Vlastnosti ultrazvukových plašičov II. generácie s ALCsim® a klasických plašičov I. generácie
Kmitočtový rozsah
Čím vyšší je použitý ultrazvukový kmitočet, tým je menšia pravdepodobnosť negatívneho vplyvu na človeka alebo domáce a hospodárske zvieratá. Naše plašiče II. generácie s ALCsim® využívajú kmitočtové pásmo 40 kHz.
Toto pásmo je podľa hlukových noriem najvyššie sledovaným pásmom z hľadiska kmitočtu, pretože nad týmto pásmom nie sú stanovené normy pre ultrazvukový signál, keďže možný negatívny vplyv je prakticky vylúčený. Využitie pásma 40 kHz je výhodné aj na dosiahnutie vysokej účinnosti akustických plašičov proti hlodavcom a lasicovitým (kunovitým).
Výskumy potvrdzujú, že nervové reakcie myší a potkanov na vyššie ultrazvukové frekvencie sú významnejšie ako sa predpokladalo na základe audiogramov.
Takisto ochranný reflex MOCR, závislý na frekvencii, funguje lepšie pri vysokých ultrazvukových kmitočtoch okolo 40 kHz než pri nižších frekvenciách (20–32 kHz).
Preto naše plašiče II. generácie s ALCsim® využívajú práve toto optimálne pásmo. Nad 40 kHz už nemá zmysel z hľadiska účinnosti na hlodavce a lasicovité zvyšovať frekvenciu.
Akustický tlak
Pri porovnaní akéhokoľvek iného plašiča z hľadiska akustického tlaku by naše plašiče II. generácie patrili medzi najvýkonnejšie a zároveň najbezpečnejšie. Maximálny akustický tlak, ktorý je povolený na zabezpečenie bezpečnosti, je pri našich plašičoch dosiahnutý pri optimálnom kmitočte pre účinnosť na hlodavce a lasicovité.
Akustický výkon
Ak chcete zvýšiť výkon plašiča, no nemôžete prekročiť bezpečnú hranicu akustického tlaku, riešením je použiť viacero nezávislých generátorov akustického signálu. Napríklad v plašiči Deramax-Ultima používame štyri generátory, čím dosahujeme vysoký akustický výkon bez ohrozenia bezpečnosti.
Tento postup umožňuje zväčšiť akustický výkon bez zvyšovania akustického tlaku, čím sa zvyšuje pokrytie chráneného priestoru.
Modulácia signálu u klasických ultrazvukových plašičov I. generácie
Klasické plašiče sa zameriavajú na silné pôsobenie na sluchové ústrojenstvo, čo môže viesť k jeho poškodeniu.
Používajú sa napríklad plynulé zmeny kmitočtu alebo prerušovanie signálu. Avšak príliš silné impulzy môžu poškodiť sluch škodcov, čo vedie k ich habituácii (zvyknutie na signál).
Modulácia signálu u plašičov II. generácie s ALCsim®
Naše plašiče s ALCsim® modulujú ultrazvukový signál tak, aby simuloval hrozivé podnety predátorov a zároveň minimalizoval negatívny vplyv na sluch škodcov.
Tento typ signálu prechádza bez problémov sluchovým ústrojenstvom a aktivuje mozgové reakcie na simulované útoky, čím škodcovia opúšťajú chránený priestor.
Simulácia ALC signálov
Akustické signály ALCsim® sú základom nášho riešenia, ktoré využíva efektívne hrozebné signály na aktiváciu obranných reakcií škodcov.
Naše plašiče generujú viac nezávislých signálov, čo zvyšuje pokrytie priestoru a účinnosť plašičov.
Shrnutie hlavných výhod plašičov Deramax II. generácie s ALCsim® oproti klasickým plašičom I. generácie:
- Aktivujú vrodené obranné reflexy škodcov pomocou ALCsim®.
- Zvyšujú vnímanú hlasitosť signálu v mozgu škodcov.
- Simulujú pohyb a útoky predátorov.
- Majú dlhodobú účinnosť a minimálnu habituáciu.
- Sú účinné aj v hlučnom prostredí.
- Maximalizujú akustický výkon využitím viacerých akustických prúdov.
- Maximalizujú kognitívne a emočné zaťaženie škodcov.
- Sú bezhlučné a bezpečné pre ľudí a domáce zvieratá.
- Narušujú druhovú a mezidruhovú komunikáciu škodcov.
- Narušujú schopnosť škodcov určiť polohu, rýchlosť a smer zvukov.
Záver
Vývojom a výrobou plašičov škodcov sa zaoberáme od roku 2001, a ako prví sme na trh uviedli ultrazvukový plašič využívajúci simuláciu ALC.
Toto riešenie nastavuje nový štandard v oblasti ochrany proti škodcom.
Autor:
Pavel Hnilica
Deramax.cz s.r.o.
Valašské Meziříčí