimálnej spotrebe energie. Plašič teda disponuje vysokým výkonom, ale špeciálna konštrukcia prístroja zaisťuje tiež dosiahnutie veľmi širokého účinného uhla záberu 120 stupňov.

Odpudzovač eXvision SAR20, Ultrasonic, Flashlight, Solar, PIR, IP67 vysiela štyri rôzne ultrazvukové signály až dovtedy, dokým zviera priestor neopustí. Výhodou je, že tieto zariadenia odpudzujú nielen líšky, ale tiež hraboše, divú zver, kuny, mačky či hlodavce.

Často používaným spôsobom ako odchytiť spomínaných škodcov je použitie klasickej kovovej pasce, ktorá je zväčša univerzálna, a teda slúži na odchyt akejkoľvek zveri.

Kompletnú ponuku živolovných odchytových pascí nájdete na https://odpudzovace.sk/odchytove-pasce/ nájdete tu pasce na odchyt líšky, kuny, hlodavcov ako myši a potkany

Majú líšky strach?

Líšky sa boja ľudí, hlasných zvukov, blikajúcich svetiel a náhlych pohybov. Ak natrafíte na líšku, môžete na ňu kričať, prípadne hodiť niečo jej smerom, aby ste ju odplašili. Ako už bolo spomenuté, účinným riešením sú ultrazvukové odpudzovače zvierat, ktoré vydávajú zvuk, ktorý počujú len zvieratá. Líšky si „užívajú“ tmu a vyhýbajú sa akýmkoľvek dobre osvetleným oblastiam. Avšak nechať v noci rozsvietené na záhrade môže byť v konečnom dôsledku veľmi nákladné.

Ako sa zbaviť komárov?

Ako sa zbaviť komárov?

Komáre patria medzi jeden z najotravnejších druhov hmyzu, ktorý sa vyskytuje najčastejšie počas jari a leta. Nachádzajú sa v podstate kdekoľvek, čiže nielen v exteriéri, ale aj interiéri domov. Aká je základná charakteristika komárov? Prenášajú komáre aj vážne ochorenia? Existujú účinné prípravky a prostriedky, vďaka ktorým je možné zbaviť sa komárov rýchlo a jednoducho?

Čo sú komáre?

Komáre predstavujú bežne lietajúci hmyz, ktorý žije vo väčšine častí sveta. Na celom svete možno nájsť viac ako 3 500 druhov komárov, pričom nie všetky komáre štípu ľudí alebo zvieratá. Pokiaľ však poštípu ľudí, najčastejšími reakciami na uhryznutie sú svrbenie a opuch. Za zmienku stojí fakt, že niektoré druhy komárov môžu byť prenášačmi vážnych ochorení, a práve preto je vhodné ich výskyt úplne eliminovať.

Zaujímavé fakty o komároch:

  • Pre komára je typická guľovitá hlava, ktorej veľkú časť povrchu zaberajú oči; pár tykadiel, ktoré sú asi trikrát dlhšie ako hlava.
  • Život samice komára sa často meria v týždňoch alebo mesiacoch. Samce zvyčajne žijú len asi týždeň.
  • Len samice komárov hryzú ľudí a zvieratá keďže potrebujú krv na produkciu vajíčok.
  • Larvy komárov žijú vo vode a poskytujú potravu pre ryby a iné voľne žijúce zvieratá, vrátane väčších lariev iných druhov ako sú vážky.
  • Niektoré druhy komárov sa na zimu ukladajú do hibernácie. Niektoré larvy zimujú v bahne močiarov.
  • Dospelé komáre tvoria časť stravy niektorých zvierat, ktoré sa živia hmyzom – vrátane vtákov, netopierov, vážok a pavúkov.
  • Normálna potrava komárov je nektár z rastlín. Hoci nezhromažďujú peľ ako včely, lietajú z kvetu na kvet, aby sa nakŕmili, pričom po ceste prenášajú peľ z jedného kvetu na druhý.

Životný cyklus komárov

Komáre majú životný cyklus, ktorý zahŕňa štyri rôzne štádiá: vajíčko, larva, kukla a dospelý komár. Samičky komárov kladú vajíčka na vodu alebo v jej blízkosti, pričom sa liahnu po kontakte s vodou. Po vyliahnutí sa larvy budú kŕmiť, kým nebudú mať dostatok energie na to, aby sa zmenili na kukly. Z kukly potom vyrastú dospelé komáre – jediné lietajúce štádium. Iba dospelé samice komárov uhryznú ľudí a iné zvieratá, aby získali krv, potom kladú vajíčka na vodu alebo do jej blízkosti, čím sa cyklus začína odznova. Životný cyklus komára zvyčajne trvá dva týždne. Môže sa však pohybovať od štyroch dní do jedného mesiaca.

