Elektroakustické plašiče II. generácie s ALCsim®

Elektroakustické plašiče II. generácie s ALCsim®

Čo je elektroakustický plašič II. generácie s ALCsim®? A aké sú jeho vlastnosti? V tomto článku vás oboznámime so základnými vlastnosťami plašičov II. generácie s ALCsim® ako unikátneho riešenia ochrany proti hlodavcom a kunovitým.

Elektroakustické plašiče I. a II. generácie

Účelom elektroakustických plašičov (odpudzovačov) je vypudiť škodcov z priestoru chráneného akustickým signálom plašiča. Tento signál je zvyčajne generovaný v kmitočtovej oblasti ultrazvuku, aby sa zabránilo nepríjemnému hluku a chránil sa sluch človeka. Akustické signály s nízkou ultrazvukovou frekvenciou sa môžu používať v plašičoch škodcov len proti určitým druhom živočíchov, a na vyšších ultrazvukových frekvenciách len proti veľmi úzko definovaným druhom, ako sú myši, potkany, krysy a niektoré druhy kunovitých.

Súčasné akustické plašiče (odpudzovače) sú založené na využití účinkov intenzívneho hluku na vonkajšie sluchové ústrojenstvo škodcov, teda na oblasti vonkajšieho, stredného a vnútorného ucha. Toto riešenie vychádza z predpokladu, že škodcovia opustia chránený priestor skôr, ako dôjde k poškodeniu ich sluchu akustickým signálom plašiča. K tomuto poškodeniu však môže dôjsť už v priebehu niekoľkých hodín jeho prevádzky. Prakticky všetky súčasné akustické plašiče sú teda primitívne zariadenia s nízkou účinnosťou, ktoré označujeme ako plašiče I. generácie.

Plašič I. generácie nie je možné skonštruovať tak, aby poskytoval optimálnu účinnosť. Ak generuje malú intenzitu signálu, je zbytočný, a ak generuje dostatočne intenzívny signál, rýchlo poškodzuje sluch škodcov a stráca účinnosť. Tieto plašiče navyše pracujú s nízkymi ultrazvukovými frekvenciami okolo 20 kHz, ktoré sú pre sluch hlodavcov a kunovitých škodlivé. Reflexy sluchu MEMR a MOCR poskytujú určitú ochranu, ale zároveň „tlmia“ signály plašiča, čím znižujú jeho účinnosť.

Jediným spôsobom, ako vystúpiť z tohto bludného kruhu, je zamerať sa na ochranu vonkajšieho sluchového ústrojenstva škodcov a riešiť negatívne účinky akustického signálu v ich centrálnej nervovej sústave, teda v mozgu. Je dôležité nájsť vhodné riešenie a chrániť si ho právne.

Metóda ALC (Auditory Looming Cues)

V súlade s aktuálnymi výsledkami vedeckého výskumu je najúčinnejšou metódou aktivácie vrodených obranných reflexov pomocou akustických signálov využitie ALC (Auditory Looming Cues). Táto metóda je najúčinnejším spôsobom využitia akustických signálov v plašičoch škodcov proti hlodavcom a kunovitým. Plašiče II. generácie s ALCsim® využívajú túto technológiu a zabezpečujú trvalý strach, stres a úzkosť u škodcov, čím ich nútia opustiť chránený priestor.

Koncepcia elektroakustických plašičov II. generácie s ALCsim®

Zdroj zvuku, ktorý sa približuje k poslucháčovi, vytvára akustické podnety ALC, ktoré signalizujú nebezpečenstvo. Evolučné skreslenie ALB (Auditory Looming Bias) vzniká v mozgu niektorých cicavcov ako obranná reakcia na tieto podnety. Plašiče II. generácie s ALCsim® vytvárajú špecifické podnety, ktoré simulujú útoky predátorov a vyvolávajú strach a stres u škodcov, ktorí následne opúšťajú chránený priestor.

Zásadné výhody plašičov II. generácie s ALCsim®:

  1. Aktivácia vrodených obranných reflexov škodcov.
  2. Zvýšenie vnímania hlasitosti signálu v mozgu škodcov.
  3. Použitie frekvenčného pásma 40 kHz.
  4. Simulácia pohybu a útokov predátorov.
  5. Maximálne akustické pokrytie.
  6. Minimalizácia možnosti habituácie (zníženie reakcie škodcov).
  7. Ochrana sluchového ústrojenstva škodcov.
  8. Účinnosť aj v hlučnom prostredí.
  9. Maximálne kognitívne a emočné zaťaženie škodcov.
  10. Úplná bezhlučnosť a bezpečnosť pre ľudí a domáce zvieratá.
  11. Narušenie komunikácie škodcov.
  12. Narušenie schopnosti určovať polohu a rýchlosť zvukových zdrojov.

Záver

Simulované ALC signály cielia na evolučné skreslenie ALB (Auditory Looming Bias) v mozgu škodcov, čo je unikátny mechanizmus spracovania akustických signálov. Tento typ skreslenia je základom nového pohľadu na dynamické spracovanie akustických podnetov v mozgu, ktoré ovplyvňuje obranné reflexy. Výskum simulovaných ALC signálov sa uskutočňuje v popredných inštitúciách, ako je inštitút Maxa Plancka, a ich využitie v systémoch bezpečnosti je už v procese vývoja.

Autor: Pavel Hnilica
Deramax.cz s.r.o.
Valašské Meziříčí

Nákupný košík
Návrat hore