Koncepcia elektroakustických plašičov II. generácie s ALCsim®
Mozog je najzložitejší známy objekt vo vesmíre. Aj ten najhlúpejší človek nosí na krku oveľa výkonnejší počítač, než ktorýkoľvek zo súčasných superpočítačov. Napriek tomu aj takéto sofistikované zariadenie s mnohými vrstvami ochrany obsahuje „chyby“ a je možné ho „hacknúť“ pomocou vhodného kódu prostredníctvom niektorej z periférií. V našom prípade ide o „hackovanie“ mozgu konkrétnych cicavcov z čeľadí myšovitých a kunovitých (myši, potkany, krysy, kuny, lasice) prostredníctvom ich sluchového systému, s využitím špecifického „akustického kódu“ typu ALCsim® (Auditory Looming Cues Simulation), ktorý cieli na „chybu“ typu ALB (Auditory Looming Bias) v mozgu škodcov.
Hackovanie: „Nestandardné použitie systému alebo aplikácie, pri ktorom užívateľ uplatňuje neobvyklé a nekomentované funkcie systému a môže tak využiť niektoré jeho inak bežne neprístupné schopnosti.“
Obsah:
- „Dokonalý systém“ kontra Teória riadenia chýb (Error Management Theory – EMT)
- Auditory Looming Bias (ALB) a Auditory Looming Cues (ALC)
- Pôsobenie ALC v centrálnej nervovej sústave
- Cielené druhy škodcov v súvislosti s využitím ALCsim®
- Vývojový systém elektroakustických plašičov škodcov II. generácie s využitím ALCsim®
- Ciele a spôsoby ich dosiahnutia v súvislosti s využitím ALCsim® v plašičoch škodcov
- Ekologická relevancia a poňatie využitia ALCsim® ako simulácie útoku predátora
- Zhrnutie prehľadu vedných odborov, ktoré súvisia s vývojom elektroakustických plašičov druhej generácie s ALCsim®
- Záver
1. „Dokonalý systém“ kontra Teória riadenia chýb (EMT)
Takmer všadeprítomný predpoklad v psychológii je, že optimálne systémy myslenia sú také, ktoré najlepšie zodpovedajú normatívnym pravidlám alebo vytvárajú pravdivé závery. Z tohto hľadiska je najlepším možným systémom uvažovania ten, ktorý je vždy 100 % presný. Dosiahnutie tohto cieľa je však nemožné, ak sú rozhodnutia prijímané za neistej situácie, pretože pri neistých podmienkach môže predpoveď úspešná v jednej situácii v inej zlyhať.
Predstavme si situáciu, kedy prechádzame krajinou, kde sa vyskytuje veľké množstvo prudko jedovatých hadov. Čoskoro sa dostaneme do situácie, kedy na poslednú chvíľu pred sebou uvidíme objekt, ktorý nápadne pripomína hada, ale nie sme si istí, či ide skutočne o hada, alebo len o pokrútenú vetvu. Povedzme, že iba v 10 % prípadov ide o nebezpečného hada.
Máme na výber dve možnosti, ako sa zachovať:
- Zostať stáť pred objektom a skúmať, či je to had, alebo nie.
- Rýchlo uskočiť dozadu a vyhnúť sa akémukoľvek riziku.
Z hľadiska maximalizácie pravdivého a presného záveru by sme mali skúmať, či ide o hada. To je klasický psychologický prístup smerujúci k pravdivému záveru. Ak sa však pozrieme na vec zo strategického hľadiska, resp. evolučnej psychológie, Teória riadenia chýb (EMT), ktorú prvýkrát publikovali Martie G. Haselton a David M. Buss v roku 2000, navrhuje opak.
Podľa EMT obsahuje naše myslenie zámerné evolučne dané skreslenia, aby sme urobili menej nákladné chyby z evolučného hľadiska. Keď je neistota, naše rozhodnutia sa opierajú o to, aby sme minimalizovali náklady. V prípade, že ide o život, je lepšie preháňať, než riskovať smrť.