Prečo poštípanie od komára svrbí?

Komár totiž vylučuje sliny do krvného obehu, čo telo zaregistruje ako alergén. Imunitný systém následne pošle chemický histamín do oblasti, kde komár spôsobil štípanec, aby odstránil alergén z tela. Histamín je to, čo spôsobuje, že uhryznutie komárom svrbí a puchne. Väčšina ľudí má teda alergiu na uštipnutie komárom.

Príznaky uštipnutia komárom

Príznaky uhryznutia komárom sa môžu líšiť. Ak má však komár ochorenie alebo sa vyskytne alergická reakcia, príznaky môžu byť závažnejšie!

Medzi bežné príznaky patria:

  • Svrbivá a podráždená pokožka.
  • Vyvýšený kruhový hrbolček na koži, kde došlo k uštipnutiu komárom.

Medzi závažnejšie príznaky patria:

  • Alergická reakcia (žihľavka, opuch hrdla, slabosť).
  • Infekcia a choroby prenášané komárom (horúčka, bolesť hlavy i tela, vyrážky, nevoľnosť, podráždenie očí a únava).

Aké choroby komáre prenášajú?

Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť ochoreniu od komára, je v prvom rade zabrániť uhryznutiu. Existuje mnoho spôsobov, ako zabrániť uhryznutiu komármi, vrátane nosenia repelentov proti hmyzu a vhodného oblečenia, pokiaľ trávite čas vonku. O komároch je známe, že prenášajú choroby ako je malária, žltá zimnica a vírusová encefalitída. Komáre však neprenášajú AIDS.

Kedy vyhľadať lekára?

Uštipnutie komárom zvyčajne nevyžaduje liečbu. Lokálne krémy na uštipnutie komárom môžu zmierniť svrbenie pokožky a celkové nepohodlie. Ak sa však po uhryznutí objavia závažnejšie príznaky, je nutné navštíviť lekára.

Ako sa zbaviť komárov?

Pravdepodobne najúčinnejším spôsobom, ako môže každý človek bojovať proti hrozbe komárov je odstrániť stojacu vodu,  ktorú potrebujú na inkubáciu vajíčok. Odstránením stojatej vody v danej oblasti je možné výrazne znížiť populáciu komárov v priebehu niekoľkých týždňov. V prípade že neviete odstrániť stojatú vodu použite larvicídne tablety a okolie vystriekajte prírodnou bariérov proti komárom, alebo Insekticíd proti lietajúcemu a lezúcemu hmyzu Foval CE 100 ml

Solárny lapač hmyzu 2v1 UV LED priťahuje hmyz a neutralizuje ho elektrickým napätím. Lapač je jedným z nákladovo najefektívnejších a najbezpečnejších spôsobov ako sa chrániť pred bodnutím komárom bez použitia toxických sprejov a chemikálií. Za vyskúšanie stojí aj Insekticid Biotoll® Universal na hmyz, ktorý je určený pre zásahy proti hmyzu v domácnostiach, zdravotníckych zariadeniach, potravinárskych prevádzkach, spoločenských zariadeniach a ďalších. Výhodou je, že použitie je veľmi jednoduché, sprej nesmrdí a nezanecháva žiadne škvrny. Repelent Bros – zelená sila odpudzuje komáre, mušky a kliešte. Keďže je výrobok založený na rastlinných zložkách, neobsahuje DEET. Má príjemnú, sviežu vôňu a nezanecháva mastné škvrny, ba dokonca hydratuje a vyživuje pokožku.  Veľmi obľúbeným odpudzovačom je tiež Lapač na hmyz, ktorá zachytáva a zneškodňuje lietajúci hmyz efektívne, nehlučne a hygienicky!

Rovnako ako opaľovací krém, aj repelent proti komárom je účinný iba vtedy, ak sa aplikuje na celú exponovanú pokožku. Zamerajte sa na aplikáciu tenkej, rovnomernej vrstvy na celú exponovanú pokožku. Repelent proti komárom nie je odolný voči vode ako väčšina opaľovacích krémov a po kúpaní sa musí znova použiť. Na mysli sú však repelenty, ktoré sú určené na pokožku!

Všetko proti komárom nájdete na https://odpudzovace.sk/komare/

Ako účinne bojovať proti kliešťom?

Ako účinne bojovať proti kliešťom?

Kliešte sú dôležité parazity veľkých divých a domácich zvierat, pričom sú významné aj ako prenášače závažných ochorení. Hoci žiadny druh nie je primárne ľudským parazitom, niektoré z nich občas napadnú aj ľudí, čo môže mať v konečnom dôsledku fatálne následky. Čo stojí za zmienku je fakt, že proti kliešťom sa dá účinne bojovať, a to hneď viacerými spôsobmi.

Charakteristické vlastnosti kliešťov

Tvrdé a mäkké kliešte majú veľa fyzikálnych a biologických odlišností. Dospelí samci a samice kliešťov majú odlišné sfarbenie, pričom samice sú o niečo väčšie ako samce. Tvrdé kliešte majú na chrbte „dosku“ a ústne časti, ktoré sú viditeľné pri pohľade zhora. Mäkké kliešte majú vráskavé telo bez tvrdej dosky na chrbte a samce i samice majú podobnú veľkosť. Pohľad na mäkkého kliešťa zhora by u niekoho vyvolal dojem, že nemajú ústnu časť, aj keď opak je pravdou.

Ako zistiť, že „mám kliešťa“?

V prvom rade treba podotknúť, že kliešte sú bez krídel a majú oválnu časť tela, ktorá je relatívne plochá (okrem prípadov, keď je naplnená krvou). Dospelé kliešte a nymfy majú osem nôh; larvy majú iba šesť nôh. Takzvaná “hlava” kliešťa zahŕňa štruktúry podieľajúce sa na kŕmení. Pozostáva z páru zmyslových štruktúr podobných nohám, ktoré kliešťom umožňujú rozpoznať približujúceho sa hostiteľa; páru nožových štruktúr, ktoré vyrežú otvor v koži hostiteľa a ostnatá štruktúra, ktorá vstupuje do tohto otvoru. Keď kliešť prijíma krvnú potravu, hypostom (ostnatá štruktúra) sa ukotví v mäse hostiteľa.

Kde sa kliešte najčastejšie vyskytujú?

Väčšina kliešťov sa vo všeobecnosti nachádza v biotopoch, ktoré podporujú veľké množstvo stavovcov ako sú cicavce, vtáky žijúce na zemi a jašterice. Niektoré z najproduktívnejších biotopov sú vlhké lesy a oblasti vegetácie na okraji lesov, pozdĺž lesných chodníkov a na trávnatých poliach. Ďalšie biotopy zahŕňajú oblasti okolo trás elektrického vedenia, ktoré vedú cez lesy či opustené trávnaté dvory v mestských oblastiach. Kliešte sa však nachádzajú aj vo vysokej tráve, kde ich človek „schytá“ najčastejšie.

Niekoľko faktov o kliešťoch:

  • Pri kŕmení sa pevne prichytia a nedajú sa ľahko uvoľniť. Väčšina druhov má široké spektrum hostiteľov, čím je zabezpečený relatívne istý zdroj krvi.
  • Väčšina druhov má dlhú životnosť, a to 5 rokov alebo viac.
  • Sú tiež prenášačmi širokej škály chorôb, vďaka čomu sú nebezpečné.
  • Kliešte môžu človeka i živočícha uhryznúť kedykoľvek, avšak najaktívnejšie sú v apríli až septembri. Našťastie dnes existuje mnoho spôsobov, ktoré môžu ľudia urobiť, aby ochránili seba a svoje rodiny pred kliešťami.
  • Kliešte zvyčajne potrebujú viac ako 24 hodín na prichytenie, kým prenesú patogén uhryznutím, vrátane baktérií, ktoré spôsobujú lymskú boreliózu. Niektoré infekcie sa však môžu prenášať rýchlejšie.
  • Nie každý kliešť je nositeľom choroby. Je však dôležité odstrániť kliešťa, aby sa zabránilo infikovaniu chorobou alebo spôsobeniu akejkoľvek infekcie v mieste uhryznutia. Odstránenie tiež zaisťuje, že sa kliešť nebude rozmnožovať.

Ako kliešťa odstrániť?

Odstránenie kliešťa je jednoduchý proces, ktorý je možné ľahko vykonať doma bez špeciálnych prípravkov alebo liekov. Na odstránenie kliešťa je vhodné použiť sterilizovanú pinzetu. Treba ho ťahať nahor rovnomerným tlakom, čím sa vyhnete krúteniu, stláčaniu alebo rozdrveniu kliešťa. Ak však nie je možné odstrániť zvyšok kliešťa, je nutné navštíviť pohotovosť.  Na záver je potrebné vložiť kliešťa do zapečateného vrecka alebo nádoby; ponoriť do alkoholu alebo pevne obaliť páskou. Niektoré kliešte sú však veľmi  malé, takže je ťažké ich voľným okom vidieť. Preto je ťažké zistiť, či bola odstránená celá hlava, resp. celé telo kliešťa. Ak však nie je vidno žiadne zjavné časti hlavy kliešťa, treba ešte minimálne mesiac sledovať prípadné kožné infekcie či iné príznaky podobné chrípke.