2. Auditory Looming Bias (ALB) a Auditory Looming Cues (ALC)
V roku 1998 vyšiel v magazíne Nature článok od Johna G. Neuhoffa o preferenčných reakciách na rastúce tóny. Preferenčné reakcie na rastúce intenzity zvukov môžu organizmu poskytnúť výhodu pri príprave na kontakt so zdrojom zvuku alebo bezpečnosť pri jeho priblížení. Neuhoff predstavil koncept Auditory Looming Bias (ALB), ktorý označuje skreslenie vnímania pre zvuky s rastúcou intenzitou. Toto skreslenie pomáha organizmu rýchlejšie reagovať na nebezpečenstvo.
ALB je typ percepčného skreslenia, ktoré ovplyvňuje správanie pri vnímaní blížiaceho sa nebezpečenstva. Tento fenomén je evolučný a pozorujeme ho aj u ľudí a iných cicavcov.
3. Pôsobenie ALC v centrálnej nervovej sústave
V priebehu evolúcie sa vyvinuli mechanizmy, ktoré umožňujú organizmom vnímať blížiace sa nebezpečenstvo prostredníctvom sluchu. ALC, teda rastúce zvuky, spúšťajú vrodené obranné reflexy a vyvolávajú strach, stres a úzkosť. Tieto signály sú spracovávané v mozgu prostredníctvom štruktúr ako amygdala a prefrontálny kortex, čím sa aktivujú motorické a fyziologické obranné reakcie.
4. Cielené druhy škodcov v súvislosti s využitím ALCsim®
Naše riešenie využitia ALC je zamerané na myši, potkany, krysy a kuny. ALCsim® je jedinečný akustický kód, ktorý imituje prirodzené hrozby v prostredí týchto zvierat, čo vyvoláva stresové reakcie.
5. Vývojový systém elektroakustických plašičov škodcov II. generácie s využitím ALCsim®
Na základe dôkladného výskumu a analýzy spracovania sluchových podnetov v mozgu škodcov sme vyvinuli zariadenia, ktoré efektívne využívajú ALC na vyvolanie obranných reakcií. Výsledkom je plašič, ktorý generuje simulované útoky predátorov.
6. Ciele a spôsoby ich dosiahnutia v súvislosti s využitím ALCsim® v plašičoch škodcov
Naším cieľom je vytvoriť prostredie, v ktorom sa škodcovia budú cítiť ohrození a budú vyhľadávať útočisko mimo dosah signálov plašiča. Dosiahneme to pomocou viacerých generátorov ALC, ktoré simulujú útoky predátorov z rôznych miest.
7. Ekologická relevancia a poňatie využitia ALCsim® ako simulácie útoku predátora
Naše riešenie je založené na ekologickej relevancii – simulované ALC signály zodpovedajú reálnym hrozbám škodcov v prírode, čo vedie k vyvolaniu prirodzených obranných reakcií.
8. Shrnutie prehľadu vedných odborov, ktoré súvisia s vývojom elektroakustických plašičov druhej generácie s ALCsim®
Vývoj našich plašičov II. generácie zahŕňa poznatky z neuropsychológie, fyziologickej psychológie, psychoakustiky a evolučnej psychológie. Tieto vedné odbory nám umožňujú pochopiť, ako ALC ovplyvňujú správanie škodcov.
9. Záver
Technológia ALCsim® predstavuje revolučný prístup v boji proti škodcom, ktorý využíva evolučné mechanizmy v ich mozgoch na vyvolanie vrodených obranných reakcií. Naše zariadenia II. generácie s ALCsim® sú navrhnuté tak, aby efektívne odpudzovali myši, potkany, krysy a kuny, čím vytvárajú bezpečnejšie a zdravšie prostredie.