Chráňte sa pred kliešťami včas

Pokiaľ musíte prechádzať cez husto zalesnené oblasti, noste dlhé nohavice a dlhé rukávy. Ideálne je tiež svetlé oblečenie, vďaka ktorému je možné kliešťa spozorovať v podstate okamžite. Na exponovanú pokožku a oblečenie je ideálne použiť repelent proti hmyzu. BROS repelent proti kliešťom na odevy ich nielen odpudzuje, ale aj zabíja. Nanáša sa na oblečenie a obuv a účinkuje okamžite, pričom má dlhodobý účinok. Pri použití na oblečenie chráni až 20 dní. PROTECT® repelent proti kliešťom a komárom ponúka dlhotrvajúcu účinnosť proti dotieravému hmyzu vo voľnej prírode a nanáša sa nielen na oblečenie, ale tiež priamo na pokožku. BROS repelent rozprašovač proti komárom a kliešťom odpudzuje aj kliešte, ale tiež tropické komáre a muchy. Pri všetkých repelentoch je dôležité riadiť sa podľa priloženého návodu a rešpektovať postup aplikácie.

Po pobyte v prírode sa skontrolujte

Po akomkoľvek pobyte v prírode nezabudnite svoju pokožku skontrolovať! Vykonajte teda celotelovú kontrolu, aby ste sa uistili, že vás nenapadol kliešť, pričom netreba zabúdať na fakt, že uprednostňujú najmä teplé a vlhké miesta ako sú podpazušie, slabiny a vlasy.

Kedy kontaktovať lekára?

Samozrejme nič nie je zaručené a kliešť môže človeka napadnúť aj vtedy, ak dodrží vyššie uvedené tipy a triky. Kontaktovať lekára je nutné najmä vtedy, ak kliešť spôsobil bolesť hlavy, horúčku, zdurené lymfatické uzliny, búšenie srdca, problémy s dýchaním až paralýzu. Veľakrát ide o život ohrozujúci stav, čo netreba v žiadnom prípade podceniť ani brať na ľahkú váhu.

Ako sa zbaviť netopierov?

Ako sa zbaviť netopierov?

Netopiere sú malé cicavce, ktoré sa kŕmia v noci, a práve preto ich mnoho ľudí nepozná. Vyskytujú sa po celom svete, okrem niektorých oceánskych ostrov, ale tiež Arktídy a Antarktídy. Počas noci sa zdržiavajú najmä na povalách, v jaskyniach, ale tiež rôznych úkrytoch, ktoré sú pre nich ochranou pred predátormi a nepriaznivými vplyvmi vonkajšieho prostredia. Napriek tomu, že majú spoločné vlastnosti všetkých cicavcov, a to srsť, regulovanú telesnú teplotu, schopnosť kojiť mláďatá – netopiere sú jediné cicavce, ktoré skutočne lietajú. Čo robiť v prípade, že sa usadia na povale či v pivnici? Ako sa ich zbaviť?

Kľúčové fakty o netopieroch:

  • Takmer všetky netopiere sú nočné a mnohé žijú v jaskyniach; hoci vidia dobre, spoliehajú sa predovšetkým na svoj vysoko vyvinutý sluch, aby sa vyhli kolíziám a zachytili hmyz počas letu.
  • Netopier vydáva vysoké zvuky, ktoré sa odrážajú od predmetov, s ktorými sa stretáva.
  • Oslepené netopiere si ľahko nájdu cestu cez zložité prekážkové dráhy, ale hluchota ich necháva bezmocnými.
  • Netopiere majú silné, flexibilné krídla a veľké uši, pričom korisť získavajú pomocou echolokácie (orientácia živočíchov v priestore pomocou vysielania a spätného príjmu ultrazvuku).
  • Ročné obdobia často určujú, kde si netopiere vyberajú svoje domovy. V zime môžu niektoré prespať v jaskyniach a v lete sa vrátia do podkrovia.
  • Rastliny opeľované netopiermi majú často svetlé nočné kvety (naproti tomu včely väčšinou lákajú svetlé, denné kvety). Tieto kvety sú často veľké a majú zvonovitý tvar a niektoré netopiere sa vyvinuli špeciálne na to, aby dosiahli nektár nachádzajúci sa úplne na dne.
  • Netopiere sú možno malé, ale sú to rýchle malé stvorenia. Ako rýchlo netopier letí závisí od druhu, ale podľa nového výskumu môže dosiahnuť rýchlosť viac ako 100 míľ za hodinu.

Ako netopiere vyzerajú?

Netopiere môžu byť veľké alebo malé. Tie najväčšie majú rozpätie krídel až 1,5 metra; ostatné majú šírku len 15 cm. Ústa netopiera sú podobné ústam potkana alebo líšky. Medzi ďalšie charakteristické črty patria veľké špicaté uši a sivá či hnedá srsť. Na rozdiel od iných cicavcov sú zadné končatiny umiestnené tak, že kolená smerujú dozadu, zatiaľ, čo spodná časť chodidiel smeruje dopredu. Svaly v nohách im umožňujú lietať, pričom pri odpočinku visia dolu hlavou, čo je pre netopiere typické.

Čím sa netopiere živia?

Netopiere sú všežravé, pričom jedia najmä avokádo, banány či datle. Mnohé z nich pijú nektár z kvetov, vrátane medovky a pupalky. Niektoré druhy netopierov sa dokonca živia rybami, myšami i žabami. Samozrejme je to veľmi individuálne, keďže spôsob stravovania závisí od druhu daného netopiera.

Ako sa účinne zbaviť netopierov?

Likvidácia veľkého počtu netopierov z budov alebo stodôl je oveľa zložitejšia, pretože keď si netopiere vyberú miesto na nocľah, naďalej sa na toto miesto vracajú, a  to v pravidelných intervaloch. Najlepším spôsobom je prijať preventívne opatrenia ako zakrytie časti strechy, aby tam neboli žiadne štrbiny alebo otvory, kde by sa mohol netopier schovať.

Prírodná bariéra proti netopierom je vo forme spreju, ktorý neškodným spôsobom mení pravidelné návyky netopierov, ale tiež holubov. Môže sa aplikovať na zábradlia i parapety, kde sa títo škodcovia zdržiavajú, pričom je dôležité riadiť sa podľa priloženého návodu. Deramax®-Bat – Ultrazvukový plašič (odpudzovač) netopierov slúži na ochranu vnútorných i vonkajších priestorov pred netopiermi. Výhodou je, že tento prístroj je pre človeka úplne bezpečný a bezhlučný. Škodcovia sú trvalo obťažovaní ultrazvukovými signálmi plašiča, pričom v krátkom čase opúšťajú chránený priestor. Taktiež disponuje automatickou zmenou použitých ultrazvukových kmitočtov, ktoré sú optimalizované pre daný druh škodcov. Využíva aj rezonančné zosilnenie signálu, ktoré je dôležité pre dosiahnutie najvyššieho možného výkonu, pri čo najnižšej spotrebe energie. Najvyššia účinná vzdialenosť je do 18 metrov a rozsah účinnej plochy je do 230 m2.

Netopiere sú spoločenské zvieratá – fakt alebo mýtus?

Netopiere žijú v skupinách nazývaných kolónie. Spoločný život je spôsob, akým sa netopier chráni pred predátormi. Ak napríklad sova napadne kolóniu netopierov, väčšina netopierov je schopná  utiecť. To, že sú netopiere spoločenské je teda fakt.

Rozmnožovanie netopierov

Vedeli ste, že netopier vie spievať? Samce netopierov spievajú a rozprestierajú svoje krídla, aby takýmto spôsobom prilákali samice netopierov počas obdobia párenia. Samec počas párenia označuje svoje územie tekutinou zo svojich pachových žliaz a počas doby roja mu umožňuje nájsť si partnerku. Samica netopiera môže byť tehotná 40 dní alebo šesť mesiacov, a to v závislosti od druhu. Väčšina má jedno mláďa raz za rok.

Ako dlho žije netopier?

V závislosti od druhu môže netopier žiť od 5 do 30 rokov. U mnohých druhov netopierov žijú samice dlhšie ako samce, pričom najstarší zaznamenaný netopier sa dožil až neuveriteľných 41 rokov! Samozrejme, dosahujú dlhšiu životnosť ako iné cicavce podobnej veľkosti, ako sú hlodavce. ktoré žijú len 1 alebo 2 roky.

Sú netopiere nebezpečné?

Nie, netopiere nie sú nebezpečné. Keďže sa živia hmyzom, čo pomáha udržiavať populáciu chrobákov na zvládnuteľnom počte. Treba poznamenať, že netopiere majú povesť nositeľov besnoty. V skutočnosti je nositeľom tejto choroby veľmi malý počet netopierov. Napriek tomu, ak prídete do kontaktu s netopierom, je dobré vyhľadať lekársku pomoc